سه شنبه, 10 بهمن 1396 ساعت 10:27

اطلاعات تکميلي

  • رئیس کل بیمه مرکزی اعلام کرد؛

سهم 30 درصدی ایران در پرداخت بیمه بدنه سانچی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیرابابایی

عصر اقتصاد: رئیس کل بیمه مرکزی گفت: تنها 30 درصد خسارت سانچی مربوط به صنعت بیمه ایران بوده است و 70 درصد بیمه بدنه آن به عهده شرکت نروژی است.

روز گذشته نشست خبری رئیس کل بیمه مرکزی به مناسبت ایام دهه فجر برگزار شد. در این مراسم، همتی در خصوص پرداخت هزینه عوارض سنگین از سوی صنعت بیمه گفت: در سال گذشته صنعت بیمه ۱۰۵۰ میلیارد تومان عوارض پرداخت کرده  و ۷۰۰ میلیارد تومان هم سود به دست آورده است، در نتیجه این صنعت زیان‌ده نیست، اما این حجم از پرداخت عوارض برای صنعت بیمه کمرشکن است.

وی افزود: بیمه مرکزی برنامه‌ای برای اجباری کردن بیمه‌های مسئولیت ندارد، ولی پیش‌بینی ما این است که افکار عمومی، به بیمه مسئولیت تمایل بیشتری پیدا کنند.

همتی درباره بیمه‌های مسئولیت ادامه داد: زنگ خطر وضعیت بیمه‌های مسئولیت به صدا درآمده است. طبیعتا وقتی ضریب خسارت در بیمه مسئولیت بالا رود، می‌توان آن را یک زنگ خطر تلقی کرد و باید شرکت‌های بیمه مدیریت ریسک کنند و با نرخ‌های پایین بیمه‌های مسئولیت صادر نکنند تا مجبور نشوند خسارت سنگین پرداخت کنند.

وی با اشاره به رشد حق بیمه طی ٩ ماه گذشته اظهار داشت: در این مدت حق بیمه با رشد ٢٠ درصدی همراه بوده و در بخش خسارت‌ها رشد ٢٣ درصدی را تجربه کردیم.

همتی ادامه داد: در مجموع ١٤٥ هزار میلیارد ریال خسارت‌های پرداختی بود و در ٩ ماه گذشته ٤٢ میلیون و ٧٠٠ هزار بیمه نامه صادر شد و نسبت حق بیمه به تولید ناخالص داخلی ٢.٢ درصد است.

وی با بیان اینکه بیش از ٧٠ درصد حق بیمه‌ها مربوط به بیمه زندگی و بیمه درمان است گفت: امیدواریم تا پایان سال ٩٦ نفوذ بیمه در کشور بیشتر شود.

۴۰۰ میلیارد تومان از تعهدات بیمه توسعه باقی مانده است

همتی در خصوص روند کند احیای بیمه توسعه، ایفای تعهدات آن گفت: بیش از اتفاقاتی که درباره بیمه توسعه افتاد این بود که تعهدات در ابتدا آنقدر به نظر نمی‌رسید که ما الان به آن رسیده‌ایم.

وی افزود: ما گمان می‌کردیم تعهدات بیمه توسعه با 700 ـ 800  میلیارد تومان تمام می‌شود اما تا الان بالغ بر 800 میلیارد تومان پرداخت شده و آنچه تا کنون بیمه ایران بابت پرداخت تعهدات بیمه توسعه انجام داده است، ما به ازای آن ملک و دارایی گرفته‌ایم.

رئیس کل بیمه مرکزی ادامه داد: بالغ بر 400 میلیارد تومان دیگر از تعهدات بیمه توسعه باقی مانده  و ما نیاز داریم تا سهامداران و اعضای هیأت مدیره باشند و به تکمیل پرونده کمک کنند.

وی به موضوع کارمزد نمایندگی‌ها اشاره کرد و گفت که اکنون کارمزد نمایندگی‌ها در بیمه‌ها بسیار زیاد است و عملا شرکت‌های بیمه به مرز ضرر رسیده‌اند.

رئیس کل بیمه مرکزی ایران در پاسخ به این مساله که آیا بیمه مرکزی ایران قصد دخالت در نرخ‌های بیمه را دارد، گفت‌: خیر ما به هیچ عنوان قصد دخالت در نرخ بیمه‌ها را نداریم و باید شرکت‌های بیمه ترتیبی اتخاذ کنند که حاشیه سود متناسب باشد.

