دوشنبه, 23 بهمن 1396 ساعت 09:44

گذری بر عملکرد نظام رفاه و تأمین اجتماعی در کشور پرتغال

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: نظام تأمین اجتماعی نقش مؤثری در تأمین اقتصادی جامعه و رفع دغدغه‌های مردم دارد. دغدغه‌هایی که اگر به موقع برطرف نشوند، پیامدهای نامطلوب آن می‌تواند امنیت مردم را  تهدید کند. وجود یک نظام تأمین اجتماعی فراگیر می‌تواند پشتوانه محکمی برای نظام اقتصادی باشد.

طبق روال هر هفته روزنامه عصراقتصاد به منظور مقایسه عملکرد نظام تأمین اجتماعی در ایران با سایر کشورها به بررسی نظام رفاه و تأمین اجتماعی در کشور پرتغال پرداخته که ما حصل این بررسی را در ادامه می‌خوانید.

کشور پرتغال یکی از مورد توجه ترین کشورها برای علاقمندان زندگی در اروپا است که به دلیل اهمیت و جایگاه بهداشت و درمان، رفاه اجتماعی، فرهنگ، سیستم آموزشی و دانشگاهی، در کنار تمام زیبایی‌ها و میراث تاریخی و فرهنگی به محبوبیت این کشور افزوده است.

در پرتغال به منظور حمایت از شهروندان در خدمات مختلف، بیمه‌های متفاوتی وجود دارد که توسط نهادهای خصوصی و دولتی در این کشور اداره می‌شوند.

 رفاه اجتماعی درکشور پرتغال

کشور پرتغال دارای سیستم رفاه اجتماعی نسبتا دقیقی است. در این کشور برنامه‌هایی برای سالمندان، بیماران و معلولین در نظر گرفته شده است. این خدمات با کمک‌های مالی کارکنان و کارفرمایان مختلف که در این موسسات دارای سهام هستند، انجام می‌شود. کارکنان حدود 10 درصد و کارفرمایان 25 درصد در این پروژه ها سهیم هستند.

اکثر این برنامه‌ها زیر نظر مرکز تأمین اجتماعی پرتغال و موضوعات مراقبت‌های بهداشتی و درمانی زیر نظر وزارت بهداشت انجام می‌شود.

در کشور پرتغال مردها در سن 65 سالگی و زن‌ها در سن 62 سالگی بازنشسته شده و از خدمات بازنشستگی این کشور بهره مند می‌شوند.

خدمات بیمه بیکاری نیز بین 10 تا 30 ماه بسته به میزان طول دوره خدمت افراد به آنها تعلق می‌گیرد و مبلغ ماهیانه‌ای که به آنها پرداخت می‌شود، حدود 65 درصد از میانگین درآمد خدمتشان است.

خدمات درمانی پرتغال

پیشرفت‌های پرتغال در زمینه رفاه اجتماعی، بهداشت و درمان بوده است. این کشور که روزی از سیستم درمانی و بهداشتی خود رنج می‌برد، توانسته با برنامه‌های دقیق و منظم سیستم بهداشتی و درمانی خود را در سطح مطلوبی بالا ببرد.

شمار پزشکان، پرستاران و متخصصین بهداشتی در سال های اخیر در پرتغال به شدت رو به افزایش بوده است. پرتغالی‌ها از نیمه دوم دهه 1970  توانستند از یک سیستم بهداشت و درمان ملی بهره ببرند که همه هزینه‌های درمانی شهروندان خود را پرداخت می‌کنند و این سیستم زیر نظر وزارت بهداشت کار می‌کند. مراقبت‌های پزشکی در بیمارستان‌های بزرگ و مجهز شهری، چندین بیمارستان در مناطق مختلف روستایی و مراکز غیر شهری و .. این سیستم را یاری می کنند.

