چهارشنبه, 04 بهمن 1396 ساعت 12:46

سهمیه اعزام زائران حج 97 افزایش یافت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: براساس توافق صورت گرفته با عربستان سهمیه اعزام زائران ایرانی به نسبت جمعیت کشور با 3.5 درصد افزایش بدون احتساب عوامل اجرایی و کارگزاران به 82 هزار و 800 نفر افزایش یافت.

حمید محمدی با بیان اینکه در اعزام زائران حج گذشته بدون احتساب عوامل اجرایی و کارگزاران 79 هزار و 900 نفر برای انجام مناسک حج به عربستان اعزام شدند، افزود: همچنان به دنبال افزایش سهمیه اعزام زائران حج آینده هستیم.
وی که در نشست مدیران ستادی و استانی این سازمان سخن می گفت، اظهار کرد: طی مذاکرات دو جانبه با مسئولان عربستان، درخواست افزایش پنج هزار نفر دیگر را مطرح کردیم که در صورت تحقق آن آمار اعزام زائران ایرانی به حدود 90 هزار نفر خواهد رسید.
محمدی در ادامه با بیان اینکه در مذاکرات با وزیر و مسئولان حج عربستان مطالبات ما در خصوص حادثه منا، مسجدالحرام و احقاق حقوق شهدا و مصدومان آن با جدیت پیگیری شده است، گفت: در مورد حادثه مسجد الحرام به توافق برای پرداخت حقوق مربوطه از طرف عربستان دست یافتیم که بر اساس راهکارهای خاص خود عملی خواهد شد.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص فاجعه منا نیز اظهار کرد: مطالبات ما در خصوص منا و شهدای گرانقدر آن در متن توافقنامه آمده است، طرف سعودی تاکید کرد که نتایج کمیته بررسی را رسما اعلام می کند.
فاجعه منا در دوم مهرماه سال (1394) در مراسم رمی جمرات رخ داد و بیش از هفت هزار زائر از کشورهای مختلف جهان جان خود را از دست دادند. 
محمدی گفت: استفاده زائران ایرانی از مراکز درمانی عربستان علاوه بر مراکز پزشکی ایرانی مستقر در آن کشور با استقرار مترجم در شهرهای مدینه ، مکه و مشاعر از دیگر توافقات به عمل آمده است.
رییس سازمان حج و زیارت با تاکید بر اینکه امنیت، عزت و کرامت حجاج ایران همواره مورد تاکید جدی این سازمان و دیگر مسئولان کشور بوده است، تصریح کرد؛ این مهم نیز همچون حج گدشته در متن توافقنامه لحاظ گردید. 
رییس سازمان حج و زیارت در ادامه با اعلام آغاز عملی روند برنامه ریزی و اجرایی حج 97 گفت: پس از پایان حج سال 96 ، آسیب شناسی این سفر الهی در کارگروه های مختلف آغاز و به راهکارهای خوبی منجر شده است که می تواند برای خدمت رسانی بهتر و بیشتر به زائران در حج سال اینده مورد استفاده قرار گیرد. 
محمدی خدمت رسانی به حجاج بیت الله الحرام را وظیفه ای دینی توصیف کرد و اظهار داشت: همه کارکنان سازمان حج و زیارت در مرکز و استان ها که افتخار خدمت در این مجموعه معنوی را یافته اند باید به پاس این نعمت، با برخورد مناسب و مطلوب در محل خدمت خود با زایرین کارگزاران و حجاج و عموم مردم، سر مشق و نمونه رفتار اسلامی باشند.

منبع: ایرنا

خواندن 541 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395