دوشنبه, 16 بهمن 1396 ساعت 09:43

اطلاعات تکميلي

  • در گفت‌گو با عصر اقتصاد مطرح شد؛

تأمین امنیت 115 معدن به شرط رعایت بهره‌برداران!

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مریم حسینی
عصراقتصاد:
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن از تشکیل ستاد ایمنی به دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت به منظور بررسی مشکلات و تأمین امنیت معادن سطح کشور خبر داد.

عدم اجرای ضوابط استاندارد در کشورمان که بخش زیادی از معادن دنیا را در خود جای داده است سهم امنیت در مهمترین بخش اقتصاد کشور را کاهش داده و منجر به بروز حوادث مکرری از قبیل معدن "زمستان یورت" آزادشهر شده است. با نگاهی به آمار رسمی می‌بینیم ایران با دارا بودن حدود ۶۸ نوع ماده معدنی (غیرنفتی)، ۳۷ بیلیون تن ذخایر کشف شده و ۵۷ بیلیون تن ذخایر بالقوه در میان ۱۵ قدرت معدنی جهان جای گرفته و یکی از کشورهای غنی از حیث دارایی‌های معدنی به شمار می‌رود. حال با توجه به پتانسیل بالای معدنی کشور، از ۷۰ سال پیش ایران نخستین کشوری بود که تدریس رشته معدن و زمین‌شناسی را دربین کشورهای منطقه آغاز کرد و در حال حاضر بیش از ۵۰ هزار نفر مهندس و تکنسین در رشته‌های معدن، متالورژی و کارشناس زمین‌شناسی تربیت کرده است اما بین تمام این ذخایر و  نیروهای متخصص، جای خالی استاندارد و ضوابط ایمنی در معادن کشور به خوبی حس شده است.

در سال‌های اخیر حوادث متعددی در معادن ایران رخ داده است که حادثه معدن ذغال سنگ "یورت" آزادشهر نمونه ای از این مورد است که بر اثر انفجار و ریزش آوار،43 تن از کارگران جان خود را از دست داده و شمار زیادی نیز زخمی شدند. به گفته کارشناسان عدم رعایت استانداردهای لازم در این معدن باعث شد تا یکی از وحشتانکترین حوادث معدنی ایران رقم بخورد.

حادثه تلخ زمستان‌یورت زنگ خطری بود که باعث شد توجه به موضوع ایمنی در معادن به ویژه معادن ذغال سنگ بیش از گذشته شود. زیرا معادن زغال‌سنگ به دلیل آنکه زیرزمینی هستند و وجود گاز در آن می‌تواند عاملی برای رخ داد حوادث باشد جزو معادن پرخطر دنیا محسوب می شوند.

به گفته بسیاری از کارشناسان، تجهیزات معادن ما بسیار قدیمی هستند و نیاز به نوسازی دارند اما به دلیل مشکل نقدینگی، بسیاری از معدنکاران در تأمین تجهیزات این حوزه با مشکل روبه‌رو هستند از سوی دیگر مساله آموزش کارگران معدن نیز یکی از مواردی است که نقش بسیار پررنگی در جلوگیری از این حوادث ایفا میکند.

در همین حال و در راستای تأکید وزیر صنعت، معدن و تجارت در زمینه ایمنی معادن به ویژه معادن زغال سنگ؛ در جلساتی که با معاونین این وزارتخانه و رئیس هیات عامل ایمیدرو و رئیس سازمان نظام مهندسی معدن و جمعی از مدیران مرتبط با بخش ایمنی معادن وزارتخانه برگزار شد برنامه های ویژه ای برای تأمین امنیت معادن سطح کشور مطرح  و همچنین قراردادهایی برای آموزش ایمنی معادن زغالسنگ در ۵ استان توسط ایمیدرو منعقد شده است.

در حالی که به هفته‌های پایانی سال 96 نزدیک می شویم گفتگویی با رئیس سازمان نظام مهندسی معدن کشور در رابطه با اقدامات جدید این سازمان در جهت تأمین امنیت معادن انجام داده ایم. "نادعلی اسماعیلی" در پاسخ به سوالات خبرنگار عصراقتصاد در حوزه ایمنی معادن توضیحاتی ارائه داد که در ادامه می خوانیم:

رئیس سازمان نظام مهندسی در پاسخ به این سوال که چه اتفاق جدیدی در تامین امنیت معادن افتاده است گفت: بعد از حادثه ناگواری که درمعدن یورت اتفاق افتاده چند بخشنامه به تمام معادن زیرزمینی ابلاغ کردیم و به ویژه از آنها خواستیم که مسول فنی معادن حتما همیشه حضور داشته باشند.

