شنبه, 07 بهمن 1396 ساعت 16:05

اطلاعات تکميلي

  • رئیس مرکز هماهنگی امور مناطق راه آهن عنوان کرد:

رشد 60 درصدی ترانزیت ریلی کالا و 30 درصدی بار

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس مرکز هماهنگی امور مناطق راه آهن از رشد 30 درصدی حمل ‌بار نسبت به سال 94 و 60 درصدی ترانزیت کالا نسبت به سال 95 خبر داد.

مصطفی داودی افزود: راه‌اندازی لجستیک در کشور امری حیاتی و مهم‌ترین مبحث آن حمل ‌و نقل چندوجهی است، بنابر‌این باید وضعیت رقابتی موجود بین شقوق حمل‌ونقل در کشور به نقش مکملی تغییر یابد.

وی با اشاره به رشد حمل بار ریلی اظهارداشت: با در نظر گرفتن رشد 17 درصدی در سال 96 نسبت به 95 و 13 درصدی حمل بار در سال 95 نسبت به 94 نتیجه می‌گیریم که حمل‌ بار توسط حمل‌ونقل ریلی در سال 96 نسبت به 94 رشد 30 درصدی را تجربه کرده است.
وی افزود:10 درصد از این رشد عملیاتی به خاطر توسعه امور فنی و زیربنایی و 20 درصد دیگر به دلیل افزایش بهره‌وری و انتقال بار به‌ویژه کالاهای معدنی از جاده به روی ریل است که یک افتخار محسوب می‌شود.
** رشد 60 درصدی ترانزیت ریلی نسبت به سال گذشته
این مقام مسئول در شرکت راه‌آهن از رشد 60 درصدی ترانزیت ریلی نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: با حمل آزمایشی ریلی در سال 2016 و 2017 از کشور چین به تهران، توافقی با کشورهای موجود در این مسیر به‌ منظور یکسان‌سازی تعرفه صورت گرفت.
داودی یادآورشد: چینی‌ها یک قطار کانتینری باری در تاریخ 28 دسامبر از جنوب شرق و دو قطار کانتینری در 30 دسامبر از شمال غرب آن کشور روانه ایران کرد که هرکدام حاوی 50 کانتینر40 فوتی است.
** امضا تفاهم‌نامه همکاری بین راه‌آهن و ایمیدرو در آینده نزدیک
وی از پیگیری امضا تفاهم‌نامه‌ای بین این شرکت و سازمان ایمیدرو (وزارت صنایع) خبر داد و گفت: با امضا این تفاهم‌نامه عمده بار معادن سنگان از طریق حمل‌ونقل ریلی جابجا می شود.
داودی خاطرنشان کرد: فاز بعدی اتصال راه‌آهن خواف - هرات است تا سنگ‌ آهن افغانستان از طریق بندرعباس به چین صادر شود.
** دستور وزیر راه برای دستیابی به سهم 45 درصدی ریل از بندر
وی با بیان اینکه « سهم حمل ریلی در بنادر 10 درصد است» تأکید کرد: طبق دستور وزیر راه و شهرسازی سهم ریلی در بنادر باید به 45 درصد برسد و بر همین اساس ایشان تاکید داشت که باید معاونت ریلی در سازمان بنادر و دریانوردی تشکیل شود.
رییس مرکز هماهنگی امور مناطق راه آهن افزود: به‌ منظور تحقق دستور وزیر راه و شهرسازی جلسات متعددی با سازمان بنادر و دریانوردی برگزار شده است و آنها نیز نظر مثبتی به افزایش سهم ریل در بندر دارند و بر همین اساس کارگروهی با حضور کارشناسان شرکت راه‌آهن و سازمان بنادر و دریانوردی تشکیل شد.
داودی در ادامه به سفر پیش روی وزیر راه و شهرسازی ایران به کشور هند و مذاکره در خصوص مسائل مربوط به حمل‌ونقل، لجستیک و بندر چابهار اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی لجستیک در کشور امری حیاتی و مهم‌ترین مبحث آن حمل‌و نقل چندوجهی است. بنابر‌این باید وضعیت رقابتی موجود بین شقوق حمل‌ونقل در کشور به نقش مکملی تغییر یابد تا شاهد شکل‌گیری حمل‌ونقل ترکیبی باشیم.
** رقابت غیر منطقی و واقعی نبودن قیمت سوخت
این مقام مسئول در شرکت راه‌آهن، رقابت غیرمنطقی بین شقوق حمل‌ونقل را ناشی از واقعی نبودن قیمت سوخت عنوان کرد و گفت: یارانه سوخت باعث شده که هزینه حمل جاده‌ای واقعی نباشد و از طرفی هزینه‌های پنهان مانند هزینه تخریب رویه جاده‌ها و مواردی از این قبیل دریافت نمی‌شود. لذا حمل بار از طریق جاده ارزان‌تر است و این نشان می‌دهد که رقابت موجود در نرخ حمل‌و نقل نیست.
وی تصریح کرد: به دلیل عملکرد جزیره‌‌ای در حوزه ترانزیت، کل کشور از مزایای ترانزیت منتفع نمی‌شود، اما در صورت تکمیل و اجرایی شدن آیین‌نامه لجستیک از سوی ستاد لجستیک کشور و راه‌اندازی لجستیک پارک‌ها و بنادر خشک به‌راحتی می‌توان از مفهوم ترانزیت کالا صحبت کرد.
با هماهنگی میان وزارت راه و شهرسازی، شرکت راه‌آهن، سازمان راهداری و حمل ‌و نقل جاده‌ای و سازمان بنادر و دریانوردی در این دوره کشورمان شاهد آینده روشنی درحوره ترانزیت کالا در کشور خواهد بود.
منبع: پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی 

خواندن 313 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395