همتی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌ که آیا بیمه مرکزی ایران موضوعی مانند اجباری شدن بیمه‌های مسئولیت را پیگیری می‌کند یا خیر، گفت: ما نمی‌خواهیم خودمان را به اجباری کردن بیمه‌های مسئولیت موظف کنیم، اما اکنون وضعیت به گونه‌ای است که پیش‌بینی می‌شود که به آن سمت برویم که افراد خود برای بیمه مسئولیت در رشته‌های مختلف اقدام کنند. همان طور که می‌بینیم اکنون پزشکان تمایلی ندارند که بدون بیمه مسئولیت جراحی انجام دهند، بنابراین به نظر من نیازی نیست که ما بیمه مسئولیت اجباری کنیم بلکه فشار افکار عمومی خود به سمت آن می‌رود که این بیمه‌ها اجباری شوند.

وی در خصوص مصوبه کمیسیون تلفیق مبنی بر واریز سود سپرده برخی دستگاه‌ها و نهادها به افزود : اشتباهی در مصوبه تلفیق شده بود اما در جمع بندی نهایی درکمیسیون تلفیق اصلاح شد. در نهایت شرکت‌های بیمه و بانک‌های دولتی از مصوبه مستثنی شدند.

رئیس کل بیمه مرکزی ادامه داد: بیمه‌های دولتی منابع مردم را در اختیار دارند و بنابراین از این نظر دولتی تلقی نمی‌شوند. بیمه‌ها باید لااقل 30 درصد منابعشان را نزد بانک‌های دولتی به صورت نقد نگه دارند و در صورت بروز خسارات بلافاصله اقدام به پرداخت خسارت کنند.

همتی درخصوص صدور مجوز برای بیمه‌های جنرال اظهار داشت: فعلا صدور مجوز بیمه‌های جنرال سیاست ما نیست.

وی افزود: حتی پیشنهاد کرده‌ایم شرکت‌هایی که بیمه‌های عمر 20 تا 30 درصد پرتفویشان است اقدام به تشکیل بیمه‌های تخصصی کنند.

همتی درخصوص مالیات بر ارزش افزوده از صنعت بیمه گفت: اخیرا مسائلی پیرامون حذف مالیات بر ارزش افزوده بیمه‌ها مطرح شده است و بیمه مرکزی بارها نظر خود را مبنی بر این‌که باید مالیات بر ارزش افزوده بیمه‌ها حذف شود، اعلام کرده، چرا که به این ترتیب رغبت بیمه‌گذار برای بیمه شدن بیشتر خواهد بود و شاهد افزایش ضریب نفوذ بیمه خواهیم بود.

رئیس کل بیمه مرکزی ادامه داد سازمان امور مالیاتی معتقد است که باید مالیات بر ارزش افزوده بر بیمه‌ها تعلق گیرد و اکنون فقط به بیمه تعلق نمی‌گیرد و درباره‌ بیمه عمر نیز اصرار بر روی آن وجود دارد. با این حال من معتقدم باید به آن سمت برویم که مالیات بر ارزش افزوده کاملا از بیمه حذف شود.

همتی با بیان این‌که در دنیا مشوق‌هایی صورت می‌گیرد که رغبت افراد برای بیمه شدن بیشتر شود، گفت: به نظر می‌رسد که این رویه در ایران با اخذ مالیات بر ارزش افزوده بر عکس است، چرا که وقتی ما ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده از بیمه‌گذار دریافت می‌کنیم در واقع هزینه‌های بیمه را برای او افزایش می‌دهیم و این با استراتژی دولت مبنی بر توسعه بیمه‌ها در تضاد است. گرچه برخی معتقدند که با حذف مالیات بر ارزش افزوده بیمه‌ها درآمد دولت کاهش می‌یابد، ولی ما نیز بر این نکته تاکید داریم که حذف مالیات بر ارزش افزوده کمک خواهد کرد که افراد تمایل بیشتری برای بیمه شدن داشته باشند.

وی افزود: در آخرین نشست ما با مجلس شورای اسلامی درباره حذف مالیات بر ارزش افزوده این نکته مطرح شد که مالیات بر ارزش افزوده بیمه عمر، شخص ثالث و درمان کاملا حذف شود، ولی ما امیدواریم که کل بخش‌های صنعت بیمه معاف از مالیات بر ارزش افزوده شود، حالا باید ببینیم تصویب نهایی کمیسیون تلفیق چه خواهد بود.

همتی درخصوص بیمه آتیه‌سازان حافظ گفت: باید این شرکت بیمه‌ای تطابق لازم را با بیمه مرکزی پیدا کند و اگر چنین نشود تعهداتی نسبت به آن نخواهیم داشت.

وی درباره بالابودن سن مدیران بیمه‌ای کشور اظهار داشت: میانگین سنی مدیران بیمه‌ای ما ۵۵ سال است که این میانگین سنی زیاد نیست و شاید بتوان کمتر مدیری را پیدا کرد که ۷۰ سال سن دارد، به هرحال ما به تجربه‌گرایی اعتقاد داریم و معتقدیم که باید مدیران باتجربه در میدان باشند.

