یکشنبه, 24 دی 1396 ساعت 15:48

اطلاعات تکميلي

  • تندگویان در واکنش به گزارش نجفی در شورای شهر:

تکلیف مدیران متخلفی که در نظام هستند یک بار برای همیشه مشخص شود

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

عضو سابق شورای شهر تهران در واکنش به گزارشی که شهردار تهران امروز در صحن شورا ارائه کرد گفت: طیف اصولگرا باید پاسخگو باشند که چرا در طول 16 سال هیچکدام از موارد مطرح شده را ساماندهی نکردندو وقتی که ما آنها را مطرح می کردیم به ما رأی نمی دادند.

محمد مهدی تندگویان ، در مورد گزارش شهردار تهران که امروز درصحن علنی شورای شهر قرائت شد، اظهارکرد: تقریبا تمام  مواردی که دراین گزارش آمده  را در طول چهار سال مطرح کردیم و بازگوکردن آن دردی را دوا نمی‌کند چرا  که مردم دنبال راهکار هستند.

عضو شواری چهارم شهر تهران با اشاره به این که تهران منابع درآمدی خوبی دارد گفت: باید به این منابع توجه شود تا هم از این وضعیت بحرانی بتوان خارج شد هم درآمد پایدار محقق شود. من در چند سالی که در شورا بودم منابع درآمد پایدار را مطرح می‌کردم. یکی از این منابع مربوط به پسماند بود که  آقای قالیباف نه تنها درآمدی ازآن ایجاد نکرد بلکه 1400 میلیارد تومان سرفصل هزینه برای پسماند بود؛ این درحالی است که در آن زمان روی این موضوع کار کارشناسی کردیم.

وی اضافه کرد: از پسماند در بدترین حالت 3000 میلیارد تومان درآمد حاصل می شود و اگر از تکنولوژی به بهترین نحو استفاده شود تا 5000 میلیارد تومان هم می رسد.

به گفته وی، مبلغ 3000 میلیارد تومان تنها مربوط به تولید برق است ولی راه‌های دیگری برای بهره‌برداری از شیرابه زباله وجود دارد که درآمد بسیار بالایی دارد و اسید، کود و مواد شیمایی که از این راه به  دست می‌آید به صورت گرم در دنیا معامله می‌شود.

تندگویان به فروشگاه‌های شهروند به عنوان یکی دیگر از منابع پایدار برای شهرداری اشاره کرد و گفت: این فروشگاه 650 هزار متر مربع فضای تجاری خالص علاوه بر امکانات دیگری مانند پارکینگ و همینطور معافیت‌های عوارض دارد و اگر شهروند به بخش خصوصی و حتی خارجی سپرده شود می‌تواند 2000تا 3000 میلیارد تومان درآمد زایی کند.

عضو سابق شورای شهر تهران در ادامه عنوان کرد:‌ فرهنگسراها و برج میلاد از بخش های دیگری هستند که برای تامین منابع پایدار می‌توان  از آنها استفاده کرد؛ ولی می‌بینیم که برای برج میلاد ردیف هزینه مشخص می‌شود.

لزوم پیگیری حقوقی موارد عنوان شده در گزارش شهردار تهران

وی با اشاره به اینکه باید نسبت به مواردی که در این گزارش مطرح شده برخورد قانونی صورت بگیرد، گفت: اگر موارد عنوان شده واقعیت دارد باید پرونده‌های آنها آماده شود تا مراجع قضایی آن را پیگیری کنند. این در حالی است که برای پرونده املاک نجومی هنوز رأی صادر نشده است در کنار این مورد و باقی مواردی که مطرح می‌شود باید پیگیری‌های حقوقی انجام  شود تا تکلیف مدیران متخلفی که در نظام هستند یک بار برای همیشه مشخص شوند ولی تاکید می‌کنم مردم دنبال راه‌حل هستند و درآمد پایدار یکی از بهترین راه‌های برون رفت از این وضعیت است.

تندگویان به وضعیت شهر آفتاب نیز اشاره کرد و گفت: حالا که نجفی رابطه خوبی با دولت دارد باید فکری به حال برگزاری نمایشگاه‌ها در سطح شهر کند و تکلیف مصلی و سئول مشخص شود. همچنین شهر آفتاب با توجه به وضعیت مناسبی که دارد و نزدیک فرودگاه است می‌تواند با بهره‌برداری مناسب جزو منابع درآمدی خوب قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه انجام این کارها یک برنامه و پایش نیاز دارد، افزود: به عنوان مثال در زمینه زباله‌ها خیلی از کشورها حاضر هستند بدون دریافت وجهی سرمایه گذاری کنند و کالا را نیز خودشان خریداری کنند. این کارها تنها به هماهنگی و قدرت و جسارتی نیاز دارد که بتواند رانت‌ها را از بین ببرد.

عضو سابق شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که چرا شورای چهارم نسبت به این تخلف‌ها واکنش‌های قدرتمندی نداشت، تصریح کرد: یکی از مشکلات ما کمبود رأی مان در اتفاقات بود. تقریبا تمام این موضوعات رابه صحن آوردیم؛ اما به خاطر کمبود تعداد رأی به نتیجه نرسید. متاسفانه قانونی هم وجود ندارد که اگر موضوعی مطرح می شود که به نفع شهر است و سایر اعضا رأی نمی دهند برای آن کاری انجام شود.

وی به پرونده املاک نجومی اشاره و تصریح کرد: همه شاهد بودیم که این مسئله حتی به مجلس هم رفت؛ اما فعلا به نتیجه‌ای نرسیده است و در شورای شهر بخشی از کار ما مبارزه با فساد بودکه هیچ وقت به نتیجه نرسیدیم.

وی افزود:‌به نظر من امروز طیف اصولگرا باید پاسخگو باشد که در طول این شانزده سال چرا هیچکدام از اتفاقاتی که افتاد ساماندهی نکردند و چرا وقتی ما آنها را مطرح می کردیم به ما رأی نمی دادند.

تندگویان همچنین گفت:‌امیدوارم کمی از اندیشمندان در موضوعات شهر استفاده شود.من تخصصم مدیریت شهری بود و در این سال‌ها برای خیلیِ‌از موارد پیشنهاداتی ارائه کرده بودم  وآرزو می کنم که از این به بعد از بدنه اندیشمندان در شهر  استفاده شود.

منبع:ایسنا

خواندن 551 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395