وی افزود: در مرحله بعد، ما از کلیه 115 معادن ذغالی ضرب العجلی بازدید کردیم و فرم بازرسی این معادن به صورت دقیق توسط کارشناسان خبره بررسی شد. همچنین  مشکلات، نارسایی ها و پیشنهادات را جمع بندی کردیم و آن را خدمت آقای دکتر شریعتمداری ارائه دادیم تا برای انجام اقدامات مهم در زمینه تامین امنیت معادن، دستورات لازم را صادر کنند.

اسماعیلی ادامه داد: متعاقب آن، قرار شد ایشان آن نامه را در دولت مطرح کنند سپس به آقای کرباسیان، دکترسرقینی معاونت معدنی و بنده دستور دادند که ستاد ایمنی تشکیل و به صورت ماهیانه موضوعات بررسی شود در حال حاضر هم دومین جلسه این ستاد برگزار شده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن کشور به تشکیل ستاد دیگر در استان‌ها اشاره و بیان کرد: ستاد مزبور تکلیف کرد که در 5 استان معدن ذغالی کشور نیز ستادی متشکل از رئیس سازمان صنعت و معدن، رییس سازمان نظام مهندسی و نماینده تام الاختیار وزارت کار (به ریاست رییس سازمان و معدن) تشکیل شود و مشکلات  معادن را بررسی و به ستاد مرکزی منتقل کنند.

وی تصریح کرد: این ستاد تقریبا شکل گرفته و در حال انجام است در همین چهارچوب نیز در حال پیگیری و لیست کردن یکسری موارد از جمله ابزارهای مورد نیاز برای ایمنی معادن هستیم.

اسماعیلی به برگزاری جلسات با چند شرکت در زمینه ایمنی معادن اشاره کرد و گفت: در جلساتی که با چند شرکت داشتیم پیشنهاداتی از سوی آنها ارائه شد. ما نیز در حال بررسی این پیشنهادات هستیم و تلاش می‌کنیم تا با همکاری سازمان ایمیدرو و وزارتخانه و خود بهره برداران بتوانیم تمهیداتی برای تجهیز ایمنی بخش معادن مهیا کنیم.

 وی افزود: در همین راستا من به عنوان رییس سازمان نظام مهندسی و مسول اینکار، چند کارشناس خبره را مامور کردم تا به این 5 استان رجوع کرده و به صورت رندوم از  معادن بازدید میدانی کنند و نتیجه را گزارش دهند تا اگر در ارتباط با ایمنی مشکلی وجود داشت کارهای لازم را انجام دهیم. ضمن اینکه ما به مسولین سازمانهای نظام مهندسی استان‌ها تاکید کردیم که بازدید از معادن باید به طور مرتب صورت گیرد و در صورت وجود هر گونه مشکلی و به منظور جلوگیری از هر حادثه ای سریعا موضوع را به ما گزارش دهند.

این مقام مسئول در ادامه گفت: خوشبختانه هم وزارتخانه، هم سازمان ایمیدرو و هم سازمان نظام مهندسی روی این موضوع امنیت معادن بسیار حساس شده اند و مرتب با کارشناسان خبره ای از این معادن بازدید و نظارت می کنند تا حادثه ناگواری اتفاق نیافتد. همچنین آقای وزیر و آقای کرباسیان هم تمام هم و غمشان را گذاشته اند که بتوانند برای تجهیزات ایمنی اعتبارات لازم را تأمین کرده و در اختیار معادن بگذارند البته بخشی از این تأمین امنیت به عهده خود بهره برداران است و آن‌ها نیز باید برای جلوگیری از تکرار حوادث تلخ معدنی تلاش کنند و مراقب باشند. امیدوارم که این اقدامات مثمرثمر باشد تا دیگر شاهد حوادث تلخی مانند معدن یورت نباشیم.

خواندن 291 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395