شنبه, 23 دی 1396 ساعت 23:59

اطلاعات تکميلي

  • ظریف در اجلاس گفتگوهای فرهنگی آسیایی :

ترامپ درکی از روابط فرهنگی ملت ها ندارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد:نخستین اجلاس گفتگوهای فرهنگی آسیایی با حضور شماری از نخبگان و شخصیت های علمی، فرهنگی و دانشگاهی از 20 کشور آسیایی روزگذشته آغاز به کار کرد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در آیین افتتاحیه نخستین اجلاس گفتگو‌های فرهنگی آسیایی، برگزاری این اجلاس را بسیار ضروری و مهم خواند و اظهارداشت: آسیا مهد فرهنگ‌ها و تفکر‌های گوناگون و مهد تمدن در جامعه جهانی است. همانطور که آسیا را در جامعه بین‌الملل به نام قاره کهن می‌شناسد، همواره خاستگاه تفکر و فلسفه، گفتگو و درک مشترک بوده است.

وی در عین حال از اینکه همین قاره کهن محل بحران ها، درگیری ها، کشمکش‌ها و کشتار‌های فراوانی است و فاصله بسیار مهم و طولانی با مبانی فرهنگی و اعتقادی و دیدگاه‌های مختلف در آسیا پیدا کرده است، اظهار تاسف کرد.

وزیر امور خارجه افزود: هر چند آسیا دارای نگرش‌های گوناگون و متنوع فکری است، اما آنچه در منطقه ما می‌گذرد، با هر چیزی که به آن اعتقاد داشته باشیم از جمله مبانی اعتقادی و اسلامی مغایرت و تضاد اساسی دارد؛ با این دو برداشت مشترک به نظر من گفتگو‌های فرهنگی امروز صرفا یک حرکت دانشگاهی و آکادمیک نیست و اگرچه دانشگاه‌ها و محیط دانشگاهی و فرهنگی میزبان این حرکت‌ها هستند، اما گفتگوی فرهنگی امروز یک ضرورت امنیتی و حیاتی برای همه ماست.

وی با تاکید بر اینکه ما نیازمند گفتگوی فرهنگی هستیم، منظور خود را از گفتگو چنین بیان کرد: دنیا در قرون گذشته بر اساس پارادایم مبتنی بر قدرت حرکت کرده که نتیجه آن، بازی با حاصل جمع صفر بوده و جز ضرر و درگیری و کشتار برای مردم جهان نتیجه‌ای به همراه نداشته است.

ظریف تاکید کرد: پارادایم کنونی مبتنی بر دشمن انگاری و ائتلاف سازی برای در هم کوبیدن دشمنان فرضی است. بازی‌های با حاصل جمع صفر، ضرورتا به نتیجه بازی با حاصل جمع منفی می‌پردازد. اگر بخواهیم به قیمت ناامنی دیگران، برای خودمان امنیت ایجاد کنیم، ناگزیر همگان در ناامنی خواهند زیست و متاسفانه آنچه امروز امنیت بین المللی به اصطلاح حفظ کرده ترس از کشته شدن همگانی است.

به گفته ظریف، تفکر مبتنی بر ائتلاف سازی و دشمن انگاری دیگران، تفکری است که از سوی قدرت‌های بزرگ بر جهان تحمیل شده است و برای خروج از این پارادایم که در قرن‌ها و دهه‌های گذشته حاصلی جز ناامنی و کشتار برای مردم جهان نداشته است، ما ناگزیریم پارادایم گفتگو را جایگزین آن کنیم؛ پارادایم مبتنی بر فراگیری شاملیت و حضور همگان برای رفع مشکلات مشترک جهانی است.

ظریف گفت: در گفتگو بر اساس فرهنگ آسیایی و اسلامی ما بیشتر به دنبال درک و فهم یکدیگر هستیم؛ فَبَشِّرْ عِبَادِ الَّذینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ ما بیشتر به دنبال یادگیری هستیم و قبل از آنکه به دنبال تحمیل عقاید مقابل باشیم به دنبال درک خاستگاه فکری و نگرانی‌های طرف مقابل هستیم.

