سه شنبه, 03 بهمن 1396 ساعت 10:19

400 اثر اصیل میهمان جشنواره فجر صنایع دستی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: دومین جشنواره فجر صنایع دستی و هنرهای سنتی میزبان 400 اثر اصیل و کیفی منتخب مهمترین رویداد صنایع دستی در سال است.

به گزارش عصر اقتصاد، بهمن نامور مطلق در آیین گشایش دومین جشنواره فجر صنایع دستی و هنرهای سنتی که در خانه هنرمندان با حضور مجید رجبی معمار مدیر خانه هنرمندان برگزار شد، افزود: این رویداد، جشنواره جشنواره ها است.

وی ادامه داد: معدل و برگزیده ای از همه زحمات و خلاقیت های خانواده صنایع دستی کشور در طول یک سال اخیر در این رویداد مهم به نمایش گذاشته می شود.

نامور مطلق ادامه داد: 400 اثر ممتازی که در گالری های این جشنواره به نمایش در آمده آثار کاربردی هستند که با نیازهای روز جوانان مطابقت دارند. این آثار بر دو اصل اصالت و خلاقیت تاکید دارند در واقع هم می خواهند کاربردی باشند و هم میخواهند ارتباطشان را با هنر فاخر گذشته مان حفظ کنند یعنی در عین حفظ ارتباط با گذشته،تازگی ها و طراوت هایی دارند و میخواهند پاسخگو به نیاز جوانان باشند.

وی تاکید کرد: هفت داور برجسته آثار جشنواره را ارزشیابی خواهند کرد و در مراسم اختتامیه برندگان شناخته خواهند شد.

نامور مطلق گفت: از اینکه جشنواره فجر صنایع دستی شناخته تر شده خوشنودیم، این یک فرصت برای هنرمندان اصیل ایرانی است و فرصت برقراری ارتباط مردم با هنرمندان را آسانتر می کند.

معاون صنایع دستی کشور تصریح کرد: از آنجایی که خانه هنرمندان ایران از دیرباز محلی برای ارائه هنرهای مدرن معاصر است، برگزاری این جشنواره در این مکان یک گفت وگوی مفید برای هنرمندان صنایع دستی و هنرهای تجسمی پدید می آید که اتفاق مبارکی است.

وی ضمن ابراز گلایه از بودجه اختصاص داده شده و نحوه پوشش رسانه ای جشنواره فجر صنایع دستی یادآور شد: جشنواره فیلم فجر حدود 15 میلیارد تومان اعتبار دریافت می کند، برای جشنواره تجسمی 1.5 میلیارد تومان تخصیص می‌یابد، اما مجموع هزینه برگزاری فجر صنایع دستی کمتر از 100 میلیون تومان است و این امکان فعالیت‌های تبلیغی ما را محدود می کند و امیدواریم با نهادینه شدن این جشنواره در سال های آینده از نظر اعتباری نیز توجه ویژه ای به آن شود.

جشنواره صنایع دستی فجر، یک مسابقه و نمایشگاه هنرهای اصیل ایرانی است

وی درخصوص ارزیابی آثار رسیده به معاونت صنایع دستی اظهار داشت: ۱ یا ۲ روز بعد از افتتاحیه  ۷ داور از آثار شرکت داده شده بازدید میکنند و آنها را ارزشیابی می‌کنند. در نهایت نام برندگان در مراسم اختتامیه که روز دهم بهمن ماه برگزار می‌شود، اعلام خواهد شد.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی اظهار کرد: ما خوشحالیم که جشنواره فجر صنایع دستی نهادینه می‌شود. امسال سال دوم برگزاری جشنواره فجر صنایع دستی است، بنابر این هنرهای اصیل ایرانی فجر خودشان را به دست آوردند. از این بابت فجر باعث دلگرمی هنرمندان اصیل و سنتی مملکتمان شده است.

نامور مطلق در خصوص تفاوت جشنواره فجر صنایع دستی با سایر جشنواره های دیگر، تصریح کرد: جشنواره های دیگر تخصصی هستند و روی یک موضوع و حرفه خاص تمرکز میکنند. این در حالی است که جشنواره فجر صنایع دستی بیلان فعالیت های یک ساله را به نمایش میگذارد؛ یعنی فجر به نوعی جشنواره جشنواره های صنایع دستی است و معدل کل معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی و فعالان عرصه صنایع دستی است.

وی ادامه داد: جشنواره فجر صنایع دستی یک مسابقه و نمایشگاه است و با توجه به آنکه نام هنرمندان شرکت داده شده مشخص است، مخاطبان می توانند آنها را شناسایی کنند و در جای دیگر یا در همینجا با آنها مرتبط شوند. البته ما هم می توانیم ارتباط میان مخاطبان و هنرمندان را برقرار کنیم. با توجه به اینکه خانه هنرمندان مکان ارائه هنرهای مدرن است به نظر می رسد برگزاری جشنواره صنایع دستی فجر ارتباط مناسبی میان هنرهای مدرن و صنایع دستی برقرار می کند.

نامور مطلق افزود: با توجه به آنکه بخشی از آثار شرکت داده شده در نمایشگاه فجر صنایع دستی پوشاک است، جدیدا نامه ای را آماده کردیم و به وزارت ارشاد فرستادیم و ما را جزو کار گروه مد و لباس هم کرده اند.

دومین جشنواره فجر صنایع دستی و هنرهای سنتی از یکم بهمن ماه به مدت 10 روز در خانه هنرمندان ایران برگزار می شود.

خواندن 442 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395