سه شنبه, 24 بهمن 1396 ساعت 10:05

اطلاعات تکميلي

  • عضو کمیسیون صنایع ومعادن مجلس؛

رونق صنعت و اشتغالزایی با "بازآفرینی شهری"

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصراقتصاد: یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: اجرای طرح بازآفرینی شهری نه تنها باعث رونق صنایع مختلف از جمله سیمان و فولاد خواهد شد بلکه افزایش اشتغالزایی را به همراه خواهد داشت.

اجرای برنامه بازآفرینی شهری، با دستور مستقیم رئیس‌جمهور در 7 استان منتخب آغاز شد و "حسن روحانی" رئیس‌جمهور طی مراسمی در محل وزارت راه و شهرسازی دستور آغاز اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری در استان‌های منتخب بوشهر، آذربایجان شرقی، تهران، فارس، کردستان، همدان، مازندران، خراسان رضوی و اصفهان را صادر کرد. طرحی که قرار است در یک برنامه 5 ساله، مقدمات احیا و بازآفرینی هزار و 334محله از بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری در کل کشور را فراهم آورد، به‌گونه‌ای که در هر محله، علاوه بر نوسازی و مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی، کلیه امکانات روبنایی و زیربنایی، اعم از فضاهای فرهنگی، شهری، اجتماعی و اقتصادی در هر محله، متناسب با وضعیت این امکانات در دیگر محله‌های شهر ارتقا یابد.

فارغ از اینکه اجرای این طرح نقش مهمی در توسعه و نوسازی بافت شهری و همچنین تامین مسکن، خواهد داشت و در این بخش به توازن بازار و تنظیم قیمت کمک خواهد کرد قطعا توسعه و رونق اقتصادی در بخشهای مختلف و همچنین اشتغالزایی را به دنبال خواهد داشت.

سیمان و فولاد از جمله مصالح پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز هستند و با اجرای طرح بازآفرینی شهری قطعا تقاضا برای این محصولات در بازار افزایش خواهد یافت؛ البته این افزایش تقاضا اگرچه موجب رونق صنعت دو محصول خواهند بود اما نگرانی هایی در جهت تامین مصالح مورد نیاز ساختمان‌ها ایجاد خواهد شد این در حالی است بسیاری از فعالان این حوزه معتقد هستند برای تامین نیاز داخل در بخش فولاد و سیمان مشکلی نخواهیم داشت. در همین حال بسیاری از کارشناسان نیز اجرای این طرح را یکی از راهکارهای اساسی رونق بازار داخلی فولاد و سیمان می دانند و معتقد هستند با رونق این بخش، حجم مصرف فولاد و سیمان در کشور بالا خواهد رفت و با حرکت چرخ صنعت کشور، مصرف فولاد در بازار داخل افزایش خواهد یافت.

در همین رابطه "حمید گرمابی" عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پاسخ به این سوال که طرح بازآفرینی شهری چقدر می تواند در رونق صنایع فولاد و سیمان کشور موثر باشد گفت: در صورتی که این طرح اجرایی شود و تسهیلات مورد نیاز و شرایط آن فراهم باشد می توان انتظار رونق در بخش صنعت سیمان و فولاد را داشت.

وی افزود: در واقع با توجه به اینکه تعداد زیادی صنعت به طور مستقیم و غیرمستقیم با بخش مسکن ارتباط دارد وقتی بخش مسکن راه بیافتد به دنبال آن بسیاری از صنایع که زنجیره ارتباطی با این بخش دارند از رونق برخوردار خواهند بود البته اعداد مختلفی هم اعلام شده است اما رقم دقیقی نمی توان اعلام کرد.

گرمابی در پاسخ به اینکه آیا تولید داخل برای تامین مصالح مورد نیاز در این طرح جوابگو خواهد بود یا مجبور به واردات خواهیم شد بیان داشت: در بخش مصالح ما نیازی به واردات نخواهیم داشت چون به اندازه کافی تولید فولاد و سیمان داریم اگرچه ممکن است در شرایط خیلی خاص، یکسری از اقلام خاص  نیاز به واردات داشته باشد اما در مورد تولید داخل سیمان و فولاد، تولید داخل کفایت میکند.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه اجرای طرح بازآفرینی در بخش صنعت، سود دهی خوبی خواهد داشت افزود: اجرای این طرح نه تنها به نفع بخش صنعت در کشور خواهد بود بلکه باعث ایجاد اشتغال می شود و در رونق اقتصادی کشور نقش پررنگی ایفا خواهد کرد.

گفتنی است  براساس طرح بازآفرینی شهری،سالانه ۱۰ درصد از بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری بازسازی می شود. در حال حاضر یک هزار محله در ۴۶۵شهر در سطحی به وسعت ۵۵ هزار و ۱۰۴ هکتار جزو بافت های ناکارآمد شهری است. از اهداف این طرح میتوان به کاهش فقر شهری، ارتقای تاب آوری شهری ،ارتقای هویت و منزلت مکانی و افزایش حکمرانی محلی اشاره کرد.

قرار است تا پایان برنامه ششم نیمی از کل محله های هدف طرح بازآفرینی شهری مشتمل بر ۱۳۳۴ محله با پوشش جمعیتی ۹ میلیون نفر با اختصاص سالانه ۲۵هزار میلیارد تومان بازسازی شود.

خواندن 377 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395