چهارشنبه, 18 بهمن 1396 ساعت 09:01

اطلاعات تکميلي

  • در اتاق بازرگانی ایران صورت گرفت؛

هدفگذاری افزایش تبادلات تجاری با پنجمین صادرکننده نفت جهان

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

اتاق بازرگانی ایران روز گذشته میزبان سفیر نروژ و هیئت همراه بود. در این دیدار زمینه های همکاری و مبادلات تجاری بین دو کشور بررسی و درباره لزوم رفع موانع تبادلات تجاری گفت و گو شد.

گفتنی است نروژ یکی از ۱۰ کشور مطرح دنیا برای تجارت بوده و با نرخ تورمی برابر ۴ و درآمد سرانه ۸۹ هزار و ۷۴۱ دلار  دارای حجم تولید ناخالص داخلی 388 میلیارد دلار و 2.5 درصد رشد تولید ناخالص داخلی است.

در این کشور هر دلار برابر با ۸.۱ و یک یورو برابر با ۹.۳ کرون نروژ است. این کشور در سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای همچون سازمان ملل و سازمان های تابعه ،‌ سازمان WTO، IMF ، و اتحادیه اروپا می باشد.

در ابتدای نشست غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران در این نشست به دوران تحریم و آثار منفی آن بر روابط اقتصادی و حجم مناسبات بین دو کشور اشاره کرد و گفت: با وجود محدودیت‌های ناشی از تحریم، روابط اقتصادی بین ایران و نروژ متوقف نشد.

شافعی گفت: علاوه بر نفت، گاز و پتروشیمی دو کشور می‌توانند در زمینه انتقال تکنولوژی، معدن، شیلات و آبزی‌پروری با یکدیگر همکاری داشته باشند.

شافعی به انعقاد ۴ قرارداد بین ایران و نروژ در دوران پس از برجام در حوزه نفت، گاز و انرژی‌های تجدید پذیر، آبزی‌پروری و کشتیرانی اشاره کرد و افزود: ایران به دلیل مواجهه با بحران آب، نیازمند روش‌های نوین آبیاری است، از آنجایی که نروژ تجربیات قابل قبولی در حوزه آبیاری دارد، دو کشور می‌توانند در این زمینه نیز با یکدیگر همکاری کنند.

رئیس اتاق ایران در ادامه از وجود طرح‌های ناتمام در کشور سخن گفت و افزود: دولت آماده است با تسهیلات ویژه این طرح‌ها را واگذار کند. سرمایه‌گذاران نروژی می‌توانند از این فرصت بهره گرفته و در این حوزه‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

وی همچنین از بهبود رتبه اعتباری ایران سخن گفت و از آن به عنوان یک موفقیت بزرگ یاد کرد و افزود: این موقعیت، فرصتی را فراهم آورده تا سرمایه‌گذاران بتوانند با شرایط بهتری در ایران فعالیت کنند.

رئیس اتاق ایران روابط بانکی بین ایران و نروژ را نیز مورد توجه قرار داد و خواستار رفع مشکلات موجود در این حوزه شد.

رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور تصریح کرد: اگر زمینه ارتقای روابط بانکی بین دو کشور فراهم شود و بانک‌های ایرانی بتوانند در نروژ فعالیت خود را آغاز کنند، بدون شک مناسبات دو کشور افزایش خواهد یافت.

شافعی همچنین از پیگیری تشکیل کمیته مشترک بازرگانی ایران و نروژ در اتاق ایران خبر داد.

رئیس اتاق ایران در ادامه خواستار اتخاذ تسهیلات ویژه برای تجار ایرانی به منظور رفت‌وآمد راحت‌تر بین دو کشور شد.

نروژ از برجام حمایت میکند

در ادامه لارس نوردروم (Lars Nordrum) سفیر نروژ در تهران ضمن اشاره به توافق هسته‌ای تصریح کرد: نروژ از این توافق حمایت می‌کند و پایبند به تعهدات خود است چراکه بر این باور است حمایت از توافق هسته‌ای با ایران و برجام، حمایت از دموکراسی و کاهش فعالیت‌های هسته‌ای در جهان است.

وی ادامه داد: متأسفانه به دلیل تحریم‌های آمریکا همچنان چالش‌های بانکی بین کشورهای اروپایی و ایران وجود دارد. هرچند علیرغم این مسائل، شرکت‌های نروژی علاقه‌مند به فعالیت و همکاری با شرکای ایرانی خود هستند.

سفیر نروژ، شیلات، پرورش آبزیان و انتقال تکنولوژی را برای همکاری بین دو کشور مناسب دانست و گفت: بهبود رتبه ریسک اعتباری ایران، تصمیم‌های مجلس در مورد الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی و اجرای الزامات مربوط به مبارزه با پول‌شویی از سوی دولت از جمله اقدامات مثبت و مؤثر در ارتقای موقعیت اقتصادی ایران در سطح بین‌المللی است.

