دوشنبه, 25 دی 1396 ساعت 14:36

تخم خروس و باروری ابرها

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

گویند که مرغداری زیرک و فرصت طلب پس از دیدن افزایش قیمت تخم مرغ در هفته های اخیر به میان مرغان رفته و با زدن گردن یکی از مرغان کم کار، به سایر مرغان هشدار می دهد که اگر از فردا کمتر از سه تخم بگذارید، به سرنوشت مرغ کم کار نگون بخت دچار خواهید شد.

روز بعد مرغدار به مرغداری می رود و می بیند که تهدیدش کارساز بوده است و همه مرغان سه تخم گذاشته اند به جز یکی از آنها. مرغدار خشمگین می شود و مرغ تک تخم را برای گردن زدن از میان جمعیت خارج می کند و با یادآوری این نکته که مرغی که کم کار می کند باید بمیرد، دست به چاقو می شود. مرغ پریشان به التماس می افتد و گریه کنان فریاد می زند که "قربانت گردم؛ گردن من را نزنید. من یک خروسم و بیش از این در توانم نبود."

داستان باروری ابرها در مملکت ما هم مثل اجبار یک خروس به تخم گذاری است. ابر بدون رطوبت بارور نمی شود! انسان عاقل به جای هزینه کردن برای تخم گذاری خروس، نیاز خود به تخم مرغ را کم می کند.

باروری ابرها سالهای سال موضوع بحث محافل علمی بوده است و آتار آن به طور قطعی اثبات نشده است. اما آنچه می دانیم به ما می گوید که حتی اگر باران زایی با این روش ممکن باشد، حجم بارش تولید شده بسیار محدود است و اگر این روش کارساز و گره گشا بود، مشتری اصلی آن کشورهای پیشرفته بودند، نه کشورهای در حال توسعه.

بهتر است به جای التماس به ابر بی بار و اتکا به راه حل های هیجانی و کوتاه مدت، بر کاهش مصرف و نیاز آبی کشور تمرکز کنیم.

مهم نیست چقدر پولدار و پرزور باشیم. خروس هیچگاه برایمان سه تخم مرغ نمی گذارد!

منبع: خبرآنلاین 

خواندن 681 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395