چهارشنبه, 18 بهمن 1396 ساعت 08:55

اطلاعات تکميلي

  • عصر اقتصاد گزارش میدهد؛

رشد 200 درصدی سرمایه گذاری معادن در استان تهران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 عصر اقتصاد:رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران از بهره برداری 19 طرح صنعتی بزرگ با سرمایه گذاری 970 میلیارد تومانی در دهه فجر خبر داد.

«یدالله صادقی» در نشست خبری روزگذشته که یا حضور اصحاب رسانه در محل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران برگزار شد به تشریح عملکرد این سازمان در سال 96 و افتتاح طرحهای صنعتی و تولیدی پرداخت و  ابتدا اظهار داشت: با توجه به اینکه درصد بالایی از صنایع و واحدهای بازرگانی کشور در استان تهران مستقر هستند حساسیتهای خاصی در ابعاد مختلف در این استان وجود دارد مباحثی هم که وزارت صنعت و معدن برای کمک به  تولید در کشور به عنوان برنامه‌های محوری انجام داده است در قالب‌های مختلفی بود که از مهمترینش می توان به پروژه‌های اقتصاد مقاومتی اشاره کرد که البته در تمام استانها وجود دارد.

وی درخصوص کمک به واحدهای صنعتی در قالب طرح رونق تولید گفت: در سال 96 بیش از 560 طرح صنعتی مستقیم یا به بانکها و یا از طریق سایت بهین یاب به ما مراجعه کرده و بیش از 900 میلیارد تومان تسهیلات در قالب طرح رونق تولید از بانک‌های عامل، تسهیلات گرفته اند.

صادقی افزود:از 291 طرح نیمه تمامی که بالای 60 درصد پیشرفت فیزیک داشته‌اند 274 مورد تقریبا صد در صد تحقق پیدا کرده و به بهره برداری است. میزان سرمایه‌گذاری این طرحها 945 میلیارد تومان بوده که اشتغال  4373 نفر را به همراه داشته است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در ارتباط با طرحهای بازسازی و نوسازی واحدهای استان تهران بیان داشت: هدف ما در طرح نوسازی و بازسازی واحدهای تولیدی و صنعتی، امسال 440 واحد در سطح استان تهران بود که در 9 ماه نخست، 208 واحد تسهیلات نوسازی و بهسازی دریافت کردند اما یکی از دلایل عدم توفیق این طرح، نرخ سود بالای تسهیلات بود که برای واحدهای صنعتی توجیه اقتصادی اندکی دارد.

وی اضافه کرد: این طرح‌ها با سرمایه‌گذاری قطعی 970 میلیارد تومانی بخش خصوصی ساخته شده و بیش از هزار و 680 نفر در این واحدها مشغول به کار شده‌اند.

طرح سیمان تهران در آستانه راه اندازی

صادقی در خصوص صادرات کالا و خدمات فنی مهندسی در استان تهران گفت: میزان صادرات 10 ماهه سال 96 این سازمان، هفت میلیارد و 441 میلیون دلار بوده است که نسبت به 10 ماه مدت مشابه سال گذشته، 9.7 درصد در صدور کالا در استان تهران رشد داشته است. همچنین در شش ماه نخست سال حدود دو میلیارد و 252 میلیون دلار خدمات فنی و مهندسی صادر شده است که نسبت به مدت مشابه 13.3 درصد رشد داشته است. 

صادقی یکی از برنامه‌هایی که به توسعه صادرات غیرنفتی کمک می کند را پرداخت یارانه مستقیم به صادرات عنوان کرد و افزود: متاسفانه در بخش پرداخت یارانه مستقیم و غیر مستقیم به صادرات به دلیل نبود منابع مالی و عدم تخصیص منابع مالی عملکردی نداشته ایم.

به گفته این مقام مسول ، برگزاری کلاسهای آموزشی برای تجار و بازرگانان نیز  به دلیل عدم تامین منابع مالی به نتیجه نرسیده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران تصریح کرد: در طرح‌های ذیل اقتصاد مقاومتی برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام، سیمان تهران مهمترین طرح ما بود که افزایش یک میلیون تن به ظرفیت این مجموعه با 340 میلیارد تومان سرمایه گذاری و افزایش اشتغال برای 220 نفر، هم اکنون 91.7 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در آستانه راه اندازی قرار دارد.

