سه شنبه, 24 بهمن 1396 ساعت 11:10

بحران مشروعیت دولت آفریقای جنوبی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کمیته اجرایی حزب حاکم «کنگره ملی آفریقا» در آفریقای جنوبی در نخستین ساعات روز سه شنبه و پس از پایان جلسه‌‌ای 13 ساعته، تصمیم به سلب حمایت از «جاکوب زوما» رئیس جمهوری این کشور و برکناری وی گرفت.

این کمیته متشکل از 107 نفر از اعضای ارشد این حزب و ریاست آن برعهده «سیریل رامافوسا» معاون ریاست جمهوری است.
زوما که در 9 سال گذشته ریاست دولت آفریقای جنوبی را بر عهده داشت، به تازگی با اتهام‌های متعدد فساد مالی مواجه شده و در عین حال نتوانسته مانع سیر نزولی اقتصاد این کشور شود.
رسانه‌های محلی پیش از این از اعطای مهلت 48 ساعته به زوما برای کناره‌گیری خبر داده بودند؛ پیشنهادی که گفته می شود با مخالفت وی مواجه شده است.
گرچه زوما از لحاظ قانونی ملزم به پیروی از تصمیم حزب حاکم نیست، با این حال این موضوع به نوعی سلب مشروعیت از دولت آفریقای جنوبی به حساب می‌آید.
احتمال می‌رود در صورت کناره گیری نکردن رئیس جمهوری 75 ساله آفریقای جنوبی از قدرت در روزهای آینده، روند استیضاح وی در پارلمان این کشور به جریان افتد.
پنج‌ساله دوم ریاست جمهوری زوما در سال 2019 به پایان می‌رسد؛ با این حال او در هفته‌های گذشته برای کناره‌گیری از قدرت تحت فشار بوده است.
شرایط اقتصادی آفریقای جنوبی در سال های گذشته، انشقاق سیاستمداران این کشور را به همراه داشته و موجب تضعیف احزابی شده که در چند دهه گذشته به سبب فعالیت های ضدنژادپرستی خود، به جایگاه اجتماعی کم نظیری دست یافته بودند.

منبع: ایرنا

خواندن 345 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395