یکشنبه, 24 دی 1396 ساعت 03:00

تحلیلی بر تحلیل گری در بورس

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سیف اله یزدانی

عصر اقتصاد: اساسا در تصمیم گیری معامله گران سهام در بورس اوراق بهادار  تحلیل گری نقش مهمی دارد و اساسا هر فرد حقیقی یا حقوقی تصمیمات خود را بر اساس یک اندیشه و یا ارزیابی استوار می کند.

بخش زیادی از سهامداران حقیقی نه بر پایه تحلیل‌های علمی بلکه بر اساس اطلاعات محدود دیداری و شنیداری تصمیم می گیرند و در بیشتر مواقع به تصمیمات شخصیت‌های قابل اطمینان خود و یا براساس انعکاس ساده و بسیط نوسانات تابلو تصمیم گیری می کنند که در واقع این تصمیمات را می توان تصمیمات انفعالی تلقی کرد که نحوه مدیریت و ارزیابی این بخش از بازار، تکیه بر اقدامات توپولیستی و تبلیغاتی دارد.

اما بخش دوم از تصمیم گیران معاملاتی بورس با سطوح متفاوت از توان علمی به تحلیل در بازار سرمایه می پردازند که دو روش معروف آن تحلیل‌های تکنیکال و تحلیل‌های بنیادی است که هر کدام طرفداران خود را دارد و بازارهای آموزشی و اجرایی گرمی هم برای خود پیدا کردند.

اما به نظر می رسد این روزها روش تلفیقی تحلیل تکنیکال- بنیادی، انتخاب عاقلانه ای است که ضمن بهره مندی از ظرفیت‌های دو نوع تحلیل می تواند راهنمای بهتری برای تصمیمات آتی معامله گران سهام باشد. به طوری که تحلیل‌های تکنیکال مونیتور تحلیل‌های بنیادی باشد و به تصحیح هرکدام از محاسبات توسط نتایج روش دیگر کمک نماید .

درعین حال باید توجه کرد که تعمیق عناصر تحلیلگر در این روش تلفیقی می تواند به صحت و قدرت برآوردها کمک نماید، که مروری بر مجموعه محاسبات و استدلال‌های مربوط به روش‌های فوق نشان می دهد شش خلاء جدی دراین تحلیل‌ها وجود دارد که بی توجهی به آن‌ها نتایج حاصله را غیر قابل اتکاء می نماید که به صورت تیتروار به عناوین این خلاء‌ها می پردازیم به امید آنکه فرهیختگان و تحلیل گران بازار سرمایه به رفع کمبود‌ها بپردازند و به قدرت گرفتن و قوام بازار سرمایه کمک کند. این خلاء‌ها عبارتند از 

1- جایگاه بازار سهام در سبد کسب وکار مردم و توجه به اینکه رتبه بازار سرمایه برای صاحبان نقدینگی غیر بورس در اولویت چندم است .

2-تحولات ناشی از تصمیم گیری‌ها وسیاست گذاری‌های سازمان بورس که در بعضی از مواقع عامل اختلال و یا رونق است.                      

3- ارزیابی عکس العمل‌های بازار سرمایه در مقابل بازارهای رقیب مانند کالا، مسکن، طلا و ارز

4-منحنی بودجه ویا سقف نقدینگی در تحرکات قیمتی سهام مختلف و گردش سرمایه در بین سهام

5-توجه به شخصیت بازار سرمایه در مقاطع زمانی و شرایط مختلف

6-تعامل بازار سرمایه با اقتصاد کلان کشور و اسناد راهبردی

 

خواندن 317 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395