حجم تبادلات تجاری ایران و نروژ در سال 1395

حجم تجارت خارجی ایران و نروژ در چهار ماهه نخست سال ۹۶ به شش و نیم میلیون دلار رسید.

 مهمترین اقلام صادراتی ایران به نروژ در سال ۲۰۱۵ عبارتند از فرش و کفپوش، خرمای تازه و خشک، تراک‌های چرخشی موتوردار، انجیر تازه و خشک، انواع آجیل، فرش و سایر کفپوشها، پسته تازه و خشک، زعفران و فرآورده‌های خونی.

مهمترین اقلام وارداتی ایران از نروژ  نیز ماهی منجمد و تازه سالمون، تجهیزات تشخیصی آزمایشگاهی، تورهای ماهیگیری، فیله ماهی منجمد، ادوات حفاری زمین، ماشین آلات و قطعات ماشین آلات و روغن ماهی است.

مبادلات تجاری نروژ با کشورهای جهان

کشورهای عمده واردکننده کالا از نروژ انگلستان، آلمان، هلند، فرانسه، سوئد، بلژیک و آمریکا بوده و کشورهای عمده صادرکننده کالا به نروژ عبارتند از سوئد،آلمان، چین، انگلیس، دانمارک و هلند.

مهمترین کالاهای صادراتی کشور نروژ به سایر کشورها عبارتند از انواع ماهی، سوخت‌های معدنی، مواد نفتی، انواع ماشین‌آلات، آلومینیوم، آهن، فولاد و نیکل، تجهیزات الکترونیکی، تجهیزات پزشکی، کشتی، قایق و دیگر سازه های شناور.

صادرات نفتی نروژ 45 % حجم کل صادرات این کشور را تشکیل می دهد.از دیگر صادرات نروژ می توان به گوشت گاو ،شیر و سایر فراورده های دامی اشاره کرد. 

نروژ بعنوان سومین کشور صادرکننده گاز و پنجمین صادرکننده نفت خام در دنیا،روزانه 3 میلیون بشکه نفت خام صادر می کند ولی با اینحال نروژ در سازمان جهانی اوپک عضویت ندارد.

نروژ به عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان به اقلامی همچون ماشین‌آلات آهن و فولاد، وسایل نقلیه، تجهیزات الکترونیکی، سوخت های معدنی، مبلمان، ساختمان‌های پیش‌ساخته، پلاستیک و مصنوعات و محصولات دارویی نیاز دارد که آنها را از طریق واردات تامین می کند.

بر این اساس می توان گفت تراز بازرگانی نروژ با کشورهای جهان بر اساس میلیارد دلار در پایان سال ۲۰۱۵ به بیش از مثبت ۲۹ میلیارد دلار رسید. در حالی که تراز بازرگانی ایران با نروژ در آن سال منفی ۱۹ بود.

کشاورزی در این کشور از رونق بسیار بالایی برخوردار است و تقریبا 94 درصد خاک این کشور قابل کشت است.

همچنین به دلیل اینکه نروژ را دو دریای شمال و دریای نروژ احاطه کرده،بسیاری از مردم نیز به ماهیگیری می‌پردازند و یکی از چرخه‌های اقتصاد این کشور را آبزیان دریایی تشکیل می‌دهد.

سه نوع ماهی در آبهای نروژ یافت می‌شود که در هیچ‌ جای دنیا نیست و مردم نروژ با این سه نوع ماهی، غذاهای لذیذ تهیه می‌کنند و در مهمانی‌های رسمی بر سر میز قرار می‌دهند.عمده غذای مردم نروژ را آبزیان تشکیل می‌دهد و با انواع جلبک‌ها و سبز‌ه‌های دریایی،کوکو و خورشت درست می‌کنند.

سال گذشته وزیر شیلات نروژ که در راس هیئتی تجاری به ایران سفر کرده بود خواستار تولید مشترک ماهی سالمون در ایران شد.

وی با اشاره به اینکه ماهی سالمون نروژ در دنیا بی نظیر است، گفت که آمادگی داریم تا به طور مشترک این نوع ماهی را در ایران تولید کنیم.

پرسنت برگ که به همراه 100 کارشناس از 62 شرکت تولیدی نروژ به ایران آمده بود افزود: ایران برای کشور نروژ بازار بسیار جذابی است و ما می توانیم ماهی سالمون با کیفیت خودمان را به ایران بفروشیم و معتقدیم که ایرانی ها شایسته خوردن بهترین ماهی دنیا هستند. 

وی اضافه کرد: ایران از تولیدکنندگان بزرگ آبزیان در آسیا است و نروژ نیز سالانه 1.3 میلیون تن سالمون و قزل آلا تولید می کند. 

وزیر شیلات نروژ گفت: ایران اهداف بسیار بلندی در تولید و توسعه در زمینه شیلات و توسعه ملی نسبت به آن چیزی که فکر می کردیم، دارد و می تواند تبادل اطلاعات و تجربیات خوبی با 62 شرکت تجاری اقتصادی نروژی داشته باشد.


 

خواندن 780 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395