دوشنبه, 09 بهمن 1396 ساعت 09:44

ترافیک از طرح خارج شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصر اقتصاد: مدتی است یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران تغییر در طرح ترافیک شده است. مسئولین در توجیه اینکه چرا تردد در محدوده مرکزی شهر را به کلی آزاد کرده‌اند، انگیزه خود را برقراری عدالت اجتماعی عنوان و تأکید می‌کنند که همه شهروندان باید به‌طور یکسان حق استفاده از امکانات شهر را داشته باشند. هر چند این ایده فی‌نفسه درست است اما به نظر می‌رسد هدف از این اقدام درآمدزایی و ایجاد منبع درآمد پایدار برای شهرداری است.

روز گذشته در جلسه شورای شهر تهران، طرح ترافیک جدید مورد بررسی قرار گرفت و محسن پورسیدآقایی معاون حمل و نقل شهرداری تهران ضمن دفاع از این طرح گفت: علاوه بر مطالعاتی که از قبل صورت گرفته بود، ما نیز از چهار ماه قبل برای بازنگری طرح ترافیک اقداماتی را انجام دادیم.

پورسیدآقایی با بیان اینکه میزان ترافیک در مناطق مرکزی شهر، با قیمت گذاری کاهش پیدا می کند، عنوان کرد: قیمت ها و نرخ ها برای ورود به محدوده طرح ترافیک مورد بررسی قرار گرفته و نرخ ها به روزسازی شده است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ادامه داد: در حال حاضر به قیمت هایی رسیده ایم که با این قیمت ها، میزان تقاضای ورود به محدوده مرکزی شهر ۲۰ درصد نسبت به گذشته کاهش پیدا خواهد کرد.

وی ضمن تاکید بر اینکه شهروندان اگر با گرانی ورود به محدوده طرح رو به رو شوند از راه های جایگزین استفاده خواهند کرد، گفت: اگر قیمت ها ورود به محدوده طرح را کنترل نکرد، ما از سقف ۱۰۳ هزار خودرو برای ورود به محدوده استفاده خواهیم کرد.

معاون شهردار تهران افزود: برای ۶۳ هزار خودرو جواز دائمی صادر خواهیم کرد اما برای این خودروها نیز مکانیزم پرداخت در نظر گرفته ایم. افرادی که جواز ورود به محدوده را به طور دائمی دریافت می کنند نیز باید روزانه ۳۶ هزار تومان پرداخت کنند.

پورسیدآقایی با بیان اینکه مقامات کشوری، پزشکان و سایر مشاغلی که باید در محدوده تردد داشته باشند می توانند مجوز دائمی دریافت کنند، گفت: این افراد باید روزانه مبلغ  ۳۶ هزار تومان پرداخت کنند.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: در طرح جدید تمام شهروندان بر اساس میزان ساعت ورود و نوع آلودگی خودروهای خود مبالغی را پرداخت می کنند و عدالت اجتماعی اکنون برقرار شده است؛ طرح مذکور اکنون نظر تمام دستگاه های اجرایی را جلب کرده و مراجع تصمیم گیری نیز قانع شده اند.

معاون شهردار در خصوص وضعیت طرح در روزهای پنجشنبه گفت: روزهای پنجشنبه طرح ترافیک به صورت کلی اجرا نمی‌شود و رایگان است. در حال حاضر وجود طرح ترافیک تا ساعت 1 روزهای پنجشنبه موجب قفل شدن تهران می‌شد اما پیش‌بینی می‌کنیم با برداشتن طرح ترافیک در روزهای پنجشنبه ترافیک ساعت 1 به بعد کاهش یابد.

پس از سخنان معاون شهردار مرتضی الویری رئیس کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه طرح جدید ایراداتی دارد گفت: سیستم منطقی درستی وجود نداشت و تبعیض آشکار بود و در بسیاری از موارد نیز ساکت بود. اما لایحه جدید نیز لایحه ضدترافیکی، ضد رانت و آلودگی بود و می تواند به صورت حرکت ضد فساد باشد.

حجت نظری نیز پس از استماع سخنان پورسیدآقایی گفت: ای کاش مانند قانع کردن وزیر ما را هم قانع می کردید. زیرا به نظر من این طرح آلودگی را بیشتر می کند.

وی  افزود: این طرح سبب می شود افراد به سمت موتورسیکلت بروند و این مسئله آلودگی را زیاد می کند.

نظری تصریح کرد: در دوره های گذشته برای اشخاص خاص، امتیازاتی گرفته می شد به طور مثال خبرنگاران که حقوق بالایی ندارند حتی اگر نیم بها هم باشد هر ماه باید ۳۲۰ هزار تومان پول طرح بدهند.

وی ادامه داد: به طور طبیعی پس از تصویب این طرح هزینه تاکسی و آژانس بالا می رود و پزشک و وکیل هم هزینه ها را افزایش می دهند و فشار به کف جامعه می رسد.

این عضو شورای شهر تهران افزود: در حال حاضر ۶ هزار و ۲۷۰ اتوبوس در تهران داریم که باید به ۹ هزار برسد که با این بودجه محقق نمی شود. باید دو هزار واگن خریداری کنیم و باید بگوییم حمل و نقل عمومی آماده نیست و تنها اعتراضات را افزایش می دهیم.

انتقاد عضو شورا به تصویب کلیات طرح ترافیک جدید

یک عضو شورای شهر تهران گفت: سطح شورا به رای دهندگی به طرح هایی که در خصوص جزئیات آن اطلاعی ندارند تنزل پیدا کرده است.

الهام فخاری در خصوص اعتراض خود به طرح جدید ترافیک که در صحن علنی رای آورد، گفت: در جلسه ای که در معاونت برنامه ریزی در خصوص این طرح برگزار شد، انتقادات جدی به این طرح وجود داشت و نهادهای دانشگاهی و کارشناسان به آن انتقادات جدی داشتند و مشخص نبود این طرح از کجا آمده و چه جزئیاتی دارد.

فخاری با بیان اینکه موضوع طرح ترافیک جدید باید در سطح شورا به نتیجه می رسید و بعد به شورای ترافیک می رفت، گفت: این شتاب زدگی تاثیرات منفی و خطرناکی در پی دارد و دومین طرح معاونت حمل و نقل و ترافیک است که با محدودیت زمانی و بدون آنکه فرصت کافی برای بررسی آن وجود داشته باشد، از شورا مصوبه می گیرد.

فخاری ادامه داد: باید این طرح در کمیسیون های مربوطه بررسی و سپس برای تصویب به صحن آورده می شد اما این طرح به کمیسیون فرهنگی اجتماعی ارجاع نشده است. متاسفانه شأن شورا به یک شورای رای دهنده به طرح هایی که از جزئیات آن اطلاعی ندارند و کار کارشناسی در خصوص آن انجام نشده، تنزل کرده است.

فخاری اظهار کرد: باید شفافیت لازم در خصوص اینکه آیا نهادهای حاکمیتی از طرح ترافیک استفاده رایگان می کنند یا نمی کنند، مشخص شود، چطور باید خبرنگاران یا وانت بارها یا گروه های دیگر هزینه بدهند اما نهادهای حاکمیتی نه، آیا مکانیزمی برای شفافیت پیش بینی شده یا نه. چرا کسی صدای منتقدان طرح در صحن نیست؟ در صورتی که گروه های تخصصی، دانشگاهی، انجمن های علمی و مدنی منتقد این طرح هستند.

 

خواندن 310 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395