دوشنبه, 16 بهمن 1396 ساعت 11:06

بانک قرض الحسنه مهر ایران 2000 میلیاردی می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیه بابایی

عصراقتصاد: روز گذشته مراسم انعقاد تفاهم‌نامه مشارکت در ساخت مرکز بازپروری مبتلایان به اعتیاد میان بانک قرض الحسنه مهرایران و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حضور مرتضی اکبری مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهرایران و محمد هادی ایازی، معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهرایران در این نشست که در آستانه دهه فجر برگزار شده بود، به ارایه آماری از عملکرد این بانک پرداخته و گفت: این بانک تمام منابع پرداخت تسهیلات را از محل سپرده های مردمی تامین می‌کند.

موضوع افزایش سرمایه بانک نیز در این نشست مطرح شد و اکبری در این خصوص گفت: در آینده نزدیک به سرمایه بانک 500 میلیارد تومان افزوده خواهد شد و به 2000میلیارد تومان خواهد رسید. همچنین نسبت کفایت سرمایه این بانک اکنون 30 درصد است.

وی افزود: سال گذشته منابع این بانک بالغ بر 6 هزار میلیارد تومان بود که اکنون به 10 هزار و 200 میلیارد تومان رسیده است که نشان دهنده رشد 66 درصدی منابع این بانک است که همه از طریق منابع قرض الحسنه بوده است.

  • تأمین هزینه‌های بانک بدون دریافت سود

اکبری ضمن اشاره به اینکه در 10 ماهه امسال این بانک به 600 هزار نفر با رقمی حدود 6500 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است ، گفت : طی 10 سال گذشته حدود 21 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کردیم  که 6500 میلیارد تومان آن در 10 ماهه امسال بوده است.

مدیر عامل بانک قرض الحسنه مهر ایران تاکید کرد: بالغ بر 96 درصد هزینه های عملیاتی بانک از محل کارمزدها پوشش داده ایم که نشان می دهد بدون دریافت سود از تسهیلات می توان هزینه های بانکی را تامین کرد.

وی اشاره ای به سپرده گذاران بانک قرض الحسنه مهرایران داشت و اظهار کرد: تعداد سپرده گذاران این بانک 5 میلیون نفر است که از این تعداد 3 میلیون و 200 هزار نفر در ارتباط مستمر با بانک هستند.

  • افزایش 500 میلیارد تومانی سرمایه بانک قرض الحسنه مهر ایران

موضوع افزایش سرمایه بانک نیز در این نشست مطرح شد و اکبری در این خصوص گفت: در ِآینده نزدیک به سرمایه بانک 500 میلیارد تومان افزوده خواهد شد و همچنین نسبت کفایت سرمایه این بانک اکنون 30 درصد است.

  • تلاش نظام بانکی برای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی

وی در خصوص حوزه ایفای مسئولیت‌های اجتماعی بانک، گفت: امسال نیمی از هزینه‎های تبلیغاتی بانک به امور اجتماعی نظیر حوزه‌های بهداشت، آموزش، پرداخت تسهیلات به زنان سرپرست خانوار اختصاص یافته است. همچنین طی تفاهم نامه با سازمان زندان ها مقرر شده است تا 44 نفر از زندانیان نیازمند آزاد شوند.

وی با بیان این مطلب که بانک در دولت قبل ایجاد شده است اما 70 درصد عملیات و فعالیت های آن در چهار تا پنج سال اخیر انجام شده است، افزود: اکنون دو بانک قرض الحسنه در کشور داریم و رویکرد دولت تقویت بانک‌های قرض الحسنه است.

اکبری وظیفه بانک‌های تجاری را پوشش نیازهای تولید و تجارت دانست و عنوان کرد: بانک‌های قرض الحسنه باید در حوزه مسئولیت های اجتماعی و نیازهای خرد جامعه ورود کنند. تاکنون 100 میلیارد تومان تسهیلات به زنان سرپرست خانوار پرداخت کردیم که این رقم جدا از تکلیف دولت برای پرداخت 25 میلیارد تومان است.

اکبری در ادامه اشاره ای به حوزه بانکداری الکترونیک داشت و عنوان کرد: بانک قرض الحسنه مهرایران برای خدمت رسانی به مردم ناگزیر است که به بانکداری الکترونیک ورود کند.برای نمونه افتتاح حساب آنلاین از اقدامات بانک است و تلاش شده است تا مشتریان مراجعات غیرضروری کمتری به بانک داشته باشند.

  • فروش 20 هزار میلیارد تومان از اموال مازاد

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهرایران گفت: در یک ماه گذشته بانک ها تلاش مضاعفی برای کاهش اموال مازاد خود داشته اند که در نتیجه حدود 20 هزار میلیارد تومان از این اموال به فروش رفته است.

