چهارشنبه, 04 بهمن 1396 ساعت 11:27

برگزاری نمایشگاه بین المللی گردشگری با حضور 12.5درصدی خارجی ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد

عصراقتصاد:یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران در حالی روز گذشته آغاز به کار کرد که تنها 70 شرکت خارجی از 21 کشور در مقابل 430 شرکت داخلی از مجموع 500 شرکت حاضر در این نمایشگاه حضور دارند و این یعنی حضور 12.5 درصدی شرکت های خارجی و 4 درصدی کشورهای دیگر در نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران.

علی ربیعی در افتتاح نمایشگاه بین المللی گردشگری ایران با تاکید بر ترویج گردشگری در کشور اظهار داشت: مسئله جدی امروز جامعه ایرانی ترویج شادی در ایران است که گردشگری می تواند به نشاط گردشگری منجر شود.

وی ادامه داد: دو موضوع مهم اشتغال و فقر در جامعه ایرانی اهمیت دارد و گردشگری در این دو موضوع می تواند نقش ایفا کند، ما در جاذبه ها و طبیعت و جاذبه های مذهبی در دنیا جایگاه مهمی داریم، ولی هنوز جایگاه ما در گردشگری خوب نیست.

ربیعی تصریح کرد: در نظام تدبیر و نرم افزاری کشور مشکل داریم و هنوز هم نگاه سنتی به اشتغال داریم، ماده 133 مالیاتی را باید برای قوانین تشویقی در حوزه گردشگری اصلاح کنیم ، متاسفانه هنوز در حلقه هایی متمرکز می شویم که ارزش افزوده بالایی ندارد.

وزیر کار با تاکید بر اینکه گردشگری می تواند به رتبه نخست گردشگری تبدیل شود عنوان کرد: در بحث نرم افزاری نیز, باید روی جاذبه ها کار کنیم مثلا توریست نمی خواهد بیاید ایران در هتل ها پنج ستاره حضور بیاید بلکه برای آن شترهای ایرانی به کشورمان می آید بنابراین ما هم باید وام ها را به سمت جاذبه های گردشگری سوق دهیم.

ربیعی با تاکید بر زنجیره گردشگری از آژانس ها تا شرکت های هواپیمایی و مراکز اقامتی که هنوز توانستیم اشتغال درست ایجاد کنیم، گفت: ما می توانیم برنامه اشتغال 120 هزار شغل ایجاد کنیم.

وی تصریح کرد: ما در حوزه تمدنی قرار دهیم، بنابراین می توانیم با ارتقای ایرانگردی موضوع افزایش اشتغال گردشگری را دنبال کنیم برهمین اساس تاکنون 7 مسیر گردشگری و ایرانگردی را تدوین کردیم. بنابراین باید اینچنین تورگردانان ، حمل و نقل و بازاریابی گردشگری را حمایت و تقویت کنیم.

ربیعی همچنین از واگذاری وام روستایی از این هفته در استان گیلان خبر داد و گفت: گردشگری باید در تمام مناطق کشور تعریف شود مثلا استان سیستان و بلوچستان از جمله مناطق مهم گردشگر پذیر است بنابراین وزارت کار می خواهد از بسته های صنایع دستی حمایت کند و فقر را در مناطق محروم با کمک گردشگری بهبود بخشد.

نتوانستیم از ظرفیت های گردشگری کشور به درستی استفاده کنیم

علی اصغر مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در آیین گشایش این نمایشگاه گفت: بیش از یک میلیون سایت تاریخی و طبیعی، 34 هزار اثر ثبت شده ملی و 22 اثر جهانی ثبت شده در یونسکو بخشی از داشته های ارزشمند ما است.

وی تاکید کرد: آمار پنج میلیون گردشگر سالانه که بخش زیادی از آن گردشگر زیارتی است نشان می دهد که نتوانستیم از ظرفیت های گردشگری کشور به درستی استفاده کنیم.

مونسان ادامه داد: دولت با درک اهمیت گریزناپذیر جایگاه اقتصادی گردشگری عزم خود را جزم کرده تا با تدوین برنامه هایی بتواند گردشگری کشور را توسعه دهد.

