سه شنبه, 10 بهمن 1396 ساعت 10:36

قرارداد واگذاری ۱۲ بنای تاریخی به بخش خصوصی اصلاح شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: صندوق احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی، به تازگی ۱۲ بنای تاریخی را به مزایده گذاشته و این بار در قرارداد واگذاری بناها تغییراتی را اعمال کرده است.

صندوق احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی در روزهای اخیر اقدام به اعلام عمومی مزایده ۱۲ بنای تاریخی در استان‌های اردبیل، اصفهان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، چهارمحال‌وبختیاری، سمنان، یزد، مازندران و فارس کرد و برای آن‌ها شرایط جدیدی در نظر گرفت. 

این بناها که از طریق مزایده دومرحله‌ای واگذار می‌شوند، به‌ترتیب حمام ابراهیم‌آباد، خانه فاطمی، خانه بخردی، خانه و ساباط مستوفی، کاروانسرای مهر، خانه حفیظی‌ها، خانه تدین، خانه ابراهیمی، مجموعه چرخاب، کاخ چایخوران، خانه منوچهری و خانه افشاری هستند.

در همین خصوص علی کاظمی مدیر سرمایه‌گذاری این صندوق در گفتگویی با مهر، درباره تغییراتی که در واگذاری بناها انجام شده اظهار داشت: یکی از این تغییرات درباره منطقی کردن زمان مرمت و افزایش مدت زمان بهره‌برداری توسط سرمایه‌گذار است. کوتاه کردن زمان مزایده تا اعلام برنده و حمایت بیشتر از سرمایه‌گذار برای بهره‌برداری‌های قبل از مرمت یعنی بهره‌برداری‌های موقت از شرایط جدید قراردادهاست. 

وی همچنین درباره اعلام چند باره برخی از بناها برای واگذاری به بخش خصوصی نیز گفت: خانه تدین چند بار آگهی شده بود و این بار هم به فهرست جدید اضافه شد. سرمایه‌گذار کاروانسرای مهر هم خلع ید شد و برای واگذاری جدید، آن را به مزایده گذاشتیم. دلیل به مزایده گذاشتن دوباره خانه بخردی اصفهان نیز این بود که سرمایه‌گذار به تعهداتش عمل نکرد یا تعهدات قابل اجرا نبود. مابقی بناها هم برای اولین بار در این فهرست اعلام شده‌اند.

کاظمی درباره حمام سالار که به کانون جهانگردی و اتومبیلرانی واگذار شده نیز توضیح داد: کانون این حمام را آماده کرده اما بر سر اینکه چطور به بهره‌برداری برساند هنوز به نتیجه نرسیده و به لحاظ قانونی هم باید خودشان سرمایه‌گذار پیدا کنند ما همه چیز را به آن‌ها واگذار کردیم.

خانه تاریخی افشاریان شیراز از طریق مزایده واگذار می‌شود

در ادامه واگذاری ها، خانه تاریخی افشاریان در شهر شیراز از سوی صندوق احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی‌فرهنگی کشور با کاربری فرهنگی، اقامتی و پذیرایی به مزایده گذاشته شده است.

در ادامه روند واگذاری بناهای تاریخی به سرمایه‌گذاران توسط صندوق احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی، خانه‌های تاریخی افشاریان متعلق به دوره قاجار در شهر شیراز با کاربری فرهنگی، اقامتی و پذیرایی به صورت مزایده واگذار خواهد شد.

این خانه تاریخی به صورت قرارداد 15 ساله واگذار می‌شود و متقاضیان برای شرکت در مزایده می‌توانند اسناد مزایده را تا تاریخ 14 بهمن 96 از دبیرخانه کمسیون مزایده صندوق احیا به نشانی تهران، میدان بهارستان، خیابان اکباتان، عمارت مسعودیه، ساختمان صندوق احیا به شماره تلفن 33992016-021 یا پایگاه اینترنتی صندوق احیا به آدرس www.chre.ir و همچنین پایگاه ملی اطلاع‌رسانی مناقصات، دریافت کنند.

متقاضیان برای شرکت در مزایده می‌توانند پیشنهادهای خود را تا ساعت 18 روز سه‌شنبه 24 بهمن 96 به دفتر مرکزی صندوق تحویل دهند، تاریخ گشایش پاکت‌های مزایده راس ساعت11 روز یکشنبه 29 بهمن 96 خواهد بود.

خانه تاریخی افشاریان ترکیبی از فضاهای دو گونه بدون ارسی و با ارسی را دارد. بنا دارای حیاط مرکزی بوده و در سه جبهه آن یک اتاق ارسی، دو راهرو و دو اتاق دودری ساخته شده است. نوع سازه بنا دیوار باربر، طاق ضربی، طاق و قوس است. عمده مصالح به‌کاررفته در بنا آجر، سنگ، ملاط گچ و چوب است. همچنین تزیینات به کار گرفته شده در بنا حجاری، تزیینات چوبی، کاشی‌کاری، آجرکاری، نقاشی، آیینه‌کاری، گچ‌بری است. این خانه توسط مستشیرالملک برادر قوام‌الملک در دوران قاجاریه ساخته شده است.

خواندن 384 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395