پنج شنبه, 19 بهمن 1396 ساعت 19:22

پاریس و پشتکاربرای ادامه مبادلات تجاری با ایران /لودریان: سفر مکرون به ایران حتمی است

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)


وزیر امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه با بیان این مطلب که به زودی راهی تهران می شود، تاکید کرد که سفر امانوئل مکرون رئیس جمهوری این کشور به ایران، حتما انجام می شود.

به گزارش رادیو بین المللی فرانسه، ژان ایو لودریان درباره سفر آتی مکرون به تهران گفت: این سفر حتمی است، زیرا فرانسه با همه گفت و گو می کند.
وی افزود: هنوز تاریخی دقیقی برای سفر مکرون به تهران مشخص نشده است.
رادیو بین المللی فرانسه افزود: سفر لودریان به تهران که قرار است پنجم ماه مارس (چهاردهم اسفند ماه) صورت گیرد، در حقیقت به منظور اجرای هماهنگی های لازم برای سفر آتی مکرون به ایران است.
پیش از این قرار بود، دیدار ماکرون از ایران در نخستین روزهای سال جاری (2018) برگزار شود، اما بعدا به تاریخی در آینده موکول شد.
به گزارش ایرنا، مکرون از زمان به دست گرفتن قدرت در فرانسه، با وجودانبوه مسائل فراروی کشورش دراروپا و جهان، نقشی مهم و تعیین کننده درپیشبرد سیاست خارجی پاریس درخاورمیانه و به ویژه تعامل با جمهوری اسلامی ایران، به نمایش گذاشته است.
آمار روابط بازرگانی فرانسه و ایران نشان می دهد که پاریس تا پیش از ‌آغاز تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران در سال 2011، سالانه بیش از یک میلیارد و 200 میلیون دلار نفت از کشورمان وارد می کرد. اما این رقم در سال 2013 به رقم باور نکردنی یک میلیون و 700 هزار دلار در سال سقوط کرد. به همین نسبت سطح مبادلات تجاری دو کشور نیز از میزان چهار میلیارد و 500 میلیون دلار در سال به کمتر از 400 میلیون دلار در دوره اعمال تحریم ها کاهش یافت. سنای فرانسه با انتشار گزارشی در این باره در آوریل 2014 با بر شمردن علل کاهش شدید مبادلات تجاری میان تهران و پاریس، فرانسه را بازنده اصلی تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی ایران خواند.
فرانسه دوره مکرون در شرایط حساس کنونی منطقه خاورمیانه و در حالی که پس از توافق هسته ای با جمهوری اسلامی ایران، فرصتی بسیار مناسب برای گسترش روابط اقتصادی با تهران پیش روی خود می بیند و از سوی دیگر در مسائل سیاسی منطقه نیز بیش از هر زمانی به نقش مهم و تعیین کننده ایران واقف شده، به طور طبیعی خواستار روابطی نزدیک تر با تهران است.

پشتکار فرانسه برای ادامه مبادلات تجاری با ایران به رغم تهدیدهای ترامپ

خبرگزاری رویترز از پاریس گزارش داد: یک مقام ارشد وزارت دارایی فرانسه روز پنجشنبه گفت که به رغم بلاتکلیفی موجود در ارتباط با توافق هسته ای، فرانسه همچنان شرکت های خود را به تعاملات تجاری در ایران ترغیب می کند.
براساس این گزارش، فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی از زمانی که پاریس، واشنگتن و قدرت های جهانی دیگر در زمینه لغو بخش اعظم تحریم های اقتصادی علیه ایران توافق کردند، درصدد افزایش سطح تبادلات تجاری خود با تهران برآمده اند.
اما دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هیچ گاه بی حرمتی خود نسبت به توافق هسته ای را پنهان نکرد و به اعمال مجدد تحریم های واشنگتن وعده داد، مگر اینکه فرانسه، انگلیس و آلمان در توافق تغییراتی به میل وی ایجاد کنند.
با این حال، «جوفری کلستین اوربن» مدیر روابط دو جانبه در وزارت دارایی فرانسه گفت: ما شرکت های تجاری را به حفظ داد و ستد در ایران ترغیب می کنیم.
وی افزود: ما در عرصه بین المللی در وضعیت معلقی قرار داریم. هیچ کس نمی داند پس از ماه می (خرداد ماه) چه اتفاقی خواهد افتاد. شرکت های فرانسوی با این بلاتکلیفی رو به رو هستند و چنانچه خواستار تجارت در ایران باشید، باید این وضعیت را بپذیرید.
براساس این گزارش، فرانسه که از قبل از سقوط حکومت شاه در ایران در سال 1979 از روابط تجاری نزدیکی با تهران برخوردار بوده و چند کارخانه بزرگ فرانسوی از جمله رنو را در این کشور مدیریت می کند، پس از لغو تحریم ها در سال 2016 درصدد تعمیق روابط تجاری با ایران برآمده است.
به گفته کلستین اوربن، میزان صادرات فرانسه به ایران برای یازده ماه سال 2017 با افزایش 120 درصدی به یک میلیارد و 290 میلیون یورو (یک میلیارد و 580 میلیون دلار) رسید و واردات این کشور نیز با رشد 80 درصدی، دو میلیارد و 160 میلیون یورو برآورد شد.
این مقام فرانسوی یادآور شد که اولویت فرانسه در کوتاه مدت، حفظ مبادلات تجاری به صورتی ساده و تکمیل طرحی در سال جاری برای عرضه اعتبارات یورو به خریداران ایرانی کالاهای فرانسوی است، تمهیدی که امکان تجارت دو جانبه در خارج از چارچوب تحریم های آمریکا را حفظ خواهد کرد.
رویترز در ادامه این گزارش آورد: تهران به پیوستن به تجارت جهانی پس از توافق هسته ای امیدوار بوده، اما متقاعد نشدن بانک های غربی برای پذیرش داد و ستد با ایران به مانعی اصلی در این زمینه تبدیل شده است.
منبع:ایرنا

خواندن 605 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395