معاون رییس جمهوری در تبیین این برنامه ها عنوان کرد: تقویت همکاری های میان بخشی بین سازمان دولتی و غیردولتی، تدوین برنامه ملی برای توسعه گردشگری کشور، حمایت از کارآفرینان خلاق و استارتاپ ها و تنوع بخشی موضوعی و جغرافیایی به محصولات گردشگری بخشی از این برنامه ها است.

زمینه سازی برای بهره گیری از فناوری های ارتباطی و اطلاعاتی با رویکرد تولید محتوا، گستریش بازاریابی، توزیع مقاصد گردشگری، تقویت سرمایه گذاری در زیرساخت ها و توسعه تبلیغات در سطح بین الملل از دیگر برنامه های دولت برای توسعه گردشگری است که رییس سازمان میراث فرهنگی بدانها اشاره کرد.

مونسان ادامه داد: سند گردشگری وابسته به فرصت های زمانی و مکانی است و نمی توان یک برنامه برای همه فصول سال و همه مناطق داشت از این جهت باید بسته های ویژه برای هر فصل و هر منطقه تدوین شود که این بسته ها بزودی برای استان های مختلف ابلاغ خواهد شد.

رییس سازمان میراث فرهنگی تصریح کرد: ارتقای بهره وری و ارتقای کمی و کیفی محصولات گردشگری موجب می شود تا ما رقابت پذیر باشیم.

مونسان ضمن تاکید بر نقش نمایشگاه ها در تبلیغ گردشگری هر کشور یادآور شد: اگر نتوانیم آنچه را که داریم به خوبی معرفی کنیم، ظرفیت های گردشگری ما به صورت بالقوه باقی می ماند، بنابراین تلاش می کنیم تا نمایشگاه بین المللی تهران به برندی در منطقه تبدیل شود.

932 میلیارد تومان بودجه 97 برای سازمان میراث فرهنگی

رییس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: همه ارکان نظام به این نتیجه رسیده اند که برای تولید ثروت و اشتغال و تنش زادیی در دنیا باید به گردشگری تکیه کنیم.

جبار کوچکی نژاد افزود: در مواد 98 - 99 و 100 قانون، حمایت بخش خصوصی و دولتی برای توسعه گردشگری پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: در بودجه 97، 932 میلیارد تومان برای سازمان میراث فرهنگی پیش بینی شده که بودجه محدود و اندکی است قرار است 450 میلیارد تومان از این بودجه به صورت جاری برای حقوق و دستمزد و حدود 500 میلیارد بقیه صرف پروژه های عمرانی شود.

این نماینده مجلس تاکید کرد: البته نمایندگان برای حمایت از توسعه گردشگری در بودجه سنواتی وزارتخانه ها و دستگاه ها آنها را ملزم کرده اند تا بخشی از بودجه خود را برای کمک به توسعه گردشگری اختصاص دهند.

اثبات تمایز ایران در منطقه

همچنین محمد محب خدایی معاون گردشگری کشور با بیان اینکه این نمایشگاه با شعار «ایران، فراتر از انتظار» آغاز به کار کرده است، افزود: نمایشگاه‌های گردشگری قابلیت ایجاد توازن در این صنعت را دارند. این رویداد برای منطقه فرصتی را فراهم می‌کند تا تمایز خود را به اثبات برسانیم.

وی همچنین اظهار کرد: ویژگی امسال نمایشگاه گردشگری تهران انعکاس ظرفیت‌های هر استان براساس پارامترهای رقابت‌پذیری است.

خدایی سپس گفت: برنامه‌ریزی و آینده‌نگری رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر این است که کل فضای نمایشگاه بین‌المللی تهران سال آینده در اختیار این نمایشگاه قرار گیرد.

تدوین و بازنگری برنامه ملی توسعه گردشگری

در این برنامه جمشید حمزه‌زاده دبیر مجمع تشکل‌های گردشگری کشور گفت: بازنگری و یا تدوین ملی برنامه گردشگری بامشارکت بخش خصوصی در دستور کار سازمان میراث فرهنگی قرار گیرد.

دبیر مجمع تشکل‌های گردشگری کشور گفت: گردشگری موضوعی نیست که کشورها مواهب و دستاوردهای آن را نادیده بینگارند. جهانی پیش رو جهانی بدون مرز و پر از تجربه و آگاهی‌های بیشمار است.

