سه شنبه, 17 بهمن 1396 ساعت 13:16

استان‌ها به زیست‌بوم مساعد کسب و کارهای نوآور بدل شوند

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

به اعتقاد معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، بخش‌های گوناگون استان‌ها مانند پارک‌های علم وفناوری، شتاب‌دهنده‌ها و مراکز نوآوری شرکتهای دانش بنیان می‌توانند بستر شکل‌گیری و پرورش ایده‌های خلاق جوانان تحصیل‌کرده و بدل شدن این ایده‌ها به کسب و کارهای موفق باشند.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری همزمان با دهه مبارک فجر در نشست اقتصاد مقاومتی استان البرز، با تأکید بر ضرورت بدل شدن استان‌ها به زیست‌بوم کارآفرینی گفت: مراکز رشد واحدهای فناور، شتاب‌دهنده‌ها، مراکز نوآوری و پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان مانند یک گلخانه‌، ضمن پرورش بذرهای جوان ایده‌های خلاق،نهال‌های استارتاپی را به جامعه تحویل دهند.

ستاری، با بیان این‌که راه و رسم کارآفرینی و چگونگی رسیدن ایده‌های خلاقانه به کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارتاپی باید در یک محیط مساعد و پویا به جوانان تحصیل‌کرده آموزش داده شود، اظهار کرد: آموختن راه و رسم کسب و کار دانش‌بنیان و خلاق با تکیه به فرهنگ پرسابقه کارآفرینی کشور که کسب و کارهای موفق بر آن استوار بوده‌اند، راه توسعه کسب و کارهای استارتاپی و دانش‌بنیان است.

وی، توجه و انگیزه در بافت جامعه نسبت به اقتصاد دانش‌بنیان و حمایت از کسب و کارهای این حوزه را سرآغاز گذار از اقتصاد مبتنی بر نفت به اقتصاد دانش‌بنیان و ایده‌محور دانست و گفت: اگرچه برخی از بخش‌ها هنوز تحرک لازم را برای نقش‌آفرینی در این عرصه نشان نداده‌اند، اما حمایت و انگیزه لازم در بخش‌هایی به یک الگو بدل شده و حرکت آنان انگیزه را برای دیگر بخش‌ها نسبت به حضور در عرصه دانش‌بنیان  ایجاد کرده است.

ظرفیت پایتخت و کلانشهرها برای توسعه کسب و کارهای فناور

ستاری، ظرفیت‌های تهران و کلان شهرها در ارائه خدمات مبتنی بر کسب و کارهای دانش‌‎‌بنیان و استارتاپی را یادآور شد و گفت: ظرفیت تهران برای تبدیل شدن به شهر خلاق و توسعه کسب و کارهای استارتاپی و دانش‌بنیان به خصوص در حوزه خدمات مبتنی بر فناوری‌ اطلاعات و ارتباطات، زمینه مساعدی برای شکل‌گیری کسب و کارهای این حوزه است.

وی افزود: استارتاپ‌های متعدد حوزه‌های گوناگون به تدریج به قدرتی قابل اعتنا در عرصه اقتصاد کشور تبدیل می‌شوند و می‌توانند توانمندی و اقتدار نرم را برای کشور به ارمغان بیاورند.

ایجاد محیط مساعد کسب و کارهای استارتاپی و دانش‌بنیان

رئیس ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رشد و رونق فزاینده شرکت‌های دانش‌بنیان را ماحصل شکل‌گیری تغییر نگرش عمومی از جمله دانشگاه‌ها در کمک به شکل دادن زیست‌بوم مساعد کارآفرینی دانست و افزود: قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، با ماهیت مترقی و پویای خود محیطی مساعد برای کسب و کارهای مبتنی بر دانش و نوآوری ایجاد کرده است و رشد بیش از ۳۴۰۰ شرکت دانش‌بنیان و هزاران استارتاپ، ماحصل این محیط مساعد و اثرگذاری ۴۰هزار میلیارد تومانی این شرکت‌ها در اقتصاد کشور است.

وی با بیان این‌که دانش‌ و نوآوری، ضمن تحول ساختار پیشین اقتصادی مهم‌ترین معیار قدرت‌های آینده اقتصادی است اظهار کرد: ماهیت کسب و کارهای دانش‌بنیان و نوآور، تکیه به نوآوری و خلاقیت به عنوان دارایی‌های غیر ملموس در ازای دارایی‌های فیزیکی است و شرکت‌های دانش‌بنیان پارک‌های علم و فناوری که به طور متوسط رشدی ۲ تا ۳ برابری را تجربه می‌کنند، بر همین سرمایه استوار هستند.

تغییر نگرش عمومی جامعه نسبت به دانش‌بنیان

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، با اشاره به ارائه خدمات کیفی و سهل‌الوصول به جامعه بر مبنای رقابت‌ فزاینده و تنگاتنگ کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارتاپی، بیان کرد: فعالان استاراتاپی بر مبنای نیاز عموم جامعه ایجاد می‌شوند و بر همین اساس، ضمن حل چالش‌های جامعه، خدمات و محصولات خود را مبتنی بر خواست مردم با کیفیتی بالا، بهای اندک و دسترسی آسان ارائه می‌دهند.

ستاری، راه حمایت از این عرصه را مساعد ساختن فضا برای حضور بخش خصوصی ونقش راهبری دولت دانست و گفت: وام‌های دولتی نه تنها راه‌کار شکل‌گیری پژوهش کاربردی و کارآمد که راه حمایت از کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارتاپی نیست بنابراین باید ضمن بازنگری دیدگاه‌های پیشین در حوزه حمایت از کسب و کارهای فناور، با ایجاد فضای مساعد نقش‌آفرینی بخش خصوصی، موانع فراروی شکل‌گیری این کسب و کارها برداشته شود.

بازدید از منطقه ویژه اقتصادی پیام

ستاری در ادامه سفر به استان البرز، همراه با محمدعلی نجفی استان‌دار و جمعی از مسئولان استانی، از فرودگاه و منطقه ویژه اقتصادی پیام دیدن کرد.

منطقه ویژه اقتصادی پیام در محدوده‌ای به وسعت ۳۶۰۰ هکتار در اراضی ۱۰ هزار هکتاری فرودگاه بین‌المللی پیام زمینه حضور شرکت‌های فناور، حمل و نقل بار هوایی و پستی، فرآوری کالا،انبارداری، خدمات سردخانه‌ای، صنایع مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات و نیز زمینه‌ای برای  صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان ایرانی است.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دولت

خواندن 417 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395