چهارشنبه, 11 بهمن 1396 ساعت 10:24

اطلاعات تکميلي

  • برای جبران کمبود برق؛

مدیریت عرضه و تقاضا باید جای هزینه‌های کلان را بگیرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هاتف فرج اللهی

عصراقتصاد: تأمین برق کشور از مسائلی است که هر سال مشکلاتی را برای مردم ایجاد می‌کند. چرا که در پیک مصرف، صنعت برق با مشکل کمبود برق مواجه می‌شود.

اما پیش از این مهم ترین اقدامی که دولت و نهادهای مربوط برای مقابله با این مشکل انجام می دادند، این بود که  تولید را هر چه بیشتر افزایش دهند. اما مساله این است که منابع تولید می توانند تا حدودی تغییر کنند و به سمت منابع نو حرکت کنند. از این رو باید توسعه تجدید پذیرها را به صورت جدی در دستور کار قرار دهند.

در همین راستا رضا اردکانیان وزیر نیرو در بازدید از کارخانجات شرکت مپنا در جمع خبرنگاران، گفت: برای جبران 200 ساعت پیک تابستان، سالانه هزار میلیارد تومان هزینه می‌کنیم که امیدواریم بتوانیم با کمک مردم از میزان مصرف برق در تابستان کاسته شود.

این مقام مسئول با اشاره به توانایی‌های این مجموعه اظهار داشت: این شرکت از منابع انسانی ارزشمند برخودار است و کارهای ارزشمندی را در بخش های مختلف صنعت برق انجام داده است.

 وی افزود: ظرفیت سازی عظیمی در این گروه صورت گرفته است که امیدواریم صنعت بر ق از این امکان نهایت استفاده را داتشه باشد؛ با این حل ما هنوز فاصله قابل ملاحظه ای برای استفاده از ظرفیت‌های انسانی خود جهت اعتلای صنعت برق داریم.

اردکانیان تصریح کرد: متأسفانه فعال کردن بخش قابل توجهی از این ظرفیت‌ها در زمان تحریم‌های ظالمانه کند شد، اما امیدواریم در فضای پساتحریم بتوانیم از این فرصت استفاده و در رقابت با شرکت‌های خارجی موفق‌تر ظاهر شویم.

وزیر تاکید کرد: ما هنوز راه پیموده نشده درازی در صنعت برق داریم، اما این به معنای نبود ظرفیت در این کشور نیست، بلکه همان طور که اشاره کردم، از ظرفیت‌های انسانی و فنی بسیار ارزشمندی برخودار هستیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه باید هزینه های میلیادری تامین مصرف برق در تابستان را کاهش دهیم، اظهار داشت: سالانه کشور مجبور شده برای جبران 200 ساعت پیک تابستان، سالانه هزار میلیارد تومان هزینه کند، باید از این عبور کرده و سعی کنیم به جای هزینه‌های کلان به سمت مدیریت تقاضا و مدیریت مصرف حرکت کنیم.

وزیر نیرو در ادامه گفت: مپنا می تواند با تداوم سرمایه گذاری خود در حوزه ذخیره سازی انرژی و تکنولوژی‌های ذخیره‌سازی انرژی، زمینه مدیریت مصرف را با ارائه خدمت در ساعات غیرپیک از طریق ذخیره سازه‌ها فراهم آورد.

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های گروه مپنا در حوزه تولید ژنراتورها و توربین های یادی گفت: مسیر توسعه تکنولوژی انرژی‌های نو می‌بایست تداوم پیدا کند و چنان که در این بازدید ملاحظه شد مپنا این تونایی را دارد که در این زمینه پاسخگویی نیازهای منطقه نیز باشد.

اردکانیان تصریح کرد: در خصوص افزایش راندمان نیروگاه‌های کشور نیز برنامه تفصیلی خوبی توسط معاونت برق و انرژی تهیه شده که امیدواریم بتوانیم با کمک مردم از میزان مصرف برق در تابستان کاسته و اقتصاد برق را به یک سامان دهی حداقلی برسانیم.

