یکشنبه, 24 دی 1396 ساعت 11:15

کارنامه وزرات کار زیر تیغ نقد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیرابابایی

عصر اقتصاد: اشتغال از اساسی ترین نیازهای جامعه و از اهداف کلان توسعه در تمام اقتصاد‌های دنیا و از جمله کشور ما محسوب می‌شود.

بیکاری به عنوان یک پدیده مخرب اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی مطرح و رفع آن از جمله دغدغه‌های اساسی برنامه ریزان است.  به همین دلیل، بهره برداری کامل و مناسب از منابع انسانی هر کشوری  باید به عنوان یکی از اهداف راهبردی توسعه در نظر گرفته شود. بنابراین مبارزه با بیکاری و حل مسئله اشتغال باید در راس برنامه‌های مسئولان  قرار گیرد. معضلی که امروزه محدود به کشورهای جهان سوم و توسعه نیافته نیست، بلکه اقتصاد کشورهای صنعتی جهان را نیز به چالش کشیده است.

 نسل جوان ما این روزها با مشکل اشتغال دست و پنجه نرم می کنند و خانواده ها مدام از نبود کار گله می کنند.  این در شرایطی است که کاهش بیکاری جز با فعالیت‌های شغلی امکان پذیر نخواهد بود.

با وجود مشکلات  در حوزه  اشتغال و معضل بیکاری ،درسالی که به نام  اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال است باید همه اعم از مدیران و مردم دست به دست هم بدهیم تا معضل بیکاری در کشور حل شود و با تدبیر و خلاقیت معضل اشتغال را برطرف کنیم.

به همین منظور به سراغ "حمید حاجی اسماعیلی" کارشناس بازارکار رفته و با وی به گفت وگو پرداختیم که ما حصل این گفت وگو را در ادامه می خوانید.

"حمید حاجی اسماعیلی" کارشناس بازارکار در خصوص قانون معافیت کارگاه های کمتر از5 نفر از مقررات تامین اجتماعی و تاثیر آن بر بازار کار ، گفت : از سالیان گذشته موضوع معافیت کارگاه های کمتراز 5 نفر ازمقررات تامین اجتماعی برای اشتغال زایی وکمک به کارگاه ها مطرح بوده است .

وی افزود : در شرایط فعلی با توجه به انباشت بیکاری ، رکود بازار کار ، تعطیلی بازارها ، عدم قدرت رقابت پذیری کالاها در داخل و خارج از کشور و مشکلات عدیده ای که بازار کار با آن روبه رو است ، موضوع معافیت کارگاه های کمتر از 5 نفر از مباحث جدی در بازار کار برای ناپایداری مشاغل نیست . در نتیجه در شرایط فعلی حذف این طرح کمکی به بازار کار نخواهد کرد.

حاجی اسماعیلی درخصوص رکود بازار کار درشرایط فعلی،  افزود : توسعه بازار کار نیازمند فعالیت های  گسترده است . متاسفانه طرح های دولت یازدهم و دوازدهم درزمینه اشتغال زایی موفق نبوده است .

وی با اشاره به انباشت بیکاری درکشور و کوچک شدن بازار کار، ادامه داد : هر طرحی که تحرک بازار کار را به دنبال داشته باشد، باید اجرایی شود،  به شرط اینکه به حقوق کارگران لطمه نزند. خروج کارگاههای کمتراز 5 نفر از معافیت مقررات تامین اجتماعی از گذشته به آن  انتقاد داشته ایم، اما در حال حاضر اولویت بازار کار نیست .

این کارشناس بازارکار تصریح کرد:  باید دولت را حمایت کرده تا با ایجاد طرح های گسترده ثبات شغلی کارگران ایجاد شده و  قدرت جذب بازار کار را برای نیروی کار افزایش دهیم .

وی خاطرنشان کرد : دولت از همه طرح های بازار کار در ظرفیت سازی ناکام مانده و نگرانی جدی در این خصوص وجود دارد .

