چهارشنبه, 27 دی 1396 ساعت 10:52

اطلاعات تکميلي

  • دبیرکل سازمان ملل متحد:

سوریه راه حل نظامی ندارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دبیرکل سازمان ملل متحد گفت و گو بین معارضان و دولت سوریه را مهم دانست و گفت پس از سال ها درگیری روشن است که سوریه راه حل نظامی ندارد.

آنتونیو گوترش در نشست خبری روز سه شنبه در پاسخ به سوالی درباره تلاش آمریکا و ترکیه برای حمله نظامی به سوریه و تجهیز کردن کردهای شمال این کشور افزود: نیروهای نظامی زیادی در سوریه حضور دارند اما من فکر می کنم که مردم سوریه بهتر از هر کسی دیگر می توانند مشکلشان را حل کنند.
وی با تاکید بر تداوم مذاکرات ژنو درباره نشست ریاض معارضان سوری هم اظهار کرد فکر می کنم که این نشست برای جمع کردن معارضان و داشتن حضور سازنده بسیار مهم بود.
دبیرکل سازمان ملل متحد ادامه داد امیدواریم در این زمان بتوانیم یک گفت و گوی سازنده بین دولت و معارضان برقرار کنیم. بعد از این همه سال و حضور نظامی کشورهای مختلف، می بینیم که سوریه راه حل نظامی ندارد.
گوترش یادآور شد در مذاکرات ژنو از دولت و معارضان خواستیم که بدون هیچ گونه پیش شرطی حضور یابند، مشخصا موضوعات انتخابات، دولت و قانون اساسی بسیار مهم هستند. اکنون برای ما مذاکرات معنا دار بین دولت و معارضان بدون هیچ پیش شرطی اهمیت دارد.
وی تصریح کرد همه موضوعاتی که در قطعنامه 2254 آمده است بر روی میز قرار دارد.
**واکنش به اظهارات ترامپ
دبیرکل سازمان ملل در پاسخ به خبرنگار آفریقای جنوبی که موضع او را در قبال اظهارات نژادپرستانه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا علیه آفریقایی تبارها و اتباع هائیتی جویا شد، گفت تا جایی که می دانم رئیس جمهوری آمریکا این اظهارات را انکار کرد. 
گوترش افزود موضع ما در این باره کاملا روشن است، ما باید با احترام با همه مردم جهان ارتباط داشته باشیم. به خصوص مهاجران یک موضوع مثبت در جهان است و بخشی از توسعه جهان به حساب می آیند. 
وی تاکید کرد احترام به مهاجران، احترام به گوناگونی ها، تنوع نژادی و مذهبی یک ستون زیربنایی اقدامات دبیرکل سازمان ملل است.
**احتمال جنگ در شبه جزیره کره
دبیرکل سازمان ملل متحد درباره احتمال جنگ با کره شمالی در سال 2018 هم گفت تضمینی برای صلح در این منطقه وجود ندارد و ممکن است جنگی درگیرد. 
گوترش افزود ما اقدامات زیادی انجام دادیم، معاون سیاسی خود را به آنجا فرستادم و امروز سفیر کره جنوبی به من گفت که گفت و گو با کره شمالی شروع شده است. این یک نشانه امید است. به نظر من جنگ محتمل است اما نباید پنجره کوچک فرصت که می تواند فراهم شود را از دست بدهیم.
وی در پاسخ به اینکه آیا سازمان ملل متحد برنامه ای برای گرد هم آوردن مخالفان جنگ در شبه جزیره کره دارد؟ گفت هدف واقعگرایانه ما گفت و گوی جدی و رسیدن به شبه جزیره کره عاری از سلاح های اتمی است.
دبیرکل سازمان ملل متحد یادآور شد پیام ما به صورت خیلی روشن توسط فلتمن (معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل) به پیونگ یانگ رسانده شد، اعتقاد داریم که گفت و گو بین دیگر طرف های کلیدی در این فرایند، اساسی است. 
**کاهش بودجه سازمان ملل
گوترش درباره کاهش بودجه سازمان ملل متحد هم گفت: ما هیچ کاهشی در بودجه منظم سازمان ملل نداریم. ما مذاکرات قوی با مقامات آمریکا و کنگره داشتیم. نماینده آمریکا در سازمان ملل واقعا در این فرایند کمک کننده بود.
وی افزود اما در موضوع صلحبانی دچار مشکل هستیم. سنا تصویب کرده که کاهش 25 درصدی بودجه داشته باشد. ما امیدواریم که ایالات متحده و دیگر اعضا راه حلی برای غلبه بر این مساله بیابند. این یک مساله فاجعه بار نیست، یک مساله خاص است که باید با گفت و گو با اعضا آن را حل کرد.
**آنروا مشکل بزرگ و جدی است
دبیرکل سازمان ملل متحد درباره کمک به آوارگان فلسطینی هم گفت درباره «آنروا» این مساله متفاوت است، در این باره بسیار نگرانم و کمک آمریکا در این باره بسیار مهم است.
گوترش افزود آنروا یک موسسه فلسطینی نیست، یک موسسه سازمان ملل است که در 1948 با قطعنامه شورای امنیت تشکیل شد و خدمات حیاتی را برای جمعیت آورگان فلسطینی فراهم می کند، اردن، سوریه و لبنان هم به عنوان کشورهای منطقه در آن مشارکت دارند.
وی ادامه داد این موضوع برای نگرانی های انسان دوستانه بسیار اهمیت دارد، از نظر من آنروا برای ثبات منطقه بسیار ضروری است. از این رو هر کاری که برای جلوگیری از ایجاد مشکل برای آنروا بتوانیم، انجام می دهیم.
دونالد ترامپ درصدد کاهش کمک های مالی به آژانس امدادرسانی به آوارگان فلسطینی«آنروا» از 125 میلیون دلار به 60 میلیون دلار است.
گفته می شود هدف ترامپ از این کار، اعمال فشار بر تشکیلات خودگردان فلسطین به منظور بازگشت به میز مذاکرات سازش با رژیم صهیونیستی است.
** راه حل دو دولت برای قدس
دبیرکل سازمان ملل متحد درباره قدس و تصمیم ترامپ هم گفت: فکر می کنیم هنوز راه حل دو دولت پایدار است و باید این موضوع را دنبال کنیم.
**ارسال سلاح به یمن
گوترش درباره ارسال تجهیزات موشکی به یمن هم گفت حملات موشکی به شهرها به طور کلی پذیرفتنی نیست. ما هر کاری که از طریق دیپلماتیک امکان انجام آن باشد را دنبال می کنیم. 
وی همچنین اتهام حمل سلاح و تجهیزات نظامی با عنوان کمک های بشر دوستانه از طریق موسسات سازمان ملل متحد برای حوثی ها را رد کرد.
**تظاهرات مسالمت آمیز
دبیرکل سازمان ملل متحد درباره اعتراضات اخیر در ایران هم گفت: من خودم یک مسئول دولتی علیه تظاهرات بودم و برای هدفی دیگر جزو تظاهرکنندگان . 
گوترش افزود مردم حق تظاهرات مسالمت آمیز دارند و ایرانی هم همین طور . ما به صورت خیلی روشن احترام به این حق را مورد تاکید قرار دادیم. 
وی حق تظاهرات را یکی از اصول اساسی حقوق بشر دانست و در عین حال تاکید کرد تظاهرات باید مسالمت آمیز باشد.

منبع: ایرنا

خواندن 1708 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395