چهارشنبه, 11 بهمن 1396 ساعت 03:10

اطلاعات تکميلي

  • رئیس سندیکای کاغذ و مقوا خبر داد:

سال آینده برای مطبوعات سال سختی خواهد بود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد:شوک ناگهانی نرخ ارز این روزها مشکلات فراوانی برای بخش تولید و صنعت ایجاد کرده است. یکی از بخش‌هایی که حیات آن این روزها به این نرخ بستگی کامل پیدا کرده است صنعت چاپ و کاغذ و به دنبال آن است.

مدتی پیش تعدادی از رسانه های مکتوب به دلیل گرانی کاغذ از چاپ خودداری کرده و تنها به صورت الکترونیکی منتشر شدند. برخی دیگر نیز با کاهش تیراژ و یا کاهش سایر هزینه های جاری مانند نیروی انسانی سعی در ادامه فعالیت دارند. این معضل این روزها در حال تسری به دیگر روزنامه ها و نشریات بوده و به عنوان تهدیدی برای جامعه رسانه ای کشور درآمده است.

ابوالفضل روغنی گلپایگانی رئیس سندیکای کاغذ و مقوا و عضو اتاق بازرگانی ایران در گفت و گو با خبرنگار عصر اقتصاد از این مشکل برای صنعت چاپ گلایه کرد و گفت: گرچه طی دهه اخیر در دنیا شاهد مهاجرت مخاطبین از رسانه های مکتوب به رسانه های دیجیتال هستیم، اما به هر حال با هر شوک قیمتی به ارز، تمام کالاها و خدمات نیز به طور طبیعی دچار افزایش شده و مضرات آن دامنگیر سایر مصرف کنندگان آن خدمات و کالاها هم می شود.

وی افزود: سال گذشته همین روزها قیمت کاغذ روزنامه کیلیویی حدود 2200 تومان بود اما امروز قیمت این کالا بالای 3500 تومان است. بخشی از این افزایش به دلیل افزایش نرخ ارز و نوسانات قیمت واردات کاغذ است و بخش دیگر که باز هم تابعی از همین رشد نرخ ارز است کاهش توان تولید داخل به دلیل گرانی مواد اولیه است.

فرصت طلبان نرخ ارز مطبوعات را خواهند کشت

وی تاکید کرد: البته بخش سوم گرانی کاغذ را شاید بتوان خارج از فضای نرخ ارز و صرفا سودجویی و طمع برخی وارد کنندگان و فرصت طلبی از این شوک قیمتی است. این افراد با ارز ارزان کاغذ یا مواد اولیه را وارد می کنند و با گران شدن ارز اقدام به بالا بردن قیمت آن می کنند. روغنی گلپایگانی در ادامه با اشاره به نوسانات ارز در روزهای اخیر گفت: من پیش بینی می کنم نرخ ارز تا پایان سال جاری در همین محدوده 3500 با نوسان ۵ درصد منفی یا مثبت باقی بماند و کاهش بیشتری پیدا نکند.  وی تاکید کرد: دولت به دلیل کسری بودجه تمایل به یکسان سازی نرخ ارز دارد، اما این یکسان سازی قطعا در قیمتی بالاتر از نرخ فعلی خواهد بود.

وی در ادامه پیش بینی کرد: قطعا شرایط در سال آینده برای روزنامه نگاران و رسانه ها سال سختی خواهد بود.

درخواست دادیم تعرفه واردات کاغذ را حذف کنند

وی افزود: من به عنوان رئیس سندیکای تولید کنندگان کاغذ و رئیس کمیسیون صنایع از درخواست افزایش تعرفه انصراف دادم و درخواست دادم تعرفه واردات را برای روزنامه ها صفر کنند. ما به دمبال این نیستیم که افزایش تعرفه برای مطوبعات اعمال شود. و چون کمبود تولید داریم درخواست ما این بود که ارز مبادله ای را برای مطبوعات کما فی السابق پرداخت کنند تا مشکلات مطبوعات و نشریات را تا حدودی کاهش دهیم.

 

 

خواندن 478 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395