چهارشنبه, 25 بهمن 1396 ساعت 09:16

نسخه غلط فائو برای گرسنگی جهان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: طی هفته گذشته سایت رسمی فائو (سازمان خوار و بار جهانی) طی گزارشی عنوان کرده که برای مبارزه با گرسنگی در جهان 1.06 میلیارد دلار نیاز دارد و  از کشورهای جهان خواست با توجه به تشدید ناامنی غذایی در مناطق متأثر از جنگ و تغییر اقلیمی، یک میلیارد و 60 میلیون دلار اعتبار را در قالب کمک مالی برای 26 کشور جهان که دچار گرسنگی هستند، تامین کنند.

طی سال 2017 نیز فائو عنوان داشته بود که نرخ گرسنگی پس از یک دهه کاهش، بار دیگر روند صعودی طی کرده و در سال ۲۰۱۶حدود ۸۱۵میلیون نفر، معادل ۱۱درصد جمعیت جهان، دچار گرسنگی و سوتغذیه بوده‌اند.

طی گزارش اخیر این سازمان که هفته گذشته منتشر شده است فائو امیدوار است با کمک حامیان مالی بتواند به بیش از 30 میلیون نفر که برای تامین معیشت خود به کشاورزی وابسته اند یاری رساند و از طریق مجموعه‌ای از اقدام ها تولید محلی غذا را احیا و تغذیه را تقویت کند.

فائو همچنین در این گزارش کمک رسانی این سازمان را در چندین بخش تقسیم بندی کرده است و تامین بذر، ابزار و دیگر اقلام مورد نیاز کشاورزی، حفاظت از معیشت از طریق مراقبت‌های دامپزشکی، سازماندهی آموزش با هدف ارتقای تولید، فرآوری، نیز مدیریت زمین و آب و ارائه کمک مالی به خانوارهای نیازمند تا بتوانند به غذا دسترسی فوری را از بخش های کمک رسانی این سازمان عنوان کرده است.

البته این سوال برای صاحبنظران به وجود |آمده که تنها تزریق مالی می تواند مشکل گرسنگی در جهان را حل کند و مسایل مختلف دیگری از جمله سیاست گذاری های کشورهای مختلف، جنگ، کمبود مواد غذایی در جهان بر این مساله تاثیر نخواهد داشت؟

همچنین مگر می توان عنوان کرد که  دخالت‌های سیاسی که منجر به اختلال نظم اجتماعی و امنیتی کشورها می‌شود بی‌تأثیر خواهد بود و یا سیاسی و تعصبات عقیدتی مانند آنچه که امروز برای کشور میانمار برای روهینگیا رخ داده است با پول قابل حل می‌شود.

لازم به ذکر است که بر اساس این گزارش سازمان خوار و بار جهانی قصد دارد در یمن، به عنوان کشوری که بالاترین شمار افراد دچار ناامنی شدید غذایی را در خود جای داده است، به پنج میلیون و 700 هزار نفر یاری رساند.

این سازمان همچنین  انتظار دارد در جمهوری دموکراتیک کنگو نیز به 2 میلیون و 800 هزار نفر و در سودان جنوبی سه میلیون و 900 هزار نفر از برنامه‌های اضطراری حمایت از معیشت بهره‌مند شوند.

فائو برای مبارزه با گرسنگی اقدام به ارائه بذر، تجهیزات، کود و آموزش کرده است. در نتیجه، بیش از 6میلیون نفر در نیجریه، سومالی، سودان جنوبی و یمن قادر شده اند محصولات خود را کاشته و برداشت کنند.

علاوه بر این، 43 میلیون راس دام در این چهار کشور– عمدتا گاو، بز و شتر- با کمک فائو مراقبت‌های دامپزشکی، علوفه و آب دریافت کردند و بدین ترتیب میلیون‌ها خانوار متکی به دامپروری توانستند غذای مورد نیاز خود را تامین کرده و در این حوزه خودکفا باقی بمانند.

حدود 2میلیون خانوار فقیر با آسیب‌پذیری بالا نیز از کمک‌های مالی فائو (بالغ بر 42 میلیون دلار) بهره‌مند شدند. این کمک‌ها مانع از فروش بذر، دام‌ یا دیگر دارایی‌ این خانوارها برای تامین غذا شد و فرصت لازم را برای آنها فراهم آورد که محصولات کشاورزی خود را تولید کنند و در سوریه که سه‌چهارم خانوارهای روستایی غذای خود را تولید می‌کنند، فائو به 2 میلیون و 300 هزار نفر ابزار کشاورزی ارائه می کند.

همچنین تداوم مناقشات در عراق، سودان جنوبی، سوریه، یمن و دیگر مناطق و همچنین آغاز شیوع خشونت در جمهوری آفریقای مرکزی، جمهوری دموکراتیک کنگو و میانمار نقش عمده‌ای در تشدید گرسنگی ایفا می‌کند.

در منطقه کاراییب، طوفان‌های ایرما و ماریا باعث تحدید زندگی مردم شد. در شاخ آفریقا نیز تداوم خشکسالی تلفات سنگینی وارد کرده است. آفات کشاورزی در سراسر آفریقا محصولات میلیون‌ها زارع را تهدید می‌کند.

حال باید دید که آیا کشورهای جهان به یاری سازمان خوار و بار جهانی برای مبارزه با گرسنگی در جهان می شتابند و صرفا تامین مالی توسط کشورها به گرسنگی در جهان پایان خواهد داد یا خیر؟

خواندن 674 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395