دوشنبه, 25 دی 1396 ساعت 10:45

اطلاعات تکميلي

  • عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف تهران؛

شهرداری تکلیف کسب و کارهای خود را روشن کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 دلارام کریمی

عصر اقتصاد: عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف تهران، با بیان اینکه شهرداری صورت مسئله را پاک می‌کند، تصریح کرد: منطقی به نظر نمی‌رسد شهرداری سد معبر را اجرا کنند و بعد همان افراد را در محلات قرار بگیرند و چندشنبه بازارها را بوجود بیاورند در حالی که  می‌تواند با یک آمارگیری دقیق و برنامه‌ریزی درست، کسب و کارها را ساماندهی کند و در فعالیت‌های تولیدی بستر سازی کنند، شهرداری‌ها باید زیر ساخت‌ها را درست کند ولی متأسفانه اراده‌ای در این خصوص ندارد.

خسرو ابراهیمی، هیئت رییسه اتاق اصناف تهران، در گفت و گو با عصر اقتصاد در خصوص فعالیت شهرداری در حوزه کسب و کار گفت: حوزه شهرداری وظایف مشخص و تعریف شده ای دارد ،خدمات شهر، نظارت بر امور جاری شهر و موارد دیگر در وظایف شهرداری آمده است ؛ همانطور که حوزه کسب و کار و فعالیت صنفی نیز محدوده کاری اتاق اصناف و اتحادیه های ذیربط است.

هیئت رییسه اتاق اصناف تهران خاطر نشان کرد: باید واقعیت را قبول کنیم و اگر بخواهیم کلانشهری چون تهران با این دیدگاه حاضر به اشتغال و کسب و کار گسترش پیدا کند، سبب نابودی اشتغال و از بین رفتن انگیزه می‌شود.

وی اضافه کرد: کسبه هایی که عوارض، مالیات، پول کارگر و بیمه را طبق قانون پرداخت می کنند و با توجه به شرایط و چارچوب معینی حرکت می کنند و به رو دادن این تضادها فقط برخوردها را بیشتر می کند که سبب بی اعتمادی بین شهرداری و کسبه ها می شود.

این مقام مسئول با تاکید براین که شهرداری سبب گسترش چندشنبه بازار ها شده اند ادامه داد: در گذشته ما با شهرداری جلساتی داشته ایم ،این نهاد مدعی بود که خواهان سر و سامان دادن به بساط ها و سدمعبرها و .. می باشد نه این که چند شنبه بازارهایی بوجود بیاید که در تمام خیابان های اصلی و فرعی شهر به صورت دوره ای برپا شود که فقط باعث بوجود آمدن کسب و کارهای کاذب و عدم مولد است و بیکاری ها را افزایش می دهد، در واقع انگیزه می دهد که دستفروشی ادامه پیدا کند و به صورت محلی و منطقه ای ظهور کند.

ابراهیمی  ادامه داد: شاید بهتر بود خارج از محیط شهر با محدودیت در فضایی باز، مکانی را در اختیار این افراد قرار می دادند که به صورت یک بازار شکل بگیرد، هم مکانی برای خرید هم تفریحگاهی برای مردم می شد.

وی افزود: در این مورد هم باید شرایط و ضوابط خاص صورت بگیرد و قابل توجیه باشد، اما اگر شهرداری به بهانه جلوگیری از دستفروشی و سد معبر، بخواهد چند شنبه بازار ها را بدون دخالت اتحادیه ها توسعه دهد ، درواقع کالاهای غیر استاندارد وخارجی را ترویج می دهد .

هیئت رییسه اتاق اصناف تهران ادامه داد: من مخالف این هستم که شهرداری به بهانه کنترل این کسب و کارها  در این حوزه دخالت کند در حالیکه موظف به ارائه خدمات مثل سد معبر است.

این فعال صنفی با تاکید بر برنامه ریزی درست توسط شهرداری، اضافه کرد: شهرداری باید بتواند در یک مدیریت و شرایط خاص، این کسب و کار ها را کنترل و راهبری کند و اجازه فعالیت بدون ضابطه را به کسی ندهد.

وی با اشاره به اینکه که باید تولید اشتغال توسط هر نهادی واقعیت داشته باشد، عنوان کرد: فعالیت شهرداری مشکلی ندارد و می تواند در زمینه تولید فعالیت داشته باشد و با امکانات و سرمایه گذاری  در حوزه های تولید بتواند کار افرینی داشته باشد مثلا در میادین هر منطقه، دستگاه های بسته بندی بگذارد که به صورت خودکار سبب ایجاد شغل برای تعداد زیادی می شود.

وی با بیان اینکه شهرداری صورت مسئله را پاک می کند، تصریح کرد: منطقی به نظر نمی رسد سد معبر را اجرا کنند و بعد همان افراد را در محلات قرار بگیرند و چندشنبه بازار ها را بوجود بیاورند.

ابراهیمی گفت: شهرداری می تواند با یک آمار گیری دقیق و برنامه ریزی درست، کسب و کار ها را ساماندهی کند و در فعالیت های تولیدی بستر سازی کنند، شهرداری ها باید زیر ساخت‌ها را در ست کند ولی متاسفانه  اراده ای در این خصوص ندارد.

وی  در خصوص این موضوع ادامه داد:ایجاد زیرساخت  نیازمند برنامه ریزی است، شهرداری هم توان برنامه ریزی را دارد هم، نیروی انسانی و سرمایه گذاری در این خصوص را دارد،  خدمات هم که عهده دار است  پس می تواند این شرایط را به نفع همه تغییر دهد.

هیئت رییسه اتاق اصناف تهران  ادامه داد: زور شهرداری به کسبه ای که مالیات و عوارض می پردازد می رسد و سبب رونق کارهای بدون استاندارد و ضابطه می شود که بی اعتمادی مردم به همراه دارد.

ابراهیمی در پایان یاداور شد: در شهرداری گذشته من به عنوان یک شهروند غیر از هرج  مرج و گرانی، شاهد چیز دیگری نبودیم و امید است مدیریت جدید بتواند ارامش شهر را بازگرداند.

خواندن 1849 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395