حمزه زاده افزود: بخش خصوصی و تشکل‌های گردشگری در سه دهه گذشته با تمام توان در عرصه خدمت گذاری به گردشگران خارجی و داخلی تلاش فراوانی داشته و فراز و نشیب‌های متعددی را تجربه کردند. از رئیس جمهور، رئیس سازمان میراث فرهنگی، نمایندگان مجلس و همه مسئولان انتظار می‌رود در شرایط کنونی که نقش محوری گردشگری در این مقطع زمانی حساس بیش از پیش هویدا شده با اعتماد به بخش خصوصی و حرکت در راستای تسهیل و روان سازی فعالیت‌های گردشگری از تجربه و توان بخش خصوصی در ارکان اصلی سیاست گذاری و تصمیم گیری برای گردشگری در سطح گسترده تر و عمیق تری استفاده شود.

وی تأکید کرد: تحمیل مالیات‌های سنگین، جرایم بیمه ای تأمین اجتماعی، وام‌های گران، هزینه‌های بالای تأمین مالی، فقدان برنامه جامع توسعه گردشگری، برخوردهای سلیقه ای سازمان‌های مرتبط، عدم وجود قوانین تسهیل کننده و متناسب و اجرای نادرست قوانین موجود و عدم توجه به گردشگری پایدار از جمله موانع پیش روی توسعه صنعت و فعالان بخش خصوصی است.

وی با طلب مشارکت جدی بخش خصوصی و دولتی در فرایند توسعه این صنعت پیشنهادهایی را برای بهبود وضعیت ارائه کرد که بازنگری در قوانین توسعه گردشگری با مشارکت همه عناصر و ارکان و نخبگان فکری، تشکیل کارگروه توسعه گردشگری مرکب از بخش دولتی و خصوصی برای برنامه‌ریزی و پیگیری آن‌ها، تسریع اجرای بندهای ۹۸ و ۱۰۰ قانون برنامه ششم توسعه در ارتباط با واگذاری امور بخش خصوصی، ضرورت ایجاد نگاه یکپارچه و حذف برخوردهای سلیقه‌ای، ثبات مدیریت و استفاده از مدیران باتجربه و ارائه مشوق‌های مالی و غیرمالی نظیر تسهیلات بانکی ارزان، حذف مالیات و ارزش افزوده و معافیت مالیاتی برای سرمایه‌گذاران از آن جمله بود.

دبیر مجمع تشکل‌های گردشگری کشور تصریح کرد: پیشنهاد می‌شود بازنگری و یا تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری با مشارکت تمام عناصر و ارکان دولتی و بخش خصوصی در دستور کار سازمان قرار گیرد.

حمزه زاده اظهار داشت: پیشنهاد می‌شود جایگاه مناسبی برای تشکل‌های گردشگری در نظر گرفته شود و برخی از فعالیت‌های اجرایی سازمان به این تشکل‌ها واگذار شود.

لازم به ذکر است در مراسم افتتاحیه نمایشگاه از سند ملی گردشگری نیز رونمایی شد و پس از پایان سخنرانی‌ها نمایشگاه بین‌المللی رسما افتتاح و آغاز به کار کرد.

این مراسم با حضور جمعی از سفرا و شماری از نمایندگان مجلس مدیران استان ها و فعالان خصوصی گردشگری همراه بود و با استقبال از سوی دست‌اندرکاران و فعالان گردشگری روبرو شد به طوری که سالن افتتاحیه با کمبود جا مواجه شد و بسیاری از مهمانان ایستاده این مراسم را دنبال کردند.

این نمایشگاه با محورهای گُل، غذا، کودک، خانواده، طبیعت‌گردی، ورزش و سلامت محصولات جدیدی را عرضه خواهد کرد از روز گذشته، سوم بهمن‌ماه در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران افتتاح شد.

یادآوری می شود، شرکت‌هایی از ۲۱ کشور ایتالیا، آلمان، برزیل، انگلیس، سوییس، چین، ترکیه، روسیه، کامبوج، کره جنوبی، مالزی، ارمنستان، صربستان، قبرس، امارات متحده عربی، ویتنام، بلاروس، تایلند، نپال، صربستان و اندونزی در این نمایشگاه حضور دارند و ۷۰ شرکت خارجی و ۴۳۰ شرکت داخلی در ۱۴ سالن توانمندی‌های خود را به معرض نمایش می‌گذارند.

 

 

 

 

خواندن 433 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395