یکشنبه, 15 بهمن 1396 ساعت 09:48

اطلاعات تکميلي

  • مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران؛

سرمایه‌گذاری 15 میلیارد یورویی برای تحقق چشم انداز فولادی 1404

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران از برنامه‌ریزی برای ایجاد دو مجموعه 10 میلیون تن، در مناطق ویژه خلیج فارس چابهار خبر داد.

بحران آب در ایران به روزهای نگران کننده خود رسیده است در دورانی که خشکسالی و بارش های اندک سرتاسر جغرافیای ایران را در برگرفته است، یکی از معدود راه های موجود برای ادامه حیات در این جغرافیای دیرین، مدیریت درست منابع آب و مصرف بهینه آن به ویژه در بخش صنایع مختلف از جمله فولاد خواهد بود. صنعت فولاد درواقع یکی از اصلی ترین بخش های صنعت است که میزان مصرف آب زیادی دارد اما در مقایسه با بخش کشاورزی کمتر است. اما این مسئله باعث نمی شود اهمیت آب در صنعت و میزان مصرف آن را نادیده گرفت. بر اساس شاخص جهانی فولاد برای تولید هر کیلوگرم فولاد به ۸ لیتر آب نیاز است که این شاخص در میان فولادسازان ایرانی به خاطر استفاده از فناوری های گوناگونی متغیر است؛ چراکه هر اندازه فناوری‌ها بروز باشد، به همان اندازه نیز مصرف آب کاهش خواهد یافت. همچنین به گفته کارشناسان این حوزه، میزان مصرف آب به ازای تولید هر تن فولاد خام به عواملی چون نوع فرآیندهای تولید، نرخ محصولات تولیدی و سطح فناوری های مورداستفاده در هر واحد صنعتی بستگی دارد.

ازآنجا که بسیاری از شرکت های فولادسازی کشور در مناطق فلات مرکزی ایران و در نزدیکی منابع آب واقع شده اند، کاهش این منابع و در پی آن نگرانی هایی را به دنبال داشته است. در حال حاضر نیز یكی از مشكلات مهم صنعت در ایران همین كاهش مصرف آب بوده و این در حالی است که ما با بحران  کم آبی در کشور روبه رو هستیم. در این بین خشکسالی‌های سال‌های اخیر نیز مزید برعلت شده و باعث گردیده این مشکل دامن فولادی‌ها را بگیرد. حال با توجه به اینکه تولید 55 میلیون تن فولاد در افق 1404 به عنوان چشم انداز فولادی کشور تعریف شده است اما این نگرانی وجود خواهد داشت که برای تحقق  این چشم انداز و افزایش ظرفیت تولید، مساله بحران کم آبی چگونه حل خواهد شد.

در همین رابطه سید شمس الدین سیاسی راد مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو در حاشیه نشست تخصصی مدیریت ارتباط انرژی، محیط زیست و آب در صنعت فولاد به خبرنگار عصراقتصاد گفت: با توجه به اینکه واحدهای جدیدی در منطقه ویژه خلیج فارس ، چابهار و بندرعباس جانمایی کرده اند بنابراین این جانمایی مشکل تامین آب را حل خواهد کرد. اما  طرحهای هفت گانه فولادی که در دولت نهم و دهم مکان یابی شده و در حال حاضر نیز آهن اسفنجی شان در حال افتتاح است این احتمال وجود دارد که در آینده با مشکل تامین آب مواجه باشند که برای این موضوع هم به دنبال راهکار هستند و درباره آن کار می کنند.

مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران نیز در پاسخ به این سوال که با توجه به چشم انداز تولید 55 میلیون تن فولاد تا 1404 و خشکسالی پیش رو، برای کاهش هزینه و مصرف آب موردنیاز چه طرحهایی پیش بینی شده است گفت: یکی از سیاست‌هایی که برای منابع آبی مد نظر قرار گرفته است ایجاد واحدهای بزرگ کنار مناطق آبی است و دو مجموعه 10 میلیون تن، یکی در منطقه ویژه خلیج فارس و دیگری در چابهار مد نظر قرار گرفته است.

مهندس منصور یزدی زاده  در خصوص تامین منابع مالی این دو پروژه بیان داشت: قطعا ایجاد این دو مجموعه 10 میلیون تن نیازمند جذب سرمایه گذاری خارجی خواهد بود و اگر بتوانیم سرمایه مورد نظر را برای ایجاد این دو مجموعه در مناطق ذکر شده جذب کنیم طبیعتا پس از مدتی می توانیم تولید آن واحدهایی که مصرف انرژی بالا و آلودگی(مثل واحدهایی که به روش القایی و حدود 6 میلیون تن هم است) دارند کاهش دهیم و در آینده نیز تا حد زیادی حذف کنیم.

وی درباره میزان سرمایه گذاری برای افق 1404 گفت: در بخش زیرساختها حدود 15 میلیارد یورو در بخش‌های برق، آب، گاز، راه آهن، بنادر و گمرک نیاز به سرمایه گذاری داریم.

خواندن 267 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395