وی ادامه داد: در چنین گفتگویی است که طرف مقابل هم نگرانی ها، آرزو‌ها و امید‌هایی مشابه با خود ما دارد، اولین چیزی که در گفتگو به آن دست می‌یابیم انسانیت مشترک خود ماست.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: متاسفانه ما امروز می‌بینیم فردی قدرت را در ایالات متحده آمریکا در دست خود گرفته که آنقدر فهم و ادراک ندارد که ملت‌ها را با الفاظ رکیک و غیرقابل پذیرش و حتی غیرقابل باور از این حیث که مسئول یک کشور بزرگ است، خطاب می‌کند. این نگرش مانع رسیدن به یک پارادایم گفتگوی فرهنگی فراگیر در جهان است.

وی تاکید کرد: همه ما نیازمند این هستیم که با چنین نگرشی از مبانی فکری و فرهنگی آن که مبتنی بر خود برتر بینی است مقابله کنیم و راهی هم جز شروع گفتگو بر مبنای فهم متقابل وجود ندارد.

وی افزود: نکته مهم دیگر نقش فرهنگ به عنوان عامل امنیت زاست؛ ما امروز در منطقه خودمان مواجه با حرکتی خطرناک مبتنی بر نفرت، تکفیر و افراط هستیم. مهمتر از مقابله نظامی با این حرکت مقابله فرهنگی است که بر مبنای نفرت و ایجاد وحشت از دیگران به باطل تلاش می‌کند خود را حفظ کند.

ظریف در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تعدی به حقوق ملت فلسطین با چراغ سبز برخی حکومت‌های ناکارآمد منطقه، گفت: حکومت‌های ناکارآمد‌ منطقه به جای مقابله با ریشه گسل‌های اجتماعی در کشور‌های خودشان تلاش کرده اند با ایجاد نفرت در دیگران و همچنین ایران هراسی این وحشت و نفرت را جایگزین کنند.

وی تاکید کرد: در بعد سلبی هم گفتگوی فرهنگی می‌تواند مبانی تفکر افراطی را به چالش بکشد و جهان ما را از این بلایا نجات دهد؛ از بعد ایجابی هم ما برای اینکه بتوانیم از پارادایم ائتلاف سازی‌های خطرناک به پارادایم گفتگو‌های فرهنگی حرکت کنیم، نیاز به اقدامات اطمینان ساز برای امنیت شبکه‌ای داریم، در این زمینه، گفتگو‌های فرهنگی و تماس بین اهل علم و فکر و تلاش برای پیدا کردن راه‌های مشترک و رفع مشکلات مشترک همگانی، حرکتی ضروری است.

وی در پایان سخنانش تاکید کرد: دوستانی که اینجا برای حضور در نخستین اجلاس گفتگو‌های فرهنگی آسیایی در تهران گرد هم آمده اند، نیازمند مبانی فرهنگی برای این گفتگو هستند با این تصور و نگرش بنده تصور می‌کنم که این اجلاس ضروری و غیرقابل اجتناب است و امیدواریم آسیا این بار هم مانند قرون گذشته بتواند تمدن جهانی را از گرداب کنونی رهایی بخشد.

اساس رویکرد دولت در مناسبات با سایر دولت‌ها، فرهنگ است

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز ضمن خیرمقدم به میهمانان شرکت کننده در این اجلاس اظهار کرد: تجربه‌های تاریخی در روابط بین‌الملل نشان می‌دهد که هر گاه ارتباط میان ملت‌ها در بستری فرهنگی سامان یابد پایدار، صلح‌آمیز و منشأ توسعه بوده است؛ چراکه نهایت ارتباط فرهنگی، اعتمادسازی و شکل‌گیری فهم مشترک است. هدف آن شکل‌ دادن به همکاری و شراکتی است که برای همه طرف‌ها سودمند است و مؤلفه‌های آن از تبادل و دوسویگی؛ استوار شده و به دنبال شکل دادن به معنا و مفهوم ما است. هر قدر که برقراری ارتباط فرهنگی، تعاملی‌تر، مشارکتی‌تر و تجربی‌تر باشد، احتمال موفقیت آن نیز بیشتر می‌شود.

