چهارشنبه, 18 بهمن 1396 ساعت 11:22

سدهای همدان نیمه خالی است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان با اشاره به وجود 6 سد در استان گفت: 58 درصد از حجم مخازن این سدها آب دارد و سدهای همدان هم اینک تا نیمه خالی است.

منصوره ستوده سه شنبه شب در جمع خبرنگاران، به تشریح آخرین وضعیت منابع آبی استان همدان پرداخت و افزود:‌ سدهای اکباتان، شیرین سو و آبشینه در مدار بهره برداری قرار دارند و سدهای شنجور، سرابی تویسرکان و کلان ملایر مراحل نهایی را طی می کنند. 
وی افزود: در مجموع حجم سدهای همدان 102 میلیون مترمکعب است که این سدها درحال حاضر 60 میلیون مترمکعب آب دارند. 
ستوده با اشاره به مصرف 87 درصد آب منابع زیر زمینی همدان گفت: 2 هزار و 248 میلیون متر مکعب حجم آب مصرفی در استان همدان است. 
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان اضافه کرد: بر اساس شاخص کم آبی سازمان ملل متحد اگر در منطقه ای بیش از 60 درصد آب زیر زمینی مصرف شود، وارد بحران آبی شده است و این مورد در همدان صدق می کند. 
ستوده خاطرنشان کرد: باید واقعیت های وضعیت آب را به مردم اطلاع رسانی کرد تا آنها نیز بحرانی شدن شرایط آبی همدان را احساس کنند. 
وی همچنین به افت سالانه 91 سانتی متر از حجم مخازن آب زیرزمینی در همدان اشاره کرد و گفت: در دوره آماری 29 ساله کبودرآهنگ با 42 متر بیشترین کاهش و نهاوند در دوره 21 ساله 10متر و کمترین افت سفره های زیرزمینی را تجربه کرده اند. 
ستوده یادآورشد: بنابر آمارهای موجود، سالانه 201 میلیون متر مکعب از حجم مخازن آبی کشور کاسته می شود که هشداری جدی برای همه مصرف کنندگان آب است. 
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان به وجود 15 هزار و 283 حلقه چاه مجاز در سراسر استان اشاره کرد و افزود: یک هزار و 546 حلقه از این چاه ها برای تامین آب آشامیدنی، 2 هزار و 420 حلقه برای بخش خدمات و صنعت و مابقی نیز متعلق به بخش کشاورزی است. 
وی خاطرنشان کرد: بخش کشاورزی با رقم 90 درصد بیشترین مصرف کننده آب استخراج شده از چاه های استان محسوب می شود. 
ستوده در ادامه به وضعیت بحرانی دشت های استان همدان اشاره کرد و گفت: از هفت دشت مستقل همدان سه دشت اسدآباد، رزن - قهاوند و کبودرآهنگ در مرحله ممنوعه بحرانی هستند و دشت های دیگر نیز از لحاظ توسعه بهره برداری در مرحله ممنوعه قرار دارند. 
وی اضافه کرد: استان همدان 13 دشت دارد که 6 دشت در اشتراک با استانهای مجاور و هفت دشت نیز به صورت مستقل در اختیار همدان است. 
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان همچنین به تولید 82 میلیون متر مکعب پساب در تصفیه خانه های فاضلاب استان اشاره کرد و گفت: بخشی از پساب تولیدی در بخش صنایع مانند نیروگاه شهید مفتح مورد استفاده قرار می گیرد. 
ستوده به معرفی مهمترین طرح های آبرسانی در حال اجرا پرداخت و بیان کرد: در مجموع 37 طرح آبرسانی در سطح استان در حال اجراست که سد تالوار تنها طرح دارای ردیف اعتباری ملی و 13 طرح ملی - استانی و 23 طرح از محل اعتبارات استانی تغذیه می شوند. 
وی از طرح آبرسانی قهاوند - فامنین به طول هفتاد کیلومتر به عنوان طرحی با اهمیت یاد کرد و افزود: تصمیم گیری در مورد اجرای این طرح منوط به سامان گرفتن سد تالوار است. 
ستوده 2 طرح ایستگاه پمپاژ و تصفیه خانه سد کلان ملایر با 55 درصد پیشرفت و سد سرابی که 35 درصد پیشرفت را از طرح های مهم آبرسانی برشمرد. 
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان خاطرنشان کرد: سد خرم رود با پنج درصد و گرین نهاوند با 10 درصد پیشرفت فیزیکی با سرمایه گذاری بخش خصوصی در حال ساخت هستند. 
از ابتدای سال 93 تاکنون 2 هزار و 417 حلقه چاه غیرمجاز در سطح این استان مسدود شده که به صرفه‌ جویی 203 میلیون و 64 هزار مترمکعبی آب کمک کرده است. 
منبع: ایرنا

خواندن 372 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395