دوشنبه, 16 بهمن 1396 ساعت 08:59

اطلاعات تکميلي

  • مدیرمسئول روزنامه عصراقتصاد :

روزنامه‌ها می‌توانند 5 روز انتشار در هفته داشته باشند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد

عصر اقتصاد: مطلع شدیم که از این هفته روزنامه عصر اقتصاد روزهای پنج‌شنبه منتشر نخواهد شد و مجموعا 5 روز در هفته به صورت روزنامه کاغذی انتشار خواهد داشت، لذا برای کسب اطلاع از علت و صحت خبر، با مدیرمسئول روزنامه عصر اقتصاد به گفتگو نشستیم که شرح آن را در ذیل می‌خوانید:

  • گفته می شود روزنامه عصر اقتصاد درنظر دارد فقط 5 روز در هفته انتشار داشته باشد، دلیل این کار چیست؟

- واقعیت این است که روزنامه اقتصادی با توجه به سطح و کیفیت اطلاع رسانی در روزهای پنج‌شنبه عملا با تعطیلی ستادهای اصلی  فعالیت های اقتصادی مانند بورس، دفاتر مرکزی و موسسات بزرگ اقتصادی مواجه است به همین دلیل هم چند سال بود که روزنامه عصر اقتصاد پنج شنبه ها را با 8 صفحه منتشر می کرد و به اقتصاد خانواده اختصاص داده بود اما به نظر  می‌رسد با توجه به مشکلاتی که در تامین کاغذ و هزینه های چاپ و انتشار پیش آمده است، این اقدام غیرروتین هم نیاز به بازنگری دارد.

  • آیا این اقدام در رتبه بندی روزنامه یا جایگاه آن تاثیر منفی ندارد؟

- مذاکراتی که با وزارت ارشاد بخصوص معاونت مطبوعاتی صورت گرفته است با پذیرش این موضوع توسط وزارت ارشاد که تعداد روزهای انتشار در سال را به 240 روز کاهش داده اند، انتشار 5 روز در هفته از آن جهت که مدنظر شماست، تأثیری ندارد.

البته ناگفته نماند که در بیشتر کشورهایی که تعطیلات هفتگی آن‌ها دو روز در هفته است روزنامه‌ها 5 روز در هفته منتشر می‌شوند، بنابراین از نظر اقدام حرفه ای هم این اقدام کار غیرحرفه ای محسوب نمی‌شود.

  • آیا بقیه روزنامه‌ها هم می توانند چنین اقدامی انجام دهند؟

- آن مقدار که من اطلاع دارم در حال حاضر هم تعدادی از روزنامه‌ها در تهران و شهرستان ها روزهای پنجشنبه منتشر نمی شوند، در عین حال در چند روز اخیر با مدیران تعدادی از روزنامه های سراسری مشورت داشتم که همه مدیران طرف مشورت این موضوع را تایید می کردند و جزء تصمیمات در دست بررسی خود قرار دادند.

  • روزنامه‌های دیگر برای اقدام مشابه چه مسیری را باید طی کنند؟

- مسیر خاصی ندارد و موضوعی است که مدیریت نشریات باید تصمیم بگیرد. در عین حال معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد برای بلااشکال بودن این اقدام آماده پاسخگویی است و هر کدام از عزیزان که تمایل به اقدام مشابه داشته باشند، می‌توانند موضوع را با معاون مطبوعاتی در میان بگذارند.

  • آیا کاهش روزهای انتشار جریان اطلاع رسانی را مختل نمی کند‌؟

- با توجه به مخاطب شناسی که روزنامه عصراقتصاد برای خودش انجام داده است، وب سایت و شبکه‌های اجتماعی متعلق به روزنامه با فعال تر کردن خود در دو روز آخر هفته خلا روزنامه کاغذی را برای مخاطبان خود تامین خواهد کرد.

با تاکید بر این نکته که کسب خبر و فعالیت‌های خبرنگاری مانند گذشته ادامه خواهد یافت و برنامه‌های خبری روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه پوشش داده خواهند شد.

ضمنا این موضوع به معنی ممنوعیت انتشار نیست و هر زمان جریان اطلاع رسانی و تبلیغات اقتضا کند در حد روزهای تعطیل حتی جمعه هم اقدام به نشر خواهیم کرد اما به طور روتین ترجیح می‌دهیم 5 روز در هفته انتشار کاغذی داشته باشیم.

  • آیا این کاهش روزهای انتشار تأثیری در تعداد نیروی انسانی دارد؟

- تعداد نیروی انسانی ما به گونه ای است که برای یک روز انتشار هم به همین تعداد نیروی انسانی نیاز داریم بنابراین نه تنها کاهش نیروی انسانی نخواهیم داشت بلکه اگر طرح‌های توسعه‌ای ما به نتیجه برسد پیش بینی می‌کنیم در سال 97 جذب نیروی انسانی جدید هم داشته باشیم.

اما این نکته مهم را هم یادآوری کنم که از نظر ما کاهش یک روز انتشار هم به شادابی پرسنل کمک می‌کند و هم به تقویت کیفیت و ارتقای محتوا منتهی خواهد شد.

خواندن 987 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395