دوشنبه, 09 بهمن 1396 ساعت 15:21

افزایش تدریجی قیمت‌ها در بازار مسکن

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به وضعیت بازار مسکن در سال 97 بیان کرد: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن در حدود نرخ تورم کشور خواهد بود.
ابوالقاسم رحیمی انارکی
در حاشیه سمینار بررسی وضعیت بازار مسکن در سال 97 در جمع خبرنگاران، افزود: سال گذشته بانک مسکن برای خرید 107 هزار واحد مسکونی در کشور تسهیلات پرداخت کرد اما تا چهارم بهمن ماه سال جاری این بانک موفق شده برای خرید بیش از 142 هزار واحد مسکونی تسهیلات پرداخت کند.

وی اظهارداشت: از نظر مبلغ نیز میزان تسهیلات پرداختی بانک مسکن برای خرید تا چهارم بهمن ماه در مقایسه با سال گذشته 54 درصد رشد داشته است.
مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به وضعیت بازار مسکن در سال 97 بیان کرد: بررسی های ما نشان می دهد که افزایش قیمت ها در بازار مسکن در حدود نرخ تورم کشور خواهد بود و خرید و فروش مسکن نیز با یک روند تدریجی افزایش خواهد یافت.
رحیمی انارکی با بیان این که ما برای پیشبرد برنامه های بانک مسکن یک سند راهبردی تا سال 1400 تعریف کرده ایم، گفت: استفاده از منابع مالی بازار سرمایه، توسعه بانکداری رهنی، انتشار اوراق حق تقدم و اوراق رهنی ثانوی و تلاش در جهت توسعه ای کردن بیشتر بانک مسکن از مهم ترین راهبردهای ما در این سند 5 ساله است.
وی، هوشمند سازی پرداخت تسهیلات را از مهم ترین برنامه های دیگر بانک مسکن اعلام کرد و گفت: با هوشمند سازی پرداخت تسهیلات به متقاضیان بانک در نحوه پرداخت تسهیلات به سهولت عمل خواهد کرد تا منابع مالی ما به نحوه مناسبی استفاده شود.
مدیرعامل بانک مسکن در ادامه با اشاره به کاهش نرخ سود تسهیلات خانه یکمی ها به 8 درصد اظهارداشت: بانک مسکن سود تسهیلات را برای سپرده گذارانی که در بافت های فرسوده اقدام به خرید مسکن کنند به 8 درصد کاهش داده و سود تسهیلات غیر بافت های فرسوده نیز 9.5 درصد است و امیدواریم در دهه فجر امسال بتوانیم در این زمینه خبرهای خوشی را به خریداران مسکن بدهیم.
مدیرعامل بانک مسکن گفت: تسهیل فرآیند تأمین مالی حوزه مسکن و توسعه شهری و اعطای تسهیلات جهت تأمین مسکن کلیه خانوارهای فاقد مسکن از مهمترین اولویت های بانک مسکن تا سال 1400 است.
وی افزود: طبق برنامه ریزی های انجام شده، نسبت تسهیلات خرید مسکن به قیمت واحد مسکونی منطبق با الگوی مصرف، رقمی معادل ۵۰ درصد آن هم به شکل پرداخت تسهیلات دارای نرخ سود پایین و اقساط در استطاعت جامعه هدف تعیین شده است به گونه ای که تأمین مالی اولین مسکن کلیه خانوارهای میان‌ درآمدی (به ویژه زوج‌های جوان) از طریق صندوق‌های پس‌ انداز با اتخاذ تدابیر لازم جهت جبران کسری آن و تعادل منابع و مصارف، انجام می شود.
وی افزود: بر این اساس برنامه ریزی های انجام شده تعداد تسهیلات ساخت و خرید مسکن پرداختی در سال ۱۴۰۰ مطابق سند مصوب بانک مسکن به ۷۱۲ هزار فقره خواهد رسید که نقش بسزایی در رونق بخشی به بازار مسکن به شکل غیرتورمی خواهد کردداشت.
به گفته وی، بانک مسکن در سال ۹۷ با پرداخت ۶۰ هزار فقره تسهیلات نوسازی، از روند تغییر چهره بافت های فرسوده حمایت ویژه به عمل می آورد و همچنین از محل صندوق های پس انداز مسکن نیز ۹ هزار فقره تسهیلات ساخت پرداخت می شود.
وی افزود: در سال آینده، صندوق های پس انداز مسکن ۷۹ هزار فقره تسهیلات خرید مسکن پرداخت می کنند و از محل حساب ممتاز بانک مسکن نیز ۸۰ هزار فقره تسهیلات اوراق ارایه می شود.
هم اکنون زوجین جوان که در صندوق پس انداز خانه یکم بانک مسکن 80 میلیون تومان سپرده گذاری کنند، می توانند پس از یک سال برای خرید خانه در تهران 160 میلیون تومان تسهیلات بانکی استفاده کنند و با وجه پس انداز خود معادل 240 میلیون تومان نقدینگی خواهند داشت.

منبع: ایرنا

خواندن 448 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395