یکشنبه, 24 دی 1396 ساعت 09:17

تردید بازار با واهمه از نفت 70 دلاری

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

هاتف فرج اللهی

عصر اقتصاد:روند صعودی قیمت نفت مدتی است که ادامه دارد و بازار این رشد را مدیون توافق کاهش تولید اوپک و غیر اوپک است. اما این توافق از آنجایی که بیش از انتظار طولانی شده است، تا حدودی کشور ها را وادار به این کرده است که توافق را در راستای استفاده از ظرفیت های خود، زیر پا بگذارند.

علاوه بر این واهمه ای هم برای این کشور ها ایجاد شده است که قیمت بالای نفت صنعت شیل را تحریک کند و این موضوع نهایتا به سقوط ارزش این محصول منجر شود. اما مساله قابل توجه این است که نفت باید در چه بازه ای به ثبات برسد که شکست اوپکی ها را در پی نداشته باشد.

اوپکی ها در حال حاضر از این خوشنودند که قیمت نفت در سطوح بالایی قرار دارد، اما ممکن است اگر این روند رشد قیمت ادامه داشته باشد، صنعت شیل آمریکا دوباره فعالیت های چشمگیر خود را آغاز کند که این مساله بار دیگر عرضه نفت را به شدت افزایش خواهد داد.

این در حالی است که رئیس آژانس بین ‌المللی انرژی اعلام کرد: قیمت ۶۵ تا ۷۰ دلاری برای نفت ممکن است مشوقی برای افزایش تولید نفت شیل شود.

فاتح بیرول، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی، اعلام کرد: اگرچه قیمت نفت ۶۵ تا ۷۰ دلار اکنون برای تولیدکنندگان نفت مطلوب است، اما این خطر وجود دارد که این قیمت موجب تشویق به عرضه مازاد از سوی تولیدکنندگان نفت شیل در آمریکا شود.

وی همچنین گفت: با توجه به تأثیر منفی بحران اقتصادی ونزوئلا بر تولید نفت این کشور، ممکن است عرضه نفت از سوی این عضو اوپک در سال ۲۰۱۸ میلادی باز هم کاهش یابد.

با این وجود برخی نیز بر این باورند که پیش از رسیدن قیمت نفت به ثبات در درجات بالا، اوپکی ها توافق را به اتمام خواهند رساند تا از بازی جا نمانند.

روسیه که از مهم ترین کشور های این توافق است، می تواند از اولین کشور هایی باشد که توافق را کنار می گذارد.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه به تازگی در این خصوص اعلام کرد که وزیران تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک درباره امکان خروج آرام از توافق جهانی برای کاهش تولید نفت مذاکره خواهند کرد.

وی خبر داد: قیمت کنونی موقتی بوده و درباره این وضعیت در نشست کمیته مونیتورینگ وزیران در عمان که قرار است ۲۱ ژانویه (اول بهمن) برگزار شود، صحبت خواهد کرد.

نواک همچنین در پاسخ به این ‌که آیا وزیران درباره خروج احتمالی از این توافق گفت ‌و گو خواهند کرد، گفت: تصور نمی ‌کنم کسی ما را از صحبت درباره این مسائل باز دارد و ما قادر خواهیم بود در مورد مکانیزم ‌های مورد ملاحظه صحبت کنیم.

به نوسته ایسنا مدیرعامل لوک اویل که یکی از بزرگترین تولید کنندگان نفت روسیه است، روز جمعه اظهار کرده بود اگر قیمت نفت به مدت بیش از شش ماه در ۷۰ دلار در هر بشکه بماند، روسیه باید خروج از توافق نفتی را آغاز کند اما نواک اظهار کرد مازاد عرضه هنوز به طور کامل از بازار نفت حذف نشده است.

وی به خبرنگاران گفت: ما شاهد این هستیم که بازار در حال متعادل شدن است. می ‌بینیم که مازاد عرضه بازار رو به کاهش بوده، اما هنوز بازار به طور کامل متعادل نشده و البته ما بایستی به کنترل وضعیت ادامه دهیم.

این در حالی است که برخی کشور ها همین حالا هم توافق را زیر پا می گذارند، کشور هایی مانند عراق و قزاقستان. آمار ها نشان می ‌دهد قزاقستان از عراق سبقت گرفته و در حال حاضر بزرگترین نقض ‌کننده توافق کاهش تولید میان اوپک و متحدانش شده است.

تولید نفت این کشور حاشیه دریای خزر طی یک سال گذشته با افزایش تولید میدان بزرگ کاشاگان افزایش یافته و این افزایش تولید به رغم تعهد قزاقستان برای کاهش تولید به میزان ۲۰ هزار بشکه در روز تحت توافق تاریخی منعقد شده میان تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک در اواخر سال ۲۰۱۶ روی داده است.

