شنبه, 14 بهمن 1396 ساعت 23:30

اطلاعات تکميلي

  • با حذف الحاقیه ماده ۱۸ قانون شوراهای آموزش و پرورش؛

انبوه‌سازان، آموزش و پرورش را دور زدند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد

عصر اقتصاد: طبق ماده 18 قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش، موضوع ساخت فضاهای آموزشی مورد نیاز برای احداث کنندگان شهرک‌های جدید و مجتمع‌های مسکونی با حداقل 200 واحد مسکونی، از سال 1377 لازم الاجراست.

این ماده می گوید" کلیه احداث‌کنندگان شهرهای جدید و شهرکهای مسکونی در تمام نقاط کشور و در داخل و خارج از حریم قانونی شهرها، اعم از اشخاص‌حقیقی و حقوقی، مؤسسات دولتی، غیر دولتی، نهادها و کارخانه‌ها مکلفند همزمان با تهیه و آماده‌سازی زمین یا ساخت واحدهای مسکونی و صنعتی‌به تناسب تعداد و سطح زیربنای این گونه واحدها نسبت به احداث و تأمین فضای آموزشی و پرورشی مورد نیاز در مقاطع مختلف بر اساس‌استانداردهای مصوب، به طور مستقیم یا با پرداخت هزینه مربوط به سازمان نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس، بر طبق نظر شورای شهرستان یا منطقه‌اقدام نمایند."

ماده 18 قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش با 4 تبصره همراه بود تا اينكه در اواخر زمستان سال گذشته اين چهار تبصره از ماده 18 قانون شوراها كه مصوبه سال 79 بود با اضافه شدن تبصره اي در ذيل ماده 5 لايحه ساماندهي و عرضه مسكن توسط مجلس لغو شد، که در این خصوص  حاجتعلي قلي پور مدير حقوقي، حمايت قضايي و پاسخگويي به شكايات سازمان نوسازي مدارس در سال 1387 با انتقاد از این اقدام گفت : لغو چهار تبصره از ماده 18 قانون شوراها در مجلس، مبني بر ساخت يك مدرسه به ازاي 200 واحد مسكوني توسط انبوه سازان، 547 ميليارد تومان بارمالي بر دوش دولت گذاشته است.

براساس آخرین آمار دریافتی متوسط سرانه کل کشور در بحث فضای آموزشی 5.16 متر مربع به ازای هر دانش‌آموز است که با متوسط استاندارد قابل قبول که 8.39 متر است فاصله دارد و به ازای 13.5 میلیون دانش‌آموز حدود 40 میلیون متر مربع فضای آموزشی کم داریم.

اینها آماری است که محمدتقی نظرپور رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور چند ماه پیش در نشستی که با روسای جامعه خیرین مدرسه‌ساز و سازمان نوسازی, توسعه و تجهیز مدارس کشور داشت، ارائه داد.

وی با اشاره به اینکه طبق قانون متولی تعمیر و نگه‌داری مدارس آموزش و پرورش است و باید سهم 5 درصدی عوارض شهرداری‌ها اختصاص یابد، تاکید کرده بود، این سهم به خوبی در اختیار آموزش و پرورش قرار نمی‌گیرد.در سند تحول آموزش و زیر نظام و تجهیزات به متولی به نقش سازمان نوسازی برای تعمیر و نگهداری مدارس اشاره شده است اما باید سازوکارهای لازم برای اجرای آن فراهم شود و نکاتی که در بخس تعمیر و نگه داری نیاز است بیشتر نیازمند توجه است و هزینه چندانی ندارد که این مسئله را به مدیران آموزش و پرورش گوشزد کرده‌ایم. همچنین 75 درصد مدارس نیازمند مقاوم سازی هستند که برای اجرای آن 5 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

در همین ارتباط، عباسعلی باقری مدیرکل آموزش وپرورش شهر تهران، آمار حداقلی مدارس فرسود در تهران را ۷۰۰  عدد می داند و تاکید می کند: تهران در تامین فضای آموزشی فقیرترین استان است. وی برآورد مالی برای بازسازی و نوسازی هر مدرسه را حدود ۲ تا ۳ میلیارد تومان می داند و از عدم تخصیص اعتبار کافی نیز انتقاد دارد و می گوید: باید شورای اسلامی شهر تهران، دولت و تمامی دستگاه هایی که در حوزه بازسازی مدارس فرسوده، دارای مسئولیت هستند کمک کنند. او در جدید ترین اظهار نظر خود گفته است؛ مدارس فرسوده تهران با طوفان نیز تخریب می شوند.

در ادامه این مباحث داریوش ورناصری مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران نیز با بیان اینکه قرار شده در یک برنامه‌ریزی ۱۰ساله یعنی تا سال ۱۴۰۵، ۱۴۰۰مدرسه فرسوده از چرخه فضاهای آموزشی حذف شوند گفت: بابت مدارس فرسوده در زمان بروز حوادثی چون زلزله نگرانیم. این سازمان همانطور که از نامش پیداست نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس در سطح استان ها را برعهده دارد.

وی در برنامه پرسشگر با موضوع وضعیت تجهیزات و ساختمان مدارس تهران، با اشاره به وظایف سازمان نوسازی مدارس اظهار کرد : احداث فضای جدید، مقاوم سازی، تعمیرات اساسی و تجهیز مدارس نوساز جهت بهره برداری دانش آموزان توسط این سازمان صورت می پذیرد.

مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران در پاسخ به پرسشی درباره مشکلات گرمایشی مدارس در هفته گذشته به علت بارش برف و برودت هوا گفت: هیچ مدرسه ای در سطح تهران نداریم که مشکل گرمایشی داشته باشد و علت عمده نگرانی اولیای مدارس برف و یخ انباشته و سختی تخلیه آن از محوطه بود.

ورناصری با بیان اینکه اگر مدارسی مشکل گرمایشی یا سرمایشی داشته باشند می‌توانند به ادارات گزارش دهند تا آنها سریعا به ما منتقل کنند گفت: استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس را از سال ۹۱ شروع کردیم. در ابتدا ۴۵۰۰کلاس درس سیستم گرمایشی غیراستاندارد داشتند که برنامه ریزی شد تا مدارس به سامانه حرارت مرکزی یا موتورخانه مجهز شوند و دسترسی مستقیم دانش آموز به شعله قطع شود.

مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران افزود: سال گذشته این امر به اتمام رسید و اکنون در شهر تهران نباید هیچ مدرسه ای با مشکلات گرمایشی روبرو باشد. در شهرستان ها نیز کمتر از هزار کلاس درس باقی مانده و طبق برنامه تا قبل از شروع سال تحصیلی آتی سیستم‌های گرمایشی آنها نیز استانداردسازی می‌شوند.

وی درباره انواع مدارس از منظر نوسازی اظهار کرد: مدارس ما یا نوساز و در برابر حوادث مقاوم‌اند و یا در بافت های فرسوده قرار دارند که قدمتشان بالای ۴۰سال است.

ورناصری با اشاره به اینکه ۶۰۰۰ فضای آموزشی، پرورشی و ورزشی در استان تهران داریم عنوان کرد: تقریبا ۱۴۰۰فضای آموزشی در تهران فرسوده اند. تقریبا ۴۰ درصد مدارس ما حدود ۲۵۰۰فضا که در دهه ۸۰ و ۹۰ ساخته شده اند نوساز محسوب می‌شوند و حدود ۲۲۰۰مدرسه هم مقاوم سازی شده اند.

وی ادامه داد: نگرانی ما بابت ۱۴۰۰مدرسه فرسوده است. البته نگرانی از این بابت نیست که آنها هر لحظه ممکن است فرو بریزند، بلکه این مدارس در شرایط معمول پاسخگوی نیاز هستند و در زمان بروز حوادثی چون زلزله نگرانی وجود دارد.

مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران با بیان اینکه قرار شده در یک برنامه ریزی ۱۰ساله یعنی تا سال۱۴۰۵، ۱۴۰۰مدرسه فرسوده از چرخه فضاهای آموزشی حذف شوند، درباره قدمت مدارس نوساز اظهار کرد: عمر مدارس نوساز کنونی را تا  ۱۰۰سال دیده‌ایم.

ورناصری برنامه های ویژه افتتاح و بهره برداری مدارس در دهه مبارک فجر را نیز اعلام کرد و گفت: در این ایام ۱۵ مدرسه افتتاح و عملیات کلنگ زنی ۲۵ مدرسه دیگر انجام می‌شود.

وی درباره کمبود مدرسه در منطقه ۲۲تهران توضیح داد و اظهار کرد: در منطقه ۲۲ انبوه سازی  های متعددی صورت گرفته و انبوه سازان طبق قانون شوراهای آموزش و پرورش موظف به ساخت فضای آموزشی هستند و باید به ازای هر ۲۰۰ واحد مسکونی یک فضای آموزشی بسازند. در خصوص ماده ۱۸ این قانون مشکلاتی پیدا شد و ما پیگیر احیاء و اصلاح آن هستیم. اگر الحاقیه ماده ۱۸ قانون شوراهای آموزش و پرورش حذف نمی‌شد انبوه سازان نمی‌توانستند آموزش و پرورش را دور بزنند.

مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران ادامه داد: هرچند اقداماتی انجام و مدارسی ساخته شده اما هنوز با کمبود فضا روبرو هستیم و انتظار می‌رود تعاونی‌هایی که ساخت و ساز می‌کنند این امر را مدنظر داشته باشند تا دیگر ما وارد مسائل حقوقی و قضایی نشویم.

ورناصری درباره وضعیت مدارس در سایت‌های مسکن مهر نیز گفت: ۳۳۰ هزار واحد مسکونی در مسکن مهر تهران از فیروزکوه و دماوند تا ملارد و پاکدشت داریم که برای آنها ۳۰۰ فضای آموزشی نیاز است.

وی افزود: تا کنون تعدادی مدرسه با کمک ما، وزارت راه و خیران مدرسه ساز ساخته شده ولی هنوز به تعداد تعداد قابل توجهی  مدرسه نیاز داریم. به عبارتی ۱۰۰فضا ساخته شده و احداث حدود ۵۰ فضا در دست اجراست.

مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران در پایان گفت: مشکلات ما در استان تهران زیاد است و یک علت آن تعدادی بالای دانش آموزان است. دومیلیون و ۱۰۰هزار دانش آموز در استان داریم که در پی افزایش مهاجرت، در حال رشد است. به عنوان مثال رشد جمعیت در شهرستان بهارستان بالای ۱۰ درصد است و سرعت بقدری بالاست که برخی مواقع به آن نمی‌رسیم.

خواندن 481 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395