دوشنبه, 09 بهمن 1396 ساعت 09:42

اطلاعات تکميلي

  • در راستای احقاق حقوق شهروندی:

طرح تبلیغات روی اتوبوس‌های شهر اصلاح شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصر اقتصاد: استفاده از تبلیغات باعث گرمی بازار کالاها و خدمات می‌شود و به همین دلیل شرکت‌ها و سازمان‌ها برای تبلیغات ارزش زیادی قائل اند به گونه‌ای که دیوارها، بدنه ساختمان‌ها، صفحات پهن سازه‌های مختلف شهری، اینترنت، نشریات و تراکت‌های ریز و درشت، بدنه خودروهای عمومی، درب‌ها و اطراف آیفون‌ها، کیسه‌ها و کیف‌های فروشگاهی تا موبایل و پیامک‌ها و صدا و سیما و مقطع‌های مختلف فیلم‌های سینمایی و ... مشحون از اقدامات تبلیغاتی است اما متأسفانه بعضی از این فعالیت‌های تبلیغاتی نه تنها برای مخاطب رنج آور است بلکه به نوعی ضد تبلیغ هم محسوب می‌شود و در برخی موارد حقوق شهروندی را نیز نقض می‌کند.

یکی از این موارد پوشش  تبلیغاتی بدنه اتوبوس ها است، وقتی چنین اقدامی توسط یک موسسه خدمات عمومی صورت می گیرد، به نظر می‌رسد با اهداف و وظایف خادمانه آن موسسه در تضاد است. 

متأسفانه افراط در این نوع تبلیغات تا جایی پیش می رود که دیدن فضاهای بیرون از اتوبوس و تصمیم گیری در مورد ایستگاه مورد نظر غیر ممکن می‌شود.

حجت نظری، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر در پی اعتراضاتی که شهروندان در دیدارها با وی داشته‌اند، این مسئله را در صحن علنی شورای شهر مطرح و اتوبوس‌های شهری را به‌دلیل نصب برچسب‌های تبلیغاتی بی‌کیفیت، به زندان‌های متحرک تشبیه کرد.

محسن پورسیدآقایی، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار تهران نیز در این رابطه گفته است: در مورد اجرای تبلیغات روی بدنه اتوبوس‌ها از شهروندان نظرخواهی می‌شود که در صورت حذف آنها یا باید راه دیگری برای کسب درآمد پیدا کرد و یا خدمات ‌دهی ما با کاهش مواجه خواهد شد.

الهام فخاری عضوکمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر نیز می‌گوید: با کمک مجامع تخصصی و دانشگاهی می‌توان بدون ایجاد مزاحمت برای مردم، از راهکارهای نوین و خلاقانه و براساس برنامه‌های شهر هوشمند برای تبلیغات استفاده کرد تا هم مردم احساس راحتی کنند و هم بتوان از آن درآمد کسب کرد؛ شورا پیگیر این مسئله است که از فضای مشاع و محیطی شهری که حق همه مردم است به‌ درستی و در راستای بهبود کیفیت زندگی مردم استفاده شود. همچنین اتوبوس وسیله حمل ‌و نقل عمومی است و این حق شهروندان است که منظره خیابان را در طول مسیر ببینند.

همچنین حسن خلیل آبادی عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا نیز در بیان کرده است: شورای شهر قصد محدودکردن منبع درآمدی شهرداری را ندارد اما باید راهکاری برای این تبلیغات انتخاب کرد که شهروندان در آسایش و راحتی کامل تمایل بیشتری به استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی داشته باشند.

این در حالی است که هادی صادقی معاون تبلیغات سازمان زیباسازی شهردار تهران، در این زمینه گفته است: تبلیغات شهری یکی از منابع درآمدهای پایدار شهرداری است و ۷۷ درصد هزینه تبلیغات اتوبوس‌ها صرف توسعه حمل‌ونقل عمومی می‌شود و نصب این تبلیغات روی بدنه حتی موجب خنک‌تر شدن کولر اتوبوس‌ها شده است و این تبلیغات تنها روی بدنه ۸۰۰ دستگاه اتوبوس از مجموع ۶۵۰۰ اتوبوس شهر تهران نصب شده است.

علی پیرحسین لو مشاور فرهنگی معاون حمل و نقل ترافیک شهردار تهران هم اظهار کرده است: تبلیغات بدنه و شیشه اتوبوس ها اعتراضات زیادی را در پیش داشت که از دو ماه پیش با تغییر مدیریت در معاونت حمل و نقد پیگیری این موضوع در دستور کار قرار گرفت و برای بررسی ابعاد اجتماعی آن نظرسنجی وسیعی از مردم انجام شد. براساس خروجی این نظرسنجی، بخشنامه ای از سوی معاونت حمل و نقل ترافیک به شرکت اتوبوسرانی ابلاغ شد که براساس آن اتوبوسرانی دیگر مجاز به اجرای تبلیغات بالاتر از دید مسافران بر روی بدنه اتوبوس ها نیست.

پیرحسین لو با بیان اینکه به تبلیغات در دوره گذشته توسط سازمان زیباسازی بر روی بدنه ها اجرایی شده بود در حال حاضر بخشنامه با موافقت شهردار تهران ابلاغ شده و زیباسازی ملزم به اجرای آن است.

با این تفاسیر امیدواریم از امروز به بعد شاهد برداشته شدن تبلیغات، روی بدنه وسایل نقلیه عمومی باشیم.

خواندن 333 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395