یکشنبه, 01 بهمن 1396 ساعت 09:48

آیا اختلاس 100 میلیاردی در نفت آخرین اتفاق است؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دلارام کریمی

عصر اقتصاد: هفته گذشته  کشف فساد مالی در وزارت نفت، جزو خبرهای مهم و پرحاشیه  برای این نهاد دولتی بود. با انتشار این خبر، وزارت نفت اعلام  کرد: مسوولان امور مالی مدیریت اکتشاف به تازگی در بررسی اسناد مالی خود با تخلف انجام شده توسط یکی از کارمندان امور مالی این مجموعه مواجه شدند که بلافاصله موضوع را به مراجع اطلاعاتی و قضایی گزارش دادند.

بر اساس گزارش های منتشر شده، بیژن زنگنه وزیر نفت دستور برکناری برخی از مسئولان را که بی‌دقتی و اهمال به عمل آورده بودند را صادر کرد و سازمان حسابرسی را به عنوان بازرس قانونی برای بررسی حساب داخلی این شرکت  موظف کرد.

گزارش خبرگزاری‌ها، حاکی  است متخلف اصلی این اختلاس  که 30 سال در مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت مشغول به کار بوده است با ورود به بخش مالی این نهاد فرعی زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران، توانست سواستفاده های مالی خود را از سال 87 آغاز و تا همین اواخر رقمی حدود 100 میلیارد تومان را به جیب بزند.

همچنین فعالیت این فرد تا همین اواخر نیز ادامه داشته اما به محض مطلع شدن از بررسی سوء استفاده مالی توسط یک نهاد نظارتی از کشور فرار کرده و به ترکیه گریخته است.
یک منبع آگاه در گفت وگو با ایرنا با تشریح فرار خزانه دار مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت گفت: در نتیجه تغییر فرایندهای مالی و بررسی های انجام شده، وقوع تخلف مالی در شرکت احراز شد، اما هنوز مشخص نشده بود که این تخلفات توسط چه کسی رخ داده است.
وی افزود: قرار بود جلسه ای در روز 13 دی 96 (روز چهارشنبه) برای بررسی این موضوع تشکیل شود و بر این اساس به خزانه دار شرکت (فرد متخلف) نیز اطلاع داده می شود تا در جلسه حضور یابد، اما وی که متوجه شده بود در این جلسه، تخلفش آشکار خواهد شد، به بهانه بستری بودن همسرش در بیمارستان و وخامت حال وی، از شرکت در این جلسه عذرخواهی می کند و به سرعت به بهانه حضور در بیمارستان از ساختمان شرکت اکتشاف خارج می شود.
وی یادآور شد: پس از تشکیل این جلسه که بدون حضور خزانه دار مدیریت اکتشاف (فرد متخلف) برگزار شده، آشکار می شود که تخلف از طرف وی رخ داده که این موضوع بلافاصله به حراست وزارت نفت و نهادهای نظارتی و امنیتی اطلاع داده می شود.
در بررسی های بعدی مشخص می شود که فرد متخلف، تلاش کرده است از کشور خارج شود.
شناسایی 100 میلیارد تومان اختلاس از سال 88 تاکنون
این مقام آگاه درباره میزان تخلف کشف شده نیز گفت: در نتیجه بررسی های انجام شده از سال 88 تاکنون حدود 100 میلیارد تومان تخلف کشف شده است، اما هنوز بررسی ها ادامه دارد.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به این که بررسی پرونده های مالی پیش از سال 88 نیز آغاز شده است، احتمال دارد مبلغ تخلف بیشتر شود، که البته هنوز به طور قطعی نمی توان این مساله را تایید کرد.
درس های کشف اختلاس 100 میلیارد تومانی
نکته قابل توجه در این ماجرا این است که بر خلاف سایر تخلفات که نهادهای نظارتی اقدام به شناسایی تخلف و اطلاع رسانی آن می کردند، این تخلف توسط خود شرکت اکتشاف، شناسایی و اعلام شده است.
نکته دیگر این است که این تخلف پس از تصمیم به نوسازی ساختار اداری و مالی و اعمال تغییرات فرایندی در بخش مالی و اداری شرکت، شناسایی شد، بنابراین اگر فعالیت ها در این شرکت همچنان به شیوه سنتی انجام می شد، این تخلف همچنان ادامه می یافت و شاید نیز هیچ گاه کشف نمی شد.
مساله بعد، لزوم حاکم بودن ضوابط به جای روابط است، بررسی ها نشان می دهد فرد متخلف که سالها در پست خزانه دار شرکت فعالیت می کرده، توانسته بود اعتماد مسوولان و کارمندان بخش های مختلف را جلب کند به طوری که سایرین با نظر مساعد و با کمترین سخت گیری به وی، اقداماتش را تایید می کردند.
از مشکلات دستگاه های اداری کشور، کنار گذاشتن سخت گیری ها و نظارت های مالی به دلیل اعتماد بیش از حد به یک فرد خاص است که این موضوع زمینه تخلف را فراهم می کند.
در بررسی تخلف رخ داده نیز مشخص می شود که فرد متخلف به دلیل روابط دوستانه ای که با کارمندان و مدیران بخش های مختلف برقرار کرده، توانسته بود بدون جلب توجه، به سوءاستفاده های خود ادامه دهد و تنها تغییرات در بخش فرایندهای مالی شرکت منجر به شناسایی وی شده است.
بنابراین، در این پرونده با افراد اهمال کار و کسانی که دچار قصور نیز شده اند، برخورد شده است، شاید این افراد در وقوع جرم، شریک وی نبوده اند، اما با بی‌دقتی و اعتماد بیش از حد به خزانه دار شرکت، موجب بروز تخلف شده اند.
لزوم پرهیز از تخریب مهم ترین نهاد علمی و اجرایی کشور در بخش اکتشاف
باید توجه داشت شرکت اکتشاف، معتبر ترین مرکز علمی و اجرایی کشور در زمینه شناسایی مخازن نفت و گاز کشور است که در مقایسه با کشورهای همسایه با کمترین امکانات و در شرایط سخت تحریم، اقدام به شناسایی مخازن جدید انرژی در کشور کرده که این موضوع نقش مهمی در تقویت جایگاه کشور در بین دارندگان مخازن هیدروکربوری در کشور داشته است، بنابراین نباید به بهانه تخلف یک فرد (یا افراد) اقدام به تخریب این شرکت کرد که منجر به تضعیف علمی و عملیاتی کشور در بخش اکتشاف می شود.

نکته قابل توجه این است که  باید بررسی کرد که در سیستم مالی و نظارتی دستگاه ها و شرکت های مسئول، چه مشکلی وجود دارد که چنین مواردی بعد از وقوع روشن می شود تا مشخص شود  ارقام قابل توجهی از دارایی های مردم به غارت می رود؟ این نکته اساسی همچنان مطرح است که رسانه ای کردن نیمه شفاف و پیچیده در ابهام خبری مشکلی از روند فساد جاری در دستگاه های دولتی حل نخواهد کرد و به نظر می رسد استفاده و بکارگیری جدی از  اهرم های بازدارنده در ساختار این نهاد ها بیش از پیش باید مورد توجه مسئولان رده اول کشور قرار گیرد.در عین حال باید پرسید با کشف اختلاس 100 میلیاردی برای وزارتخانه ای مانند نفت که به طور مستقیم با ارقام بزرگ سروکار دارد، می توان شاهد پایان یافتن روند فساد بود؟

خواندن 486 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395