یکشنبه, 24 دی 1396 ساعت 11:19

جبران عقب ماندگی با تشکیل سازمان عمران و توسعه روستایی و عشایری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ساناز بردبار

عصر اقتصاد: اگرچه‌ درآمد‌زایی از فروش نفت نقش مهمی در اقتصاد ایران دارد اما تولید محصولات كشاورزی و دامپروری در روستاها در توسعه پایدار و اقتصاد كشور، بسیار پر‌رنگ و اساسی است.

با وجود نقش تأثیر‌گذار و مهم روستاها در تولید و دارا بودن 40‌ درصد جمعیت كشور ‌،اختصاص سهم اندكی از اعتبارات و بودجه پروژه‌های عمرانی و نامشخص بودن متولی اجرای این پروژه‌ها موجب شده تا بسیاری از اعتبارات پیش‌بینی شده برای روستاها در بخش‌های دیگر هزینه شود ؛ حال دولت بر آن شده تا در لایحه بودجه 97 سازمانی جداگانه با عنوان " سازمان عمران و توسعه روستایی و عشایری" تاسیس کند تا صرفا به مشکلات کشاورزان و عشایران در حوزه های مختلف بپردازد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه در بخش های مختلف روستایی دچار  برخی عقب ماندگی ها هستیم، افزود: تشکیل سازمان عمران و توسعه روستایی و عشایری می تواند این مشکل را حل کند.

عباس پاپی‌زاده بالنگان با تاکید به اینکه در بحث  زیرساخت های روستایی  مانند راه ها ، بهسازی روستا ها و در بحث اقتصادی و رشد روستاییان و توسعه مشاغل روستایی با مشکل رو به رو هستیم ، گفت : در حال حاضر روستاها به صورت نا خواسته تحت تاثیر  مشغله های شهری قرار دارند و  بنابراین توجه ای که  باید به روستاها در دستگاه های اجرایی شود ، صورت نمی پذیرد.

رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان با تاکید به اینکه حدود یک سوم جمعیت کشور را روستاییان تشکیل می دهند ، ادامه داد: این جمعیت از اهمیت  بالایی برخوردار است و متاسفانه در برخی از  حوزه ها شاهد مشکلات اولیه هستند.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی،در بخش دیگری از صحبت های خود  با عنوان اینکه بحث های  مختلف در حوزه روستایی در دستگاه های مختلف پراکنده است ، افزود: به طور مثال بخش راه روستایی در وزارت  راه و شهرسازی به جهت وجود پروژه هایی همچون   راه آهن و بزرگراه ها ،  بهسازی منازل روستایی را در نظر نمی گیرد و عملا  فعالیت خود را  در روستاها اجرایی نمی کند .

وی ادامه داد:  همچنین در بحث سرمایه گذاری و پرداخت تسهیلات بانکی به سرمایه گذاران و روستاییان و زیرساخت هایی مانند آب ، برق ، گاز  و راه دغدغه  هایی که برای شهر وجود دارد، باعث شده روستاها از اهمیت زیادی برخوردار نباشند.

نماینده مجلس با عنوان اینکه تصمیم گرفته شده تا دستگاه جداگانه ای برای توسعه و عمران روستاییان و عشایران تشکیل شود ، افزود: این سازمان شامل  همه بخش ها و زیر مجموعه هایی که در حوزه روستایی وجود دارند،فعالیت خواهد کرد.

پاپی زاده تصریح کرد : تشکیل سازمان جدید کمک کننده خواهد بود و تعاون روستایی برای ساماندهی فعالیت کشاورزی بوده است و وظیفه تعاون روستایی ،خرید محصولات اساسی بوده که در حال حاضر انجام  نمی شود و خرید و فروش کالاهای اساسی مانند گندم، جو، ذرت و سایر کالاهای اساسی در بورس صورت می پذیرد.

وی با تاکید به اینکه اتحادیه تعاون روستایی در حال حاضر رقیب برای کشاورزان است ، گفت : این اتحادیه فعالیت  راهبردی در بخش کشاورزی را انجام نمی دهد و صرفا به دنبال کسب سود بیشتر است .

نماینده دزفول در پایان با تاکید به اینکه در حال حاضر شرایط  مطلوبی  برای برون رفت از این شرایط خاص وجود ندارد، ببان داشت : بر این اساس تشخیص داده شده که سازمانی با مضمون  توسعه و عمران روستایی و عشایری تشکیل شود تا صرفا دغدغه های حوزه روستایی و عشایری را مرتفع کند.

 وی دغدغه این سازمان  در حوزه روستایی در حوزه های مختلف همچون  توسعه زیرساخت های آب ، برق ، گاز و همچنین بهسازی روستایی ، بهسازی خانه های روستایی ، توسعه زیرساخت های فرهنگی را داراست و همچنین  در حوزه اقتصادی نیز توسعه مشاغل روستایی از الویت های این سازمان خواهد بود.

خواندن 578 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395