رئیس کل بیمه مرکزی در خصوص بیمه نفتکش سانچی گفت: بیمه عمر هر یک از خدمه نفتکش سانچی نزد یکی از شرکت‌های بیمه داخلی مبلغ صد میلیون تومان بوده است.

همتی ادامه داد: تنها سی درصد خسارت سانچی مربوط به صنعت بیمه ایران بوده و هفتاد درصد بیمه بدنه آن به عهده شرکت نروژی است.

وی افزود: از ٣٢ میلیون دلار خسارت سانچی حدود سی درصد مربوط به صنعت بیمه ایران است و البته یکی از شرکتهای بیمه ایرانی برای خدمه سانچی به ازای هر نفر صد میلیون تومان بیمه عمر داشته است.

وی در خصوص پذیرش مسئولیت سفارت ایران در چین به پیشنهاد ظریف، تصریح کرد: هنوز پیشنهادی را رد یا تایید نکرده ام و اجازه دهید مسئولان نظام در این زمینه تصمیم بگیرند.

همتی با بیان اینکه کمبود ذخایر بیمه را ظرف سه سال قرار بود جبران کنیم، گفت: درحال حاضر٣٣ هزار میلیارد تومان ذخایر بیمه ها هست و مطمئنم در پایان ٩٦ و در سال ٩٧ این مشکلات حل شده باشد.

همتی  درخصوص اینکه رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی چندی پیش اظهار کرده بود که به جوانان میدان داده نمی‌شود گفت: به نظر من این چنین نیست که به جوانان میدان داده نشود، ضمن این‌که به هر حال از دست ما برای بیمه‌های خصوصی کاری بر نمی‌آید. نمی‌توان به بیمه‌های خصوصی بگویم که مدیرانی که باتجربه هستند، حتما کنار بگذارند و در ازای آن جوانان را به میدان بیاورند.

همتی درباره اداره کل نظارت بر بیمه‌های زندگی که تازه تاسیس شده است، گفت: این اداره تمام ذخایر سرمایه‌گذاری و تعهدات را کنترل می‌کند و بدین ترتیب بازدهی‌هایی که از سوی شرکت‌های بیمه ارائه می‌شود چک خواهد شد و این بررسی به صورت سیستمی و نه لزوما مبنی بر گزارشی است که آنها ارائه می‌کنند.

وی با اشاره به موضوع بیمه اتکایی اظهار کرد: شرکتی که ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه دارد، باید ۱۰۰۰ میلیارد تومان حق بیمه بگیرد این‌که چرا نمی‌گیرد به این دلیل است که سرمایه‌‌گذاری می‌کند و ما هم تمایلی نداریم شرکت‌های بیمه‌ای سرمایه‌ گذاری کنند، چرا که یک شرکت بیمه‌ای در وهله اول وظیفه ارائه‌ خدمات بیمه‌ای دارند و اگر نخواهند هیچ ریسکی بپذیرند و به بازار برای اخذ پوشش کمک کنند ما نیز در مجوزهایی که ارائه داده‌ایم تجدیدپذیر می‌کنیم.

همتی تصریح کرد: هرشرکت اتکایی که پرتفوی بیمه مرکزی را می‌خواهد ما آماده واگذاری هستیم، اما قرار نیست که پرتفوی را انتخابی برای خود بردارند.

رئیس کل بیمه مرکزی درباره هدایت و نظارت الکترونیکی صنعت بیمه (سنهاب) بیان داشت: خیلی از تخلفات از طریق این سیستم کشف، پیگیری و نظارت می‌شود.

همتی با اشاره به اینکه در ایران 96 درصد مالیات اخذ می‌شود، افزود: وزیر اقتصاد، وزیر کشور و رئیس سازمان برنامه و بودجه مأمور تعیین تکلیف لایحه صندوق حوادث طبیعی شده اند. در همه جای دنیا کمک می‌کنند که مردم بیمه می‌خرند، ولی ما در ایران ٩ درصد مالیات می گیریم.

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: ابلاغ اساسنامه جدید شرکت‌های بیمه با محوریت حاکمیت شرکتی ظرف هفته جاری پس از تأیید سازمان بورس ابلاغ می‌شود و شرکت‌ها موظفند مطابق آن عمل کنند.

وی گفت: ضریب نفوذ صنعت بیمه به 2.2 درصد در پایان سال 95 رسیده بود که با توجه به رشد 20 درصدی صنعت بیمه انتظار می‌رود نفوذ بیمه در کشور افزایش بیشتری یابد.

خواندن 293 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395