وزیر نیرو در ادامه با اشاره به میزان تامین آب شهرها و روستاهای کشور، گفت: در حال حاضر حدود 99 درصد از شهرهای کشور و بخش قابل توجهی از روستاها به آب شرب سالم دسترسی دارند.

اردکانیان تاکید کرد: عمده مشکل ما به بخش فاضلاب و استفاده از این منبع ارزشمند برای جبران بخشی از کاستی‌های خود به ویژه در بخش صنعت و کشاورزی باز می‌گردد که امیدواریم بتوانیم با جذب سرمایه گذار و استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در این بخش نیز به یک حد قابل قبولی برسیم.

وی همچنین گفت: در حال حاضر میزان پساب تولید شده در بخش شرب و صنعتی حدود 4.3 دهم میلیارد مترمکعب است که تنها 1.2 دهم میلیارد مترمکعب آن تصفیه می‌شود.

وزیر نیرو همچنین در جمع مدیران ارشد این گروه با اشاره به لزوم حضور گروه مپنا در فناوری آب های ژرف، اظهار داشت: در حال حاضر کشورهای حاشیه خلیج فارس با رعایت استاندارهای زیست محیطی سالانه حدود 12 میلیارد مترمکعب از آب‌های ژرف خویش استفاده می‌کنند، ما نیز امیدواریم در سال های آتی بتوانیم بخش اعظمی از مصارف شرب و صنعت خود را با رعایت استاندارهای زیست محیطی از این طریق تامین کنیم.

وزیر نیرو تاکید کرد: امروز در دنیا بحث حفاظت محیط زیست و رعایت استاندارهای آن بسیار مهم و از شاخص‌های اساسی ارزیابی محصولات تولیدی شرکت‌های بزرگ صنعتی دنیا در صنایع مختلف است و گروه مپنا و صنعت برق کشور نیز باید در طرح‌های توسعه تولیدات خود این موارد را در اولویت داشته باشد.

اردکانیان در ادامه با اشاره به لزوم ارتباط تنگاتنگ صنعت با دانشگاه، گفت: تجربه دنیا نشان داده وجود ارتباط سیسستماتیک بین دانشگاه و شرکت های صنعتی و تولیدی می تواند بسترساز کارآمدی هر دو باشد.

وی در خصوص ظرفیت‌های بزرگ گروه مپنا گفت: انتخاب منابع انسانی شایسته بسیار حساس تر و مهم تر از شاخت یک تکنولوژی صرف است.

اردکانیان افزود: بر اساس گفته مدیران ارشد مپنا حدود یکصد هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم با این گروه کار می‌کنند، این گروه برای اینکه اشتغال خود را موثر کنند، باید با درجه خلوص بالاتری کار خود را ادامه دهند.

وزیر نیرو تصریح کرد: هر قدر نیروهای این مجموعه کیفی‌تر باشند، مطمئنا به نفع صنعت برق کشور و این گروه خواهد بود.

اردکانیان با بیان اینکه در قبال به کار نگرفتن اموری که برای آن سرمایه های سنگینی در کشور هزینه شده است، مسئول هستیم، تاکید کرد: در دوران پساتحریم رقبای خارجی می توانند با عنوان یک متغیر پیونده دهنده برای صنعت داخلی ما به ویژه گروه مپنا ظاهر شوند.

وزیر نیرو ادامه داد: در واقع وجود رقیب می تواند محرک ما برای پویایی و تحرک بیشتر در بازارهای روز دنیا در این صنعت باشد.

اردکانیان تصریح کرد: امیدواریم نمایندگی های اقتصادی ما در سفارتخانه ها فعال تر شده و با روش های نوین دنیا بازاریابی خوبی را برای پتانسیل ها و ظرفیت های داخلی در بازارهای خارجی فراهم آورند.