وی ادامه داد: شکل دادن به یک درک مشترک درباره مسائل مرتبط، تغییر از تک صدایی به گفت‌وگو، تحمل نشان دادن و استقبال از ایده‌های مختلف از سازوکارهای اصلی چند جانبه‌گرایی در عرصه تعاملات و ارتباطات فرهنگی است. گفت‌وگو بارزترین مثال برای چندجانبه‌گرایی و مشارکت جمعی در عرصه ارتباطات و تعاملات فرهنگی است. بر همین اساس، این رویکرد مستلزم تغییر دوجانبه‌گرایی به چندجانبه‌گرایی است؛ یعنی تغییر فرآیند عرضه به فرآیند همکاری، تغییر یک سویگی به دوسویگی، تغییر گفتن به شنیدن، تغییر خودترویجی به ترویج ارزش‌ها است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: مشارکت جمعی که بر پایه گفت‌وگو و تعامل سازنده شکل گرفته باشد، دربرگیرنده افزایش سطح تعامل است. توسعه حفظ، صلح و ثبات در سطح بین‌المللی و منطقه‌ای نیز غالبا بر مبنای مشارکت جمعی شکل می‌گیرد؛ چراکه مشارکت جمعی اگر بر پایه گفت‌وگو و تفاهم سازنده باشد دربرگیرنده افزایش سطح همکاری و عمل مشترک است. در گفت‌وگوی فرهنگی یافتن اشتراکات و هم پوشانی‌ها اولویت پیدا می‌کند و تبادل فرهنگ‌ها اگر بر پایه گفت‌وگو بنا شود، فضای مفاهمه و عمل تشکر بین جوامع را راحت‌تر می‌کند.

صالحی یادآور شد: بین فرهنگ و توسعه ارتباط مستقیمی وجود دارد و روند توسعه بدون در نظر گرفتن فرهنگ میسر نیست. فرهنگ و عناصر فرهنگی و چگونگی تعامل میان فرهنگ‌ها بر روند توسعه اقتصادی تأثیر بسزایی دارد و گفت‌وگو و تبادل فرهنگی یکی از ابعاد مهم تسهیل‌کننده توسعه پایدار است. توسعه پایدار آسیا نیز نیازمند ایجاد فضایی بهینه میان فرهنگ‌های این قاره است. هم‌افزایی فرهنگ‌ها می‌تواند در توسعه و شکوفایی نقش بسزایی داشته باشد. بی‌شک، گفتمان‌سازی می‌تواند به دو مفهوم صلح و توسعه پایدار کمک کند. در گفت‌وگوها و ارتباطات فرهنگی، تنوع فرهنگی باید مورد احترام قرار گیرد. تمدن کهن در کشورهای آسیایی بسیار دیده می‌شود. قاره آسیا وسیع‌ترین قاره جهان با تمدن‌های جهانی است که از جایگاه ویژه‌ای نیز برخوردار است. بر همین اساس، برای رفع چالش‌های آن باید گفت‌وگوهای فرهنگی، علمی و دینی در آن مورد توجه قرار گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: انسان امروز از ظرفیت فرهنگ و گفت‌وگوی فرهنگی به عنوان یک راهکار موثر بهره می‌گیرد. آنچه که امروز در جهان سیطره افکنده و افکار افراطی و خشونت‌طلبانه‌ای که در مناطق مختلف جهان شکل گرفته است ناشی از فقدان روح گفت‌وگو و تعامل فرهنگی، بویژه در میان نخبگان است. خاستگاه اصلی فرهنگ، گفت‌وگو است. اما در درگیری‌ها و منش افراطی خاستگاه باخشونت همراه است و همین امر بر فرهنگ سایه افکنده است. بررسی قاره آسیا به ما یادآور می‌شود که فرهنگ به عنوان اصلی‌ترین کالا و سرمایه از این منطقه به سایر نقاط جهان عرضه شده است. برای کارکردهای فرهنگی و مناسبات انسانی امروز نیز عامل فرهنگ مهمترین عامل است و به همین دلیل فرهنگ از دهه‌های پایانی قرن بیستم میلادی به برجسته‌ترین و چالش‌برانگیزترین موضوع در سطح جهان تبدیل شده است.

گفت‌وگوی فرهنگی نیازمند برخوردهای علمی است

در ادامه منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، نیز با بیان اینکه آسیا نه تنها پهناورترین قاره جهان بلکه کهن‌ترین قاره در تمدن فرهنگ و علم و دانش نیز هست، اظهار کرد: تنوع فرهنگی و تکثر اقوام و فرهنگ‌ها در آسیا این قاره را از سایر قاره‌ها تمایز ساخته است.

