سه شنبه, 24 بهمن 1396 ساعت 09:30

اطلاعات تکميلي

  • پژوهشگر موسسه مطالعات بازرگانی مطرح کرد:

بازآفرینی شهری یا معجزه‌ای برای اقتصاد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: برنامه ملی بازآفرینی شهری با فرمان رئیس‌جمهور طی روزهای گذشته در حالی آغاز شد که «نوسازی متفاوت بافت‌های فرسوده» دستور کار اصلی آن اعلام شد.

هدف اصلی این طرح احیای ۱۳۳۴ محله فرسوده طی ۵ سال تا پایان برنامه ششم در دو قالب ساخت سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی با پوشش جمعیتی ۹ میلیون نفر با اختصاص سالانه ۲۵هزار میلیارد تومان است.

براساس این طرح سالانه ۱۰ درصد از بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری بازسازی می شود.

در حال حاضر یک هزار محله در ۴۶۵شهر در سطحی به وسعت ۵۵ هزار و ۱۰۴ هکتار جزو بافت های ناکارآمد شهری است.

کاهش فقر شهری، ارتقای تاب آوری شهری، ارتقای هویت و منزلت مکانی و افزایش حکمرانی محلی از اهداف کلان محلی است.

حسن روحانی رئيس جمهور با اشاره به اثرات مثبت این طرح در ایجاد امنیت و نوسازی بافت فرسوده تاکید کرده است: من این طرح را هدیه‌ای دولت دوازدهم برای مردم و نسل جوان خانه‌ اولی می‌دانم این طرح سرمایه مردم را افزایش می‌دهد، محله‌ها ‌را نو و نشاط ایجاد می‌کند و وقتی بخش مسکن فعال شود، سایر بخش‌های اقتصادی را هم فعال می‌کند ودر نتیجه اشتغال ایجاد می‌شود.

اگر بخواهیم جایگاه مسکن به عنوان پیشران اقتصادی و موتور محرک صنایع نام ببریم، طرح ارائه شده توسط رئیس جمهور در مراسم برنامه ملی بازآفرینی شهری را می توان چشم انداز روشنی برای اقتصاد ایران نام گذاشت. اجرای این طرح اما ابعاد و گستره بسیار وسیعی را در اقتصاد کشور شامل می شود.

یوسف حسن پور کارسالاری، پژوهشگر مرکز مطالعات بازرگانی در گفت و گو با خبرنگار عصر اقتصاد درباره پیش نیازهای اجرای این طرح گفت: اجرای آن بستگی به ظرفیت بخش‌های مختلف درگیر و مرتبط با صنعت ساختمان دارد.

وی ادامه داد: ما پیش از این تجربه مسکن مهر را داشتیم که بیش از ۵ هزار میلیارد تومان پول به پروژه تزریق شد و در کنار آن مشاغل و بازارهایی را ایجاد کرد که باعث افزایش تقاضا و به تبع آن گرانی شد.

حسن پور تاکید کرد: اگر این ساخت و ساز طی یک سال منجر به افزایش تقاضا در مواد مصرفی و مصالح و سایر ملزومات بازسازی و نوسازی شود، قطعا تورم‌زا بوده و گرانی به دنبال خواهد داشت. اما اگر نوسازی بافت‌های فرسوده با برنامه‌ای مدون و مشخص و به صورت تدریجی اجرا شود می تواند به صنایع کانی و غیرفلزی که در حال حاضر با نیمی از ظرفیت خود فعالیت می‌کنند کمک کند.

این پژوهشگر موسسه مطالعات بازرگانی در ادامه با اشاره به اشکالات عدیده اجرای طرح مسکن مهر در گذشته گفت:  ما طی این سالها ظرفیت سازی های بالایی در بخش صنایع مرتبط با ساختمان داشتیم. مسکن مهر باعث شد ظرفیت های جدیدی در صنعت کانی و غیرفلزی شکل بگیرد، اما این ظرفیت ها و کارخانه ها بدون استفاده و با کمتر از ظرفیت واقعی در حال فعالیت هستند.

وی ضمن تاکید بر اثرات معجزه آسای بخش ساختمان بر اقتصاد و راه اندازی و تحرک در صنایع مستقیم و غیر مستقیمی که با آن ارتباط دارند گفت: یکی از پیشران های اصلی اقتصاد کشور صنعت ساختمان است که اغلب کارشناسان و اقتصاددان ها می دانند در صورت هر تحرکی درآن سایر صنایع اعم از سیمان، آهن آلات، لوله سازی ، سیم و کابل و غیر با تحرک مواجه شده و کارخانه های مرتبط با محصولات مورد نیاز برای نوسازی بافت های فرسوده می توانند با ظرفیت واقعی خود تولید داشته باشند.

حسن پور بیان کرد: آنچه مسلم است نوسازی بافت فرسوده به بحث فقر و توزیع درآمد مورد تاکید در برنامه ششم توسعه کمک شایانی خواهد کرد و از طرف دیگر با توجه به زلزله‌خیز بودن کشور ما شکنندگی اقتصاد در بافت های فرسوده و قشر عظیمی از مردم را کاهش خواهد داد.

وی ادامه داد: سیاست دولت در موضوع بازآفرینی شهری بسیار سیاست درست و خوبی است مشروط به اینکه از تجربه مسکن مهر بهره گرفته و هماهنگی بین عرضه و تقاضا فراهم شود که مانند مسکن مهر گرانی و تورم را تقویت نکند.

حسن پور با ذکر وعده های اشتغالزایی دولت تصریح کرد: این وعده دولت را شاید بتوان به یکی از شعارهای تبلیغاتی که درباره ایجاد سالانه یک میلیون شغل بود ارتباط داد. چرا که راه افتادن چرخه صنعت ساختمان زمینه ‌های بسیار مستعدی برای اشتغالزایی ایجاد می کند.

وی در پایان افزود: چالش اصلی که در اجرای این طرح باید به آن پرداخت موضوع خشکسالی و آب است. نوسازی بافت های فرسوده و اجرای طرحی با این ابعاد قطعا آب‌بَر بوده و باید پیش از آغاز آن به موضوع افزایش مصرف آب هم کاملا فکر کرد و با برنامه‌ریزی دقیق اجرای آن را آغاز کرد.

خواندن 404 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395