پنج شنبه, 05 بهمن 1396 ساعت 08:48

اطلاعات تکميلي

  • معاون وزیر راه و شهرسازی :

مسكن رونق گرفت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمدارفع

 عصراقتصاد:معاون مسكن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی تاكید كرد كه شاخص های خروج از ركود در بازار مسكن به ما نشان می دهد بازار مسكن از ركود خارج شده است و در حال حاضر در فاز رونق قرار دارد.

حامد مظاهریان در گفتگویی با خبرنگار عصر اقتصاد در رابطه با تحولات بازار مسكن در ماه های اخیر گفت: شاخصه های مهم بازار مسكن همچون تعداد مبایعه نامه، مبلغ آن، قیمت واحد مسكونی و صدور پروانه های ساختمانی در ماه آذر، افزایش قابل توجهی را نشان می داد كه در آن زمان تفسیر اینگونه بود كه این حجم و آمار مختص ماه آذر باقی بماند و در دی ماه تغییر خواهد كرد اما امار به دست آمده ازدی ماه نیز آن روند شتابان كه در آذر شروع شده بود را تداوم بخشید و هر چهار شاخص فوق در دی ماه همچو ماه قبل تر از آن افزایش داشتند كه از تمامی این شاخص ها مهم تر آمار به دست آمده از تعداد صدور پروانه ساختمانی در ده ماهه اول امسال نسبت به ده ماهه سال قبل بود كه با رشد 6 درصدی افزایش چشم گیری را نشان می داد با تاكید بر این آمار و نشانه ها امروز می توان گفت كه یك فرآیند خروج از ركود شكل گرفته است و در حال حاضر مسكن در فاز رونق است.

وی با اشاره به اینكه مهمترین مساله ای كه در این فاز نگران كننده است شروع  تلاتم در بازار ارز است تصریح كرد:بازار ارز بازاری موازی با بازار مسكن است كه اگر این بازار نتواند در كوتاه مدت به ثبات برسد حتما در تمامی بازارهای موازی خود مانند مسكن تاثیر نامطلوبی خواهد گذاشت و این حركت بازار مسكن به سوی رونق و تلاطم در بازار ارز نگران كننده است

مظاهریان با تاكید بر اینكه اگر بازار ارز تثبیت شود می توان امیدوار بود كه فرآیند رونق مسكن تداوم پیدا كند گفت: دولت در چهار سال گذشته با صبوری كه برای عدم ایجاد شوك هیجانی به بازار مسكن داشته است باعث شد تا به اهداف اصلی در این بازار درست یابد و در دو ماه آذر و دی این صبوری باعث رونق در بازار به دست عاملان آن شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینكه تعداد معامله های دی ماه 19 هزار عدد بوده است گفت: قیمت مسكن را همیشه بازار تعیین كرده است و از همین رو است كه هر كسی می تواند ملك خود را قیمت گذاری كند اما باید دید آیا با افزایش قیمت می تواند ملك خود را در بازار به فروش برساند همین مساله كوچك نشان می دهد كه بازار توانایی افزایش قیمت جهشی را ندارد و تنها در حد تورم و یا مقداری بالاتر از آن افزایش می یابد.

وی با تاكید بر اینكه بازار توانایی افزایش قیمت جهشی را ندارد تصریح كرد:افزایش قیمت ده ماهه سال 1396 در حدود 8 درصدكه این رقم براساس كل معاملات صورت گرفته در بازار است و همین امر نشان می دهد كه بازار توانسته به تعادلی برای قیمت گذاری درون خود دست یابد و اصلا نباید به حرف سودجویانی كه در رسانه های خود بر طبل افزایش قیمت مسكن می زنند توجه كرد.

وی با اشاره به اینكه گروه كم در آمد در بازار ایران اجاره نشین هستند و طبیعی است كه آن ها سهم ناچیزی را در رونق مسكن برعهده بگیرند افزود: ما دربازار به اندازه كافی موجودی مسكن داریم و در سال آینده پیش بینی می شود كه اگر در بازارهای موازی تلاطم غیر عادی صورت نگیرد و این تلاتم به نحوی در بازار حركت نكند كه به خروج سرمایه ها از بانك ها منجر شود و امكان ایجاد حباب در بازارهای دیگر را فراهم كند این روند رونق تداوم خواهد یافت البته با توجه به اینكه رئیس جمهور تاكید كرده اند كه قیمت ارز تثبیت خواهد شد به نظر نمی رسد كه چنین حبابی در بازارهای موازی ارز تشكیل شود.

 

 

 

خواندن 607 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395