حاجی اسماعیلی در خصوص نقش وزرات کار در ارتقا نیروی بهره وری، گفت : کارنامه وزارت کار در عرصه بازار کار کشور مثبت نیست .  دولت دوازدهم  تلاش های زیادی در این خصوص داشته است ، اما متاسفانه وزارت کار که مسئولیت گسترده تنظیم روابط کار رابرعهده دارد ، نتوانسته موفق عمل کند .

وی با اشاره به عملکرد ضعیف وزارت کار افزود   :  وزارت کار در ارائه طرح های اشتغال زایی، حمایت از بنگاه ها وهمچنین عرصه تعاون وبازار کار موفق نبوده است و شاهدیم که تعداد تعاونی ها کاهش یافته است . بهتر است دولت به جای طرح های جدید از طریق آزمون وخطا مدیران وزارت کار را تغییر داده تا این امر منجر به ایجاد شوک در بازار کار شود.

حاجی اسماعیلی با اشاره به صحبت های وزیرکار در خصوص عدم نیاز به  تزریق پول باشی دربازار کار، گفت : پول و اشتغال زایی  لازم وملزوم همدیگر بوده وباید طرح های عملیاتی و فنی برای تحول در بازار کار داشته باشیم . متاسفانه متولیان اصلی امر نتوانسته اند تغییر جدی در بازار کار ایجاد کنند ودرگذشته طرح هایی که برمبنای تزریق نقدینگی بود  شکست خورده اند . این شعار توسط وزیرکار پذیرفتنی نیست ، زیرا تزریق نقدینگی یکی از عوامل اساسی برای ایجاد بازار کار است .

این کارشناس بازار کار در پاسخ به این پرسش که طرح های اشتغال زایی در کشور مقطعی است یا خیر ، بیان کرد : در شرایط بحرانی بازار کار ، در کنار طرح های بلندمدت و ساختاری نیازمند طرح های ضربتی وکوتاه مدت هستیم .

وی با اشاره به طرح کارورزی درکشور ، خاطرنشان کرد : طرح کارورزی ماهیتا اشتغال زا نیست و قرار بوده که کارورزان از این  طریق جذب کارگاه ها شوند و برای بیمه آنها تا دوسال تخصیص درنظر گرفته شود . اما متاسفانه این طرح به دلیل عدم توازن در عرضه و تقاضای نیروی کار به لحاظ فنی شکست خورده است . 

به عنوان مثال ؛ کارگاه ها ظرفیت لازم برای جذب نیرو ندارند و جذب نیروی کارورز منجر به اخراج نیروی های  قدیمی خواهد شد.  این طرح به لحاظ آمار و ارقام جنبه اجرایی نداشته و درنهایت  این طرح به بازار کار آسیب خواهد زد.

حاجی اسماعیلی در خصوص طرح تکاپو گفت : در طرح تکاپو رسته های مختلف در نظرگرفته شده و طرح خوب وفنی است اما نیازمند مدیران توانمند برای اجرای طرح است .

وی در پاسخ به این پرسش که متولی ایجاد اشتغال درکشور چه ارگانی است ، افزود :  اشتغال یک امر فراسازمانی بوده و در کنترل یک وزارت خانه نیست ، دولت وحاکمیت باید شرایط را برای ایجاد اشتغال فراهم کنند، اما مسئولیت برنامه ریزی ، رصد و پیگیری مشکلات بر عهده وزارت کار است .

این کارشناس بازار کار در پایان با اشاره به افزایش نرخ بیکاری در سال آینده، یاد آورشد : قطعا نرخ بیکاری در سال آینده افزایش خواهد یافت. باتوجه به مشکلات بخش  صادرات وهمچنین مشکلات در زمینه زیر ساخت های اساسی نفت وگاز و پتروشیمی و... نتوانسته ایم کالاهای استراتژیک در بازار داشته وحمایت های لازم از بنگاهها صورت گیرد  . همچنین عدم اصلاح سیاست های پولی وبانکی هنوز صورت نگرفته است وبانکها طبق روال گذشته عمل می کنند. پیش بینی می شود که سال آینده با توجه به مشکلات خشکسالی ، کم آبی و حوادثی مانند زلزله های اخیر توان فرماندهی دولت برای حمایت از بازار کار دچار مشکل شده و نرخ بیکاری افزایش یابد .

 

خواندن 369 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395