پنج شنبه, 28 دی 1396 ساعت 09:07

طرح ناموفق تکریم ارباب رجوع

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ویدا بغدادی

عصراقتصاد: مردم برای انجام امور جاری خود به نهادها مؤسسات متعددی مراجعه می‌کنند و کارکنان این نهاد ها و مؤسسات باید خدماتی را در اختیار این مردم قرار دهند. این نهاد یا مؤسسه می‌تواند شهرداری، شعبه بانک، ممیز مالیاتی، بیمارستان، آموزش و پرورش، قوه قضاییه و یا هر نهاد و مؤسسه دیگری را شامل شود.

در گذشته از طرحی به نام طرح تکریم ارباب رجوع صحبت می‌شد و هنزو هم بر در و دیوار ادارات و نهاد ها، شعارها و الواحی از باب تکریم ارباب رجوع نصب شده است اما متأسفانه کماکان برخورد کارکنان این مؤسسات و نهادها با ارباب رجوع طلبکارانه و از موضع قدرت و تکبر است و بسیاری از این کارکنان بر این باورند که اگر کاری برای کسی انجام می دهند لطفی است که در حق او می کنند، یعنی مردم که خود کارکنان مؤسسات و نهاد ها هم بخشی از آن هستند، کمترین حقوق یک مراجعه کنننده در موردان اعمال می شود.

زمانی که وام را که یک قرارداد اقتصادی دوجانبه است با لفظ «اعطا» به مردم می دهد و یا یارانه را که از بودجه بیت المال، درست یا غلط به مردم پرداخت می کنند با همان لفظ «اعطا» به حساب مردم واریز می کنند. وقتی یک کارمند با صراحت به ارباب رجوع می گوید من کار تو را انجام نمی دهم، به نظر می رسد طرح تکریم ارباب رجوع به نتیجه نرسیده است.

وقتی کارکنان امور مالیاتی یا شهرداری یا بانک با وجود معطل شدن ارباب رجوع به پاسخ دادن به تلفن های شخصی مشغول اند و یا به جای پاسخ دادن به مراجعه رو در رو مراجعات پشت میز و کانتر را در اولویت قرار می دهند، یا وقتی افراد شیک و آراسته با ارباب رجوع مندرس با دو برخورد متفاوت مواجه می شوند، به نظر نمی رسد هزینه های انجام شده در طرح تکریم ارباب رجوع به بازنشسته باشد.

آیا مسئولین این نهاد ها و مؤسسات نقش ناراضی تراشی این برخوردها را تاکنون برآورد کرده اند؟

بعضی از اوقات تا در محافل خصوصی پیش مسئولین زبان به شکایت می گشاییم، پاسخ می دهند که اگر چنین و چنان شد بگویید به بازرسی یا حراست یا خود من مراجعه کنند تا برخورد کنیم یعنی یک ارباب رجوع که برای یک کار چند دقیقه ای به یک نهاد مراجعه کرده، باید ساعاتی را در کشاکش بازرسی ها و نظارت ها و کنترل ها صرف کند و تجربه نشان داده است که اکثریت مراجعه کنندگان ترجیح می دهند برای خودشان دردسر درست نکنند و همه ناملایمات را تحمل کنند و عطای پیگیری را به لقایش ببخشند.

به هر حال بی توجهی به ارباب رجوع معضلی است که نباید ساده انگاشته شود.

خواندن 815 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395