بیمه خدمات درمانی در پرتغال

کیفیت خدمات بیمه درمانی و مراکز خدمات درمانی در پرتغال به صورت عادی از بهترین نوع خدمات در دنیا است و این سیستم‌ها هر روز رو به بهبود است. وزارت بهداشت پرتغال بر خدمات درمانی این کشور نظارت‌های لازم را دارد و در شهر های دورتر این وظیفه توسط ادارات منطقه ای بهداشت و مراکز بهداشت شهری انجام می‌شود. برای اعضاء و خانواده‌های عضو سیستم مراقبت‌های بهداشتی پرتغال خدمات بهداشت و درمان به صورت رایگان و یا با هزینه کم انجام می‌شود که این مراقبت‌ها شامل خود، خانواده و سایر افراد تحت پوشش آنها بوده ودر زمان بازنشستگی هم به آنها تعلق خواهد گرفت.

برای اعضاء بالای 65 سال سوبسیدهایی برای نسخه‌ها در نظر گرفته می‌شود، همچنین برای بیماری‌های غیرضروری، بیمار بین 40 تا 100 درصد هزینه‌های درمان را باید پرداخت کند. البته بیماران می‌توانند در شرکت‌های بیمه با پرداخت هزینه مربوطه در سرویس‌های دیگر هم عضو شوند، مانند هزینه های عینک، پروتز دندان، دندانپزشکی و آبگرم درمانی.

کارفرمایان موظف هستند که کارکنان خود را در بیمه خدمات اجتماعی پرتغال ثبت نام و مبالغی را ماهیانه برای بیمه آنها به این شرکت پرداخت کنند و این پرداختی تازمانی که فرد برای او کار می‌کند، باید انجام شود. اشخاص حقیقی باید خانواده ها و سایر اقوام درجه یک مورد نیاز خود را تحت پوشش بیمه قرار داده و هزینه‌های اضافی را برای آنها پرداخت کنند.

خارجی‌های مهاجر به پرتغال که شغلی نداشته و سهمی برای بیمه به اداره تأمین اجتماعی پرداخت نمی‌کنند باید مدرکی از بیمه درمانی خصوصی خود ارائه کنند تا بتوانند اجازه اقامت در پرتغال را دریافت کنند.

کلینیک‌های خصوصی به خصوص در محل هایی که بیشترین مسافر و توریست را دارند به وفور یافت می‌شود. بسیاری از مهاجرین و خارجی‌ها خدمات تأمین اجتماعی خصوصی را برای پوشش درمان‌های خود انتخاب می‌کنند، چرا که معتقدند این سیستم ها نسبت به سیستم تأمین اجتماعی دولتی پرتغال خدمات درمانی بهتری را به آنها ارائه می کنند.

خدمات بیمه اجتماعی در پرتغال معمولا با شلوغی بیشتری نسبت با خدمات بیمه درمانی خصوص مواجه است. بیمه‌های خصوصی معمولا خیلی سریعتر و بهتر به بیماران سرویس دهی می‌کنند و بیماران انتخاب‌های بیشتری برای  متخصص و همچنین بیمارستان های خصوصی و کلینیک‌های پیشرفته با آخرین تکنولوژی‌های درمانی و امکانات به روز را خواهند داشت.

به علاوه بیمه‌های خصوصی خیلی راحت تر هزینه بیماری‌های خاص و مشکلات دیگر بیماران را به پزشکان متخصص و بیمارستان‌های خصوصی پرداخت می‌کنند. این بیمه ها آخرین امکانات را به بیماران ارائه می‌دهند ولی به هیچ عنوان برای بیمار کم نخواهند گذاشت.

مالیات بر درآمد بازنشستگی تعلق نمی‌گیرد

قوانین جدید پرتغال به بازنشستگان خارجی مقیم این کشور اجازه می‌دهد، بدون پرداخت مالیات، درآمد مستمری در این کشور دریافت کنند. این قانون همچنین موجب کاهش مالیات بر حقوق، مالکیت معنوی، بهره، سود سهام و سود سرمایه شده است.

خواندن 396 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395