5 نمایشگاه عرضه مستقیم کالا  در تهران

صادقی همچنین درباره نمایشگاههای عرضه مستقیم کالا در آستانه ایام عید نوروز گفت: با هماهنگی اصناف نمایشگاههای عرضه مستقیم کالا در پنج نقطه شهر تهران از جمله حکیمیه، مصلی، فرهنگسرای خاوران و بوستان ولایت، از نهم تا نوزدهم اسفند برگزار می شود و هیچ یک از اصناف مجاز به عرضه کالاهای خارجی نیستند مگر آنکه آن کالا، در داخل کشور تولید نشود یا کمبود تولید و واردات رسمی داشته باشد.

وی درباره عرضه محصولات در این نمایشگاهها افزود: انواع پوشاک، کیف و کفش و مواد غذایی در این نمایشگاه‌ها با تخفیف عرضه می شود و برگزاری نمایشگاه‌ها در شهرستان‌های استان تهران هم به شوراهای اصناف واگذار شده است.

افتتاح 19 طرح صنعتی در دهه فجر

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در خصوص طرحهای صنعتی استان تهران بیان داشت: افتتاح رسمی نوزده طرح بزرگ صنعتی که هم اکنون بصورت آزمایشی فعال است در دهه مبارک فجر انجام می شود. این طرح‌ها با سرمایه گذاری قطعی 970 میلیارد تومانی بخش خصوصی ساخته شده و بیش از هزار و 864 نفر در این واحدها مشغول به کار شده اند.

وی افزود: عمده این طرح‌ها در زمینه صنایع غذایی، نساجی، شیمیایی، فلزی و طرح‌های دانش بنیان است و شاخص ترین آنها دو طرح صنایع غذایی است که با حضور مقامات عالی کشور به بهره‌برداری رسمی می رسد.

صادقی افزود: یکی از این طرح‌ها هم، ساخت قطعات توربین‌های صنعتی است که کالایی راهبردی محسوب می شود و در انحصار چند کشور معدود بوده اما این شرکت دانش بنیان هم اکنون قراردادهایی با شرکت‌های ملی نفت و گاز و وزارت نیرو منعقد کرده است.

معاون امور اقتصادی پیشین وزیر صنعت به میزان صدور پروانه‌های بهره‌برداری توسط سازمان اشاره کرد و در این رابطه اظهار داشت: طی 9 ماهه سال 96 تعداد 375 پروانه بهره برداری صادر شده است که نسبت به سال گذشته 17 درصد رشد منفی داشته است زیرا در استان تهران به دلیل محدودیتی شعاع 120 کیلومتر و معذوراتی که در زمینه صدور پروانه‌های بهره برداری و جوازهای تاسیس داریم نمی توانیم رشدی در این زمینه داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در زمینه صدور جواز تاسیس از نظر تعداد شاهد رشد بوده اما از نظر سرمایه گذاری تنزل داشته ایم ادامه داد: از نظر تعداد، 589 جواز تاسیس صادر کردیم که این عدد نسبت به سال گذشته 27 درصد رشد مثبت داشته و از نظر میزان اشتغال نیز رشد 7.73 درصد را تجربه کرده است این در حالی است که از نظر میزان سرمایه گذاری شاهد رشد منفی 38 درصد بوده ایم زیرا از 27 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در سال 95 به 16 هزار میلیارد تومان در سال 96 کاهش پیدا کردیم.

صادقی در خصوص عملکرد فعالیتهای معدنی نیز به صدور 8 مورد پروانه اکتشاف اشاره کرد که این میزان نسبت به 4 مورد سال 95 رشدی 100 درصدی داشته است. همچنین به گفته این مقام مسول،22 مورد نیز پروانه بهره برداری معادن در استان صادر شده که نسبت به سال گذشته 57 درصد رشد کمی داشته است و میزان سرمایه گذاری معادن در سال گذشته که 103 میلیارد ریال بوده  امسال با رشدی حدود 200 درصدی به 309 میلیارد ریال افزایش پیدا کرده است.

 


 

خواندن 335 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395