وی ادامه داد: گفت‌وگوی فرهنگی نیازمند برخوردهای علمی است که در آن باید از حضور اساتید، مشارکت دانشجویان و پشتیبانی دانشگاه‌ها و مراکز علمی نیز بهره ببریم.

گفت‌وگو موثرترین عنصر همگرایی است

همچنین ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این اجلاس با بیان اینکه این اجلاس در راستای استفاده از نظرات اندیشمندان و نخبگان جهان اسلام در جهت گفت‌وگوی موثر بین کشورهای آسیایی گام برمی‌دارد، گفت: گفت‌وگو موثرترین عنصر همگرایی است. در روزگاری که جامعه جهانی با چالش‌ها و منازعات مختلفی روبرو است اجتماع فرهنگیان و اندیشمندان آسیایی در این اجلاس تأکیدی بر نقد و اهمیت گفت‌وگوهای فرهنگی به عنوان راهکاری موثر برای فائق آمدن بر چالش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی است.

وی در ادامه با بیان اینکه قاره آسیا همواره خاستگاه ادیان، فرهنگ‌ها و مکاتب فلسفی بوده است، یادآور شد: قاره آسیا سهم قابل توجهی در فرهنگ و تمدن بشری بر عهده دارد. این قاره کهن همچون گذشته می‌تواند تنوع و تکثر فرهنگی موجود را به فرصت‌ها و زمینه‌هایی جهت همکاری و همگرایی میان ملت‌ها تبدیل کند. امروز فرهنگ موثرترین و قوی‌ترین عنصر برای هماهنگی و همگرایی است. این گفت‌وگوهای سازنده می‌تواند به وسیله‌ای هدفمند برای رسیدن به اهداف تبدیل شود.

ترکمان افزود: پایداری به اصول یک گفت‌وگوی سازنده می‌تواند سهم بزرگی در میزان موفقیت‌ها و اثربخشی گفت‌وگوها داشته باشد. تعیین دقیق اهداف، تلاش برای دستیابی به راهکارهای عملی و عزم جدی برای ادامه مسیر از جمله عوامل موثر در موفقیت این اجلاس است. بر اساس همین ضرورت‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی طرح تأسیس دبیرخانه دائمی گفت‌وگوهای فرهنگی بین‌المللی با هدف فراهم سازی و تسهیل فرصت‌های مناسب جهت ارتباط و گفت‌وگوهای فرهنگی نخبگان و دانشگاهیان ایران با سایر جوامع را دو سال پیش تصویب کرد تا از این طریق گفت‌وگوها انجام شود.

وی یادآور شد: از زمان تأسیس تاکنون نشست‌ها و اجلاس‌های متعددی از جمله گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب و گفت‌وگوی فرهنگی ایران و اروپا با مشارکت و همکاری مجموعه‌ای از نهادها و مراکز علمی، دانشگاهی و فرهنگی ایران و سایر کشورها برگزار شده است. امروز نیز شاهد نخستین اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی با حضور اندیشمندانی از ۲۱ کشور آسیایی در تهران هستیم که این امر با مشارکت و همکاری دانشگاه تهران، دانشگاه فردوسی مشهد و مازندران در روزهای ۲۳ تا ۲۵ دی‌ماه برگزار می‌شود.

ترکمان گفت: برگزاری کمیسیون گفت‌وگوی فرهنگی ایران و شبه قاره در این دور از گفت‌وگوها با موضوع «عرفان و تصوف، ظرفیت‌ها و فرصت‌های تعامل و همگرایی فرهنگی» به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد با حضور اندیشمندانی از کشورهای هند، بنگلادش، پاکستان، افغانستان، سریلانکا و ایران برگزار می‌شود. همچنین کمیسیون گفت‌وگوی فرهنگی ایران، شرق و جنوب شرق آسیا با موضوع «پیوندهای فرهنگی و تاریخی» با حضور اندیشمندانی از چین، اندونزی، مالزی، سنگاپور، فیلیپین، تایلند، کره، ویتنام وایران در دانشگاه مطالعات جهان دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

تعاملات فرهنگی قابلیت مواجه با چالش های جهانی را نداشته است

دین شمس الدین دستیار ویژه و مشاور رییس جمهور اندونزی در ادامه این اجلاس گفت: تعاملات فرهنگی بین دولت ها و سران کشورها نتوانسته با چالش های امروز جهانی مواجه شود. امروزه جهان و تمدن بشری با چالش های عظیمی روبرو است.

