یکشنبه, 15 بهمن 1396 ساعت 10:34

اطلاعات تکميلي

  • دبیر انجمن صنفی تولید بتن آماده وقطعات بتنی ایران؛

20 درصد از بتن تولیدی تهران غیر استاندارد است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دلارام کریمی

عصراقتصاد: دبیر انجمن صنفی تولید بتن آماده و قطعات بتنی ایران در استان تهران چیزی حدود 20 درصد تولید بتن غیر استاندارد داریم و به طور جدی پیگیر افزایش تولید بتن استاندارد و حذف بتن نامرغوب هستیم.

از آنجا که در ایران یکی از بحران‌های اساسی مربوط به زلزله و خسارات ناشی از آن می‌باشد امروزه نیاز به سبک سازی سازه‌ها برای کاهش بار ناشی از زلزله بیش از پیش احساس می‌شود. یکی از نوین ترین راه کارها برای کاهش وزن سازه استفاده از بتن سبک سازه ای می‌باشد.

مواد خاصی وجود دارند که امکان استفاده از آنها برای ساخت زیرساخت‌های یک ساختمان وجود دارد و نمی‌توان از روش‌های جایگزین برای آنها استفاده کرد. این مواد ارتعاشات زلزله را به خوبی جذب می‌کنند و سازه نیز استحکام مکانیکی بالایی دارد. بتن بهترین و مناسب‌ترین مصالح ساختمانی است که مقاومت خوبی در برابر خسارات ناشی از حادثه دارد.

به‌طورکلی در یک سازه بتنی ستون‌ها نقش مهمی دارند و در آنها از بتن و میلگرد یا مفتول استفاده می‌شود. اگر از بتن با کیفیت به همراه میلگردهای مناسب استفاده شود، استحکام ستون خوب بوده و می‌تواند به راحتی وزن سازه را تحمل کند.

دو هفته گذشته، دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان بتن آماده در یک نشست خبری با اشاره به احتمال ورود بتن‌های غیراستاندارد به بازار پس از سختگیری‌های پلیس راه برای تردد ماشین‌آلات حمل بتن در سطح شهر بیان کرد:‌ در حال حاضر به مشکلی با پلیس راه برای تردد ترک میکسرهای بتن برخورده‌ایم و پلیس اجازه تردد به ماشین‌آلات حمل بتن را نمی‌دهد.اوایل تابستان امسال یک دستگاه ترک میکسر بتن در منطقه تجریش تصادف کرد و این تصادف منجر به فوت یک نفر شد. پس از آن پلیس اجازه تردد ترک میکسرها را نداد و هر ترک میکسری که وارد شهر می‌شد به پارکینگ منتقل می‌شد.

کریمی تاکید کرد: این بار پلیس راننده را مجبور می‌کند بتن خود را به کارخانه بازگرداند و در محل کارخانه بتن را تخلیه و بعد به پارکینگ منتقل شود. این در حالی است که در این فرآیند احتمال فاسد شدن بتن وجود دارد.

کریمی با بیان اینکه تنها در تهران ۱۵۰ کارخانه بتن وجود دارد که ۱۲هزار نفر در این کارخانه شاغل هستند گفت: با ادامه این سیاست پلیس احتمال بیکار شدن ۱۲ هزار نفر نیروی شاغل در کارخانه‌های بتن تهران وجود دارد.

دبیر انجمن صنفی تولید بتن آماده و قطعات بتنی ایران در گفت و گو با خبرنگار عصراقتصاد گفت: سه شنبه هفته قبل در استانداری با حضور انجمن صنفی بتن آماده و پلیس و دیگر مسئولین  جلسه ای برگزار شد.

دبیر انجمن صنفی تولید بتن آماده و قطعات بتنی ایران ادامه داد: هنوز مشکل تردد این میکسر ها وجود دارد اما با رعایت احتیاط این ترددها صورت می گیرد تا تصمیمات جدید در جلسه دو هفته بعد اتخاذ شود؛ که قرار بر این شد دو هفته دیگر در خصوص  تردد میکسرها جلسه ای با استانداری و پلیس داشته باشیم.

وی اظهار کرد: در استان تهران چیزی حدود 20 تا 25 درصد تولید بتن غیر استاندارد داریم و به طور جدی پیگیر افزایش تولید بتن استاندارد و حذف بتن نامرغوب هستیم.

کریمی اضافه کرد: تمام تلاش ما این است که بتوانیم مانع تولید غیر استاندارد بتن شویم و نتیجه هایی  در این خصوص گرفته شده است.

وی ادامه داد: سختگیری‌های پلیس در تردد ماشین آلات حمل بتن باعث می‌شود که ورود بتن دست‌ساز به بازار افزایش یابد که این بتن کیفیت و استاندارد لازم را برای استفاده در پروژه‌های عمرانی و ساخت و ساز ندارد.

این در حالی است که حدود دو ماه پیش اداره کل استاندارد استان تهران، از توقیف تولید ۱۰ برند بتن غیراستاندارد در ماه مهر، در استان تهران خبر داد و بر ادامه طرح نظارت بر واحدهای تولیدکننده بتن از سوی بازرسان استاندارد تاکید کرد.

وی تاکید کرد کارگاه هایی که پروانه بهربرداری و نشان استاندارد دارند و بتن تولید و عرضه می کنند مد نظر ما است.

وی در خصوص زیر مجموعه ها  و اعضای انجمن صنفی تولید کنندگان بتن آماده  گفت: زیر مجموعه‌هایی انجمن صنفی تولید کنندگان  از لحاظ کیفیت تولیدات در جایگاه خوبی قرار دارد همچنین یکی از شرایط اصلی برای عضویت در انجمن ما داشتن نشان استلاندارد است.

وی در پاسخ به پرسشی درخصوص مشکلات تولید کنندگان بتن تصریح کرد: مشکلات ما به عنوان یک نهاد خصوصی بحث تردد است؛ از تولید به مصرف بتن در فصول مختلف حداکثر 60 دقیقه تا 90 دقیقه است و در غیر این صورت بلا استفاده می شود و حمل و توزیع آن در بخش تردد مهمترین معضل تولید کنندگان است.

 

خواندن 304 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395