وزیر اقتصاد قزاقستان هفته گذشته اعلام کرد مجموع تولید نفت این کشور ۱۰.۵ درصد در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال پیش از آن افزایش یافته و به ۸۶.۲ میلیون تن رسیده است که طبق محاسبات بلومبرگ، مستلزم تولید حدود ۱۳۰ هزار بشکه در روز بیشتر از سهمیه توافق شده با اوپک در فاصله نوامبر و دسامبر بوده است.

تولید نفت عراق که پیش از این بزرگترین نقض کننده توافق نفتی بود، در دسامبر حدود ۷۰ هزار بشکه در روز بالای سهمیه تعیین شده بود در حالیکه تولید این کشور از تابستان که حداکثر ۱۰۰ هزار بشکه در روز بالای سهمیه خود نفت تولید می‌کرد، کاهش یافته است.

طبق اعلام وزارت انرژی قزاقستان، این کشور قصد دارد تولید خود را امسال به ۸۷ میلیون تن افزایش دهد که معادل ۱.۸۱ میلیون بشکه در روز در مقایسه با سهمیه ۱.۷۴ میلیون بشکه در روز است که با اوپک موافقت کرده بود. قزاقستان قصد دارد به همکاری با اوپک و متحدانش ادامه دهد و همزمان تعهداتی را که نسبت به شرکایش - سرمایه گذاران خارجی حاضر در پروژه‌های توسعه نفت و گاز - دارد در نظر می‌ گیرد.

با این حال اوپک همچنان پایبندی بالایی به توافق کاهش تولید دارد و این موضوع، عاملی شده است برای رشد قیمت نفت در این روز ها. اما در کنار این عامل، سرمای هوا و رشد تقاضای پالایشگاه ها نیز باعث شده است که قیمت نفت بیش از پیش افزایش یابد.

به گفته جیمز ویلیامز، رئیس شرکت تحقیقات انرژی WTRG Economics، اوپک همچنان پایبندی بالایی به توافق کاهش تولید داشته و مصرف نیز در حال رشد است. این تولیدکنندگان به کاهش ذخایر که به دنبال آن بودند دست پیدا کردند، با این همه قیمت بهبود یافته و این مساله رشد شمار دکل‌های حفاری را به دنبال داشته است.

طبق آماری که گروه صنعتی بیکرهیوز روز جمعه منتشر کرد، شمار دکل‌های حفاری نفت آمریکا با ۱۰ حلقه افزایش، به ۷۵۲ حلقه رسید.

شروع حرکت جدی شرکت های آمریکایی می تواند خبر از این دهد که رشد قیمت نفت با مشکل مواجه خواهد شد. همچنین برخی بر این باورند که ممکن است این شرکت ها منتظر یک قیمت بالا باشند تا افزایش تولید را در یک بازه بلند مدت محقق کنند.

بر اساس گفته راب هاورث، از بانک ولث منیجمنت آمریکا، همچنان که برنت نزدیک سطح ۷۰ درصد در نوسان است، این موضوع اوپک را برای بازبینی توافق کاهش تولید تحت فشار قرار می‌دهد و مطمئنا تولید بیشتر آمریکا را از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می ‌سازد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، گزارش ذخایر نفت آمریکا در هفته گذشته نشان داد میزان ذخایر نفت این کشور برای هشتمین هفته کاهش یافته و به پایین ‌ترین میزان از اوت سال ۲۰۱۵ رسیده است. از سوی دیگر تولید این کشور تحت تاثیر سرمای شدیدی که فعالیت ‌ها را مختل کرده است، بیشترین میزان کاهش را از اکتبر داشت.

با این حال توافق اوپک همچنان ادامه دارد. اما این واهمه برای کشور های اوپک به وجود آمده است که اگر این توافق را ادامه دهند، نفت شیل با یک انقلاب دیگر همراه شود و بازار ها را با سقوط رو به رو کند. از این رو توسط برخی از تحلیل گران بازار، تحلیلی مبنی بر این که نفت نمی تواند به قیمت های بالای 80 دلار برسد، ارائه شده است. چرا که سطح عرضه و تقاضا نمی تواند در این میزان به ثبات برسد.

بر این اساس می توان دریافت که اوپک در دو راهی باید و نباید توافق کاهش تولید قرار گرفته است، چرا که ادامه توافق مکنجر به سقوط قیمت ها توسط شیل می شود و رها کردن این توافق هم می تواند ریزش قیمت ها را در پی داشته باشد. از این رو اوپک و غیر اوپک دست به عصا حرکت می کنند.
خواندن 376 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395