وی ادامه داد: به گفته فرانسیس فوکویاما دنیای امروز با اختلالات بزرگی مواجه است و با دنیای بی نظم و وضعیت های غیر مطئمن مواجه هستیم.

شمس الدین افزود: تعاملات فرهنگی بین دولت ها و سران کشورها نتوانسته با چالش های امروز جهانی مواجه شود که نتیجه آن خسارت های بزرگ در دنیای کنونی است.

وی با تأکید بر ایجاد فهم و درک مشترک در گفت‌و‌‌گوی بین ملت‌ها گفت: این چیزی است که نیاز اساسی جهانی کنونی است و امیدوارم اجلاس گفت‌ وگوهای فرهنگی آسیایی به گونه‌ای پیش رود که رویکرد عمل‌گرایی داشته باشد و علاوه بر تعریف استراتژی‌های فرهنگی، بتوانیم در حوزه اقتصاد نیز، شکوفایی داشته باشیم.

تاریخ آسیا ما را به صلح دعوت می‌کند

«مصطفی آیدین» رئیس اتحادیه دانشگاه‌های اوراسیا، در سخنانی برگزاری اجلاس‌هایی اینچنینی را که با هدف افزایش گفتگوی تمدن‌ها برنامه‌ریزی و برگزار می‌شوند، موثر دانست و گفت: از سال‌های ۱۹۹۰ تا به امروز انسانیت توسط کشورهای پرقدرت دنیا در جهت منافع یکطرفه آنها دچار بحران شده و نابرابری در میان کشورها روز به روز در حال افزایش است. امروزه حدود ۴۰۰ ثروتمند دنیا از ۵۰ درصد فقیرترین افراد دنیا درآمد بیشتری دارند.

وی یادآور شد: در این منطقه جغرافیایی آموزش به نوبه خود یک ارزش است، چرا که تمدن مشترک ما بر اساس جواب به دستور «اقراء» پایه گذاری شده است. تاریخ، در این منطقه ما را به یکپارچه سازی و صلح دعوت می‌کند، به همین دلیل در این منطقه پایه گذاری صلح و استقرار در دستان ما و ماموریت اصلی ماست. امروزه اطلاعات و علوم تکنولوژیک مرزی نمی‌شناسند. می‌بایست نسلی را آموزش دهیم که نوآور و پایه گذار سازمان‌های توسعه تکنولوژیک باشند.

نخستین اجلاس بین‌المللی گفتگوهای فرهنگی آسیایی با شعار تنوع فرهنگی، فرصت‌ها و ظرفیت‌های تعامل، همکاری و همگرایی با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و نیز 5 دانشگاه و مرکز علمی 23 تا 25 دیماه همزمان با تهران ، مشهد و همدان در دانشگاه مازندران در بابلسر برگزار می شود .

در این اجلاس بیش از 70 نخبه و شخصیت‌ برجسته علمی، فرهنگی و دانشگاهی از 20 کشور آسیایی ، حضور دارند .

در این اجلاس که هدف اصلی آن فراهم‌سازی امکان همفکری و تبادل نظر مستمر و سازنده میان نخبگان آسیایی است، نخبگان فکری و فرهنگی کشورهای خارجی شرکت کننده، طی نشست‌های تخصصی با همتایان ایرانی خود بحث و تبادل نظر می کنند .

نشست‌های منطقه‌ای گفتگوهای فرهنگی آسیایی پارسال در سه کشور هند، مالزی و قزاقستان برگزار شد. کمیسیون‌‌های «شرق آسیا»، «شبه‌قاره» و «آسیای مرکزی و قفقاز» این اجلاس، به مدت سه روز و به ترتیب در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دانشگاه فرودسی مشهد و مازندران (بابلسر)، با حضور اندیشمندانی از ایران و 20 کشور از قاره آسیا برگزار خواهد شد که روز گذشته اولین جلسه آن در در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

نخستین اجلاس گفت وگوهای فرهنگی آسیایی به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با همکاری دانشگاه تهران، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه مازندران (بابلسر)، مؤسسه فرهنگی اکو، مجمع بین‌المجالس آسیایی و مرکز گفت‌و‌گوی همکاری آسیایی تدارک یافته است.

خواندن 459 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395