پنج شنبه, 28 دی 1396 ساعت 10:02

لزوم اقدام مشترک برای کاهش اعتیاد در جامعه کارگری

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصر اقتصاد: اعتیاد به مواد مخدر به عنوان یک خطر و تهدید جدی درکمین اقشار گوناگون جامعه خصوصاً قشر تلاشگر و زحمتکش کارگر می‌باشد. بی شک بروز آسیب اجتماعی اعتیاد برای کارگران کشورمان که ستون فقرات و موتور محرک اقتصاد مقاومتی و اشتغال محسوب می‌شوند، هم برای کارگران و هم برای نظام اقتصادی کشورخطرناک و پرهزینه می‌باشد.کاهش کمی و کیفی میزان تولید، پائین آمدن بهره‌وری کار،افزایش حوادث ناشی از کار منجر به نقص عضو و یا فوت، افزایش هزینه‌های درمانی و پزشکی، اخذ غرامت دستمزد، غیبت، کم کاری، سهل انگاری، بیکاری و...تنها بخشی از آثار و پیامدهای شیوع مصرف مواد مخدر در محیط‌های کاری و در بین کارگران است که همگی دلالت بر مهلک و زیانبار بودن اعتیاد برای جامعه کار و تولید کشور دارد.

اما سوال قابل طرح در باب موضوع مطروحه این است که کاهش مصرف مواد مخدر در محیط‌های کارگری و در بین کارگران بخش‌های مختلف اقتصادی اعم از صنعت، خدمات و کشاورزی وظیفه چه شخصی یا سازمانی هست و به چه شیوه و روشی باید انجام گیرد ؟

برای پاسخ به این سوال با محسن مولوی سرپرست مدیریت اجتماعی اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی گفتگو کردیم؛ وی در این رابطه اظهار کرد: قطعاً در باب پاسخ دادن نمی توان به تنهایی دولت را مورد خطاب و اشاره قرار داد چرا که جامعه کارگری دارای مختصات و ویژگی‌های خاص خود است و ضرورت دارد بر اساس همین مختصات و ویژگی‌های خاص مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد و نهایتاً تدابیر و راهکارهای لازم و مورد نیاز اندیشیده شود. لذا یکی از خصوصیات مهم جامعه موصوف،اصل سه جانبه گرایی بین دولت،کارگر و کارفرما می‌باشد که برای پیشبرد اهداف و برنامه‌های مورد نظر در سطح جامعه کارگری رعایت می گردد. بنابراین بهترین پاسخ و جوابی که می توان ارائه نمود حاکی از مداخله موثر و کارآمد، هم توسط دولت و هم توسط کارگران و کارفرمایان برای کنترل و پیشگیری از اعتیاد در جوامع کارگری می باشد، آنهم در چارچوپ یک اقدام مشترک فی مابین دولت، کارگر و کارفرما که موثرترین راهکار و شیوه در زمینه جلوگیری از اعتیاد و سایر آسیب‌ها و معضلات اجتماعی پیشرو است.

مولوی افزود: در همین راستا وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی، به درستی با استفاده از ظرفیت و پتانسیل شرکای اجتماعی خود اقدام به تدوین طرح کاربست شیوع شناسی اعتیاد در جامعه کار و تولید با نام اختصاری (کاج) نموده و در صدد نهادینه کردن مفهوم ضرورت حضور و مشارکت کارگران و کارفرمایان در کنار دولت برای کاهش اعتیاد در محیط کار می‌باشد، طرحی که بعنوان برنامه ملی پیشگیری از مصرف انواع مخدر درسطح کارگاه‌های مشمول قانون کار مستقر در کل 31 استان کشور در حال انجام و اجراء می‌باشد، تا از طریق برقراری مداخلات موثر وکارساز آنهم با همکاری و مشارکت خود کارگران وکارفرمایان واحدهای تولیدی و توزیعی بتوان براساس تکلیف قانونی مقرر در ماده (80) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران، زمینه کاهش 25درصدی نرخ شیوع مصرف مواد مخدر در بین کارگران را تا پایان برنامه مذکور یعنی سال 1400 نسبت به وضعیت موجود در سال 1395 فراهم نمود.

وی افزود: بنابراین تدوین روش‌ها و شیوه‌های پیشگیری و مبارزه با اعتیاد درقالب اقدامات کاری مشترک همچون طرح کاج آن هم با مشارکت دولت و شرکای اجتماعی (کارگران وکارفرمایان) قطعاً موجب تحقق هدف تعیین شده توسط قانون، یعنی همان کاهش 25درصدی نرخ شیوع اعتیاد درجامعه کارگری می گردد.

خواندن 848 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395