شنبه, 14 بهمن 1396 ساعت 11:27

بیش از ۱۱۵ درصد از آب‌های زیرزمینی‌مان را برداشت کرده‌ایم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

یک نماینده مجلس گفت: کشورهایی که ۲۰ درصد از آب‌های زیرزمینی و تجدیدپذیرشان را برداشته باشند به خط قرمز می‌رسند، ما بیش از ۱۱۵ درصد از آب‌های زیرزمینی‌مان را برداشت کرده‌ایم.

احمد انارکی محمدی ، درباره تاثیر بارندگی‌های اخیر بر جبران کمبود آب اظهار داشت: ظرفیت آب‌های تجدیدپذیرمان را استفاده کرده‌ایم، بارندگی‌های امروز شاید بتواند برای آب‌های فصلی و تا حدی سدها بکار بیاید اما برای اضافه کردن آب‌های زیرزمینی کافی نیست، جبران کمبود این منابع سال‌ها طول می‌کشد.

وی تصریح کرد: کشورهایی که 20 درصد از آب‌های زیرزمینی و تجدیدپذیرشان را برداشته باشند به خط قرمز می‌رسند، ما بیش از 115 درصد از آب‌های زیرزمینی‌مان را برداشت کرده‌ایم، بارندگی‌ها خوب است به شرطی که هدر نروند، پشت سدها تجمیع شوند و یا به سفره‌های آب زیرزمینی تزریق شوند.

این نماینده مجلس یادآور شد: این میزان بارندگی برای بهبود اوضاع سدها در برخی شهرها و یا کشت و کار خوب است اما برای اضافه شدن آب‌های زیرزمینی خیلی فاصله داریم، باید بیش از این فکر کنیم و مدیریت منابع آب داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 93 درصد آب برای کشاورزی، 3 درصد صنعت و 3 درصد در بخش شرب مصرف می‌شود که همچنان آب تصفیه شده جهت استفاده شرب، برای آب بهداشت، شست و شو و فضای سبز هم هزینه می‌شود و این یک ضعف بزرگ ما است که نتوانسته‌ایم تفکیک داشته باشیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با ابراز امیدواری از اینکه در اسفند ماه بارندگی خوبی داشته باشیم، گفت: اگر درجه هوا گرم شده، مصرف بالا برود و مردم درست مدیریت نکنند، ممکن است به مشکل برخورده و یا مجبور به جیره بندی شویم.

منبع:ایلنا

خواندن 353 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395