اکبری درخصوص دستور وزیر اقتصاد مبنی بر فروش اموال مازاد بانک ها افزود: نظام بانکی در حوزه اموال مازاد با دو مشکل وجود ساختمان‌ها، شرکت‌ها و اموال تملیکی و وثایق روبروست. البته بانک ها به دلیل زیانده بودن تمایلی به نگهداری اموال تملیکی ندارند اما شرایط رکودی حاکم بر کشور، اموالی را که به مزایده گذاشته اند خریداری نشده است. موفقیت این واگذاری نیازمند آن است که آن بنگاه یا ملک مشتری داشته باشد و هم فرآیند اداری را طی کند که حرف و حدیثی هم نداشته باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: از دولت دوازدهم فشار مضاعفی به بانک‌ها وارد شده تا اموال مازاد خود را بفروشند که بین 15 تا 20 هزار میلیارد تومان از فروش اموال مازاد بانک‌ها طی یک ماه گذشته فروخته شده است. البته نتایج فروش این اموال طی 6 ماه آینده بیشتر ملموس خواهد بود.

  • بانک قرض الحسنه مهرایران اموال مازاد ندارد

مدیر عامل بانک قرض الحسنه مهر ایران درباره نسبت انجماد دارایی ها در نظام بانکی گفت: این نسبت بسته به بانک ها متفاوت است؛ برخی از بانک های بزرگ، بخش قابل توجهی از دارایی های خود را به صورت اموال سمی و منجمد شده در اختیار دارند که لازم است به فروش برسانند.

وی در ادامه با بیان اینکه ما هیچ بنگاه و اموال مازاد نداریم، عنوان کرد: اینکه بانک مرکزی اجازه داده است تا بانک‌ها حداکثر 30 درصد از منابع خود را به شکل دارایی حفظ کند، این نسبت در بانک قرض الحسنه مهر ایران به  15 درصد رسیده است.

  • معوقات بانک قرض الحسنه یک درصد است

اکبری در ادامه به میزان معوقات سیستم بانکی اشاره داشت و افزود: میزان معوقات بانک قرض الحسنه مهرایران یک درصد است که در سیستم بانکی بسیار قابل قبول است.

وی تصریح کرد: ما تمام هزینه‌های خود را از محل کارمزد پرداخت می‌کنیم و به هیچ عنوان به سمت بنگاه‌داری نمی‌رویم.

  • در زیرساخت‌های پزشکی با کمبود مواجهیم

در ادامه آیین امضای قرارداد مشارکت ساخت مرکز بازپروری مبتلایان به اعتیاد، محمد هادی ایازی، معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اشاره ای به مسئولیت‌های اجتماعی داشت و گفت :ایفای مسئولیت‌های اجتماعی، یکی از ارکان فعالیت‌های بنگاه‌های اقتصادی در دنیاست و در ایران نیز انتظار می رود فعالان اقتصادی به این امر توجه ویژه داشته باشند.

وی افزود: در چارچوب اجتماعی شدن نظام سلامت، به دنبال استفاده از ظرفیت های مردمی و بنگاه های اقتصادی هستیم.

ایازی در ادامه افزود: با وجود پیشرفت های پزشکی، هنوز در زمینه زیرساخت های پزشکی از جمله تخت‌های بیمارستانی با کمبود روبرو هستیم. این کمبود در حوزه بیماران روانی و سوانح و سوختگی نمود بیشتری دارد.

معاون وزیر بهداشت عنوان کرد: در توافق با بانک قرض الحسنه مهر ایران، مقرر شده است تا یک مرکز بازپروری مبتلایان به اعتیاد در زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی ایران احداث شود.

وی ضمن اشاره به ساخت سه مرکز بهداشتی در کرمانشاه توسط بانک قرض الحسنه مهر ایران، ادامه داد: قرض الحسنه بودن تسهیلات این بانک سبب شده تا تجهیز منابع با هزینه کمتری انجام شود.

ایازی با اشاره به اینکه بنگاه های اقتصادی در دنیا به موازات پرداخت مالیات، به دنبال اجرای مسئولیت های اجتماعی هستند ، ادامه داد:در ایران نیز شرکت‌های داخلی و بنگاه‌های اقتصادی این رویکرد را برگزیده اند.

  • عملکرد مثبت بانک‌ها در زلزله کرمانشاه

وی درادامه به عملکرد مثبت بانک ها در زلزله اخیر کرمانشاه پرداخت و عنوان کرد: بانک‌های خصوصی ساخت مجدد بیمارستان اسلام آباد غرب را کلید زدند و کلنگ ساخت آن به زمین زده شده است. حرکت بانک‌ها در ورود به مسائل اجتماعی و تامین نیازهای دستگاه های خدمات رسان امیدوارکننده است.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پایان به نبود مراکز دریافت خون درکشور اشاره داشت و خاطرنشان کرد: با مشارکت سه جانبه میان شهرداری، بانک صنعت و معدن و مجمع خیرین پنج مرکز انتقال خون ساخته و مشکل حل شد.

لازم به ذکر است در این آیین قرارداد مشارکت در ساخت مرکز بازپروری مبتلایان به اعتیاد ، بانک قرض الحسنه مهر ایران متعهد شد ظرف 2 سال این مرکز را بسازد و تحویل دانشگاه علوم پزشکی ایران قرار دهد.

خواندن 375 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395