سه شنبه, 10 بهمن 1396 ساعت 11:53

درختان را اصولی بتکانید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عضو هیات علمی بخش تحقیقات جنگل در موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور گفت: تکان دادن درختان با هدف پاکسازی برف از روی آن‌ها باید با رعایت اصول آن انجام شود.

خسرو ثاقب طالبی افزود: تکان دادن درختان اصول خاصی دارد و بهتر است این کار توسط افراد آموزش دیده انجام شود.
وی درباره مفید بودن برف تکانی از روی درختان گفت: اگر برف به مقدار مناسب روی درخت بماند، اشکالی ندارد اما اگر حجم آن زیاد و پر آب باشد و در سرمای زیاد روی درخت بماند، باعث یخ زدن می شود که در این صورت احتمال صدمه دیدن درخت و شاخه ها و برگ های آن زیاد است.
این جنگل شناس تاکید کرد: البته در محیط های شهری هم ممکن است درختان با سنگین شدن بشکنند و صدمات مالی و جانی در پی داشته باشند، بنابراین تکان دادن درختان در این مواقع کار بدی نیست.
وی اظهار کرد: البته یخ زدن موجب از بین رفتن آفات و لاروهایی می شود که در خلل و فرج پوسته درختان وجود دارد اما اگر برف تکانی هم صورت بگیرد و در مقابل، سرما به اندازه کافی باشد موجب یخ زدن و از بین رفتن آفات می شود.
عضو هیات علمی بخش تحقیقات جنگل در موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور تاکید کرد: با این همه، در محیط های شهری مساله رعایت خسارت های مالی و جانی است و گریزی از برف تکانی از روی درختان نیست. 
وی در عین حال ادامه داد: گفت: افراد برای این کار باید آموزش دیده باشند تا بتوانند شاخ و برگ ها را در حد متعادل بتکانند و درختان آسیب کمتری ببینند. 
ثاقب طالبی افزود: باید مراقبت کرد که ضربه با چوب به درختان موجب زخمی شدن پوست و تنه درخت نشود و یا تکان های شدید بیشتر شاخ و برگها را نشکند.
وی درباره نقش هرس کردن درختان به موقع در کاهش آسیب های درختان گفت: البته هرس کردن هم به نوع درخت بستگی دارد، مثلا سوزنی برگ ها هرس نمی شوند اما چون همیشه تاج آنها دائمی است و 'لحاف' سبز و چوب ترد دارند، به واسطه سنگینی برف زود می شکنند و درختانی هم که تراکم شاخه هایشان کمتر است از جمله برخی پهن برگها مانند نارون ها یا چنارها، با برف سنگین زود می شکنند.
عضو هیات علمی بخش تحقیقات جنگل در موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور تاکید کرد: به طور کلی نحوه برخورد با این گونه عوامل طبیعی به نوع درخت، میزان برف، جا و مکان و نیروی آموزش دیده بستگی دارد.
وی اظهار کرد: بنابراین تکان دادن برف از روی درخت بستگی به حجم برف دارد، البته اگر برف در زمستان به طور متعادل روی درخت باشد خوب است اما وقتی سنگین، زیاد و ناگهانی می بارد، تکان دادن ملایم درخت با رعایت اصول و به طوری که برف های پودری از روی درخت بریزد، مفید است. لازم به ذکر است که شاخه های درختان به دلیل اینکه در زمستان در خواب هستند و شیره گیاهی در آنها جریان ندارد، نسبت به فصل بهار خشک تر و تردتر هستند و با ضربات شدید راحت تر می شکنند.

منبع: ایرنا

خواندن 404 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395