وی در پایان با اشاره به لزوم تدوین برنامه های بلندمدت 20 ساله برای شرکت مپنا گفت: این مجموعه باید یک برنامه 20 ساله برای خود تهیه کند که معطوف به هدف گذاری های معین باشد؛ مطمئنا وجود چنین برنامه ای می تواند راهگشای افق های آینده این گروه برای حضور بیشتر و موثرتر در بازارهای داخلی و خارجی باشد.

علاوه بر این در خلال بازدید وزیر نیرو از کارخانجات مپنا چند طرح نیز به بهره برداری رسید.

وزیر نیرو در ابتدا آغاز فعالیت طرح بخار نیروگاه سیکل ترکیبی پرند را به صورت تلفنی اعلام کرد.

نیروگاه سیکل ترکیبی پرند از جمله نیروگاه‌های خصوصی شرکت مپنا است که در کیلومتر 30 اتوبان تهران-ساوه قرار دارد. نیروگاه پرند نقش بسیار مهم و تعیین کننده‌ای در شبکه سراسری کشور و تامین برق پایدار بخش‌های مهم و استراتژیکی از برق استان تهران را دارد که به علت نزدیکی به کارخانجات گروه مپنا، این نیروگاه برای گروه مپنا نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

وزیر نیرو همچنین در این مراسم پروژه بادی آقکند در استان آذربایجان شرقی را نیز افتتاح کرد. این طرح به صورت یک نیروگاه بادی به ظرفیت نامی 50 مگاواتی شامل 20 واحد توربین بادی 2.5 مگاواتی همراه با پست برق AIS، پست 63 کیلوولت و خط انتقال در نزدیکی روستای آقکند در استان آذربایجان شرقی اجرا شد.

نیروگاه بادی آقکند شامل 20 واحد 2.5 مگاواتی توربین بادی ساخت شرکت مپنا است. پروژه از آذر 96 کلید خورده است و پیش‌بینی می‌شود که در خرداد 98 به بهره‌برداری تجاری برسد. همچنین نوع سرمایه‌گذاری به صورت BOO است و خرید برق نیروگاه آقکند به صورت تضمینی و در یک دوره 20 ساله صورت خواهد گرفت.

وزیر نیرو در ادامه بازدید امروز خود از کارخانجات گروه مپنا، مرکز پایش وضعیت و تشخیص عیب از راه دور آنلاین نیروگاه‌های حرارتی و بادی مپنا را نیز افتتاح کرد. این مرکز که از جدیدترین فناوری‌های روز دنیا بهره می‌برد، از راه دور و به صورت هوشمند، اقدام به جمع‌آوری و پایش وضعیت تجهیزاتی مانند توربین گاز، توربین باد، ژنراتور و ترانس می‌کند.

در ادامه بازدید وزیر نیرو از کارخانجات گروه مپنا، از سامانه اتوماسیون صنعتی و کنترل فرآیند مپنا با نام تجاری  MAPCS پرده‌برداری شد.

سیستم کنترل گسترده خصوصاً در حوزه‌های صنایع زیر بنایی، ابزاری بسیار حیاتی است که در شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو) و در راستای بومی‌سازی این محصول و در جهت حمایت از ساخت داخل و تولید ملی، اقدام به بررسی فنی سیستم‌های کنترل موجود در بازار ایران و شناسایی شرکت‌های فعال در این زمینه کردند.

تاکنون، هزینه‌ای 3.6 میلیون یورو برای این به‌دست آوردن این تکنولوژی و جذب دانش فنی آن صرف شده است. برای تکمیل طرح مذکور، مبلغی بیش از 9 میلیون یورو برای به‌دست آوردن دانش فنی و 2 میلیون یورو برای طراحی، پیاده‌سازی و بومی‌سازی این محصول پیش‌بینی شده است.

خواندن 387 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395