چهارشنبه, 25 بهمن 1396 ساعت 12:20

کشف یک غار آهکی در بوکان جنجال ساز شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کردپرس نوشت: به دنبال کشف یک غار آهکی در روستای رحیم خان از توابع بوکان، اهالی روستا با این تصور که این غار ارزش تاریخی و گردشگری دارد مانع از ادامه طرح خط انتقال گاز ایران به ترکیه در نزدیکی این غار شدند.

«اسعد جمیانی» رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوکان گفت: یک غار آهکی در نزدیکی روستای 'رحیم خان' از توابع بخش سیمینه این شهرستان و در مسیر حفاری طرح خط انتقال گاز ایران به ترکیه توسط شرکت مجری این طرح کشف شد.

وی افزود: این غار فاقد ارزشی تاریخی و باستانی است و یک غار آهکی است که در نتیجه انباشت آب در طول زمان در عمق ۵متری زمین و ۳۰۰ مترمریع مساحت شکل گرفته است که با توجه به وجود دریچه هایی احتمال بزرگ بودن وسعت غار نیز وجود دارد.

جمیانی در ادامه گفت: با کشف این غار اهالی منطقه با این تصور که این غار دارای ارزشی تاریخی و گردشگری است از ادامه ساخت خط انتقال گاز ایران به ترکیه جلوگیری کردند و با توجه به حساسیت موضوع، کارشناسان اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوکان جهت بازدید به محل اعزام شدند.

وی افزود: به هدف حفظ این غار، صورتجلسه ای توسط دهیار و اعضای شورای اسلامی روستا رحیم خان با پیمانکار شرکت گاز منعقد شد و بر اساس آن پیمانکار متعهد شد که مسیر خط لوله را به فاصله ۱۰ متری دهنه غار تغییر دهد.

وی ادامه داد: پیمانکار به صورت موقت و به علت ریزشهای احتمالی دهنه غار را پوشاند و متعهد شده است پس از اتمام کار لوله گذاری، دهنه غار را بازگشایی و مسیر دسترسی به غار را پله گذاری کند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوکان در پایان تاکید کرد: این غار فاقد ارزش تاریخی است اما با توجه به زیبایهای آن می توان با سرمایه گذار بخش خصوصی قابلیتهای گردشگری و تفریحی آن را فعال کرد.

خط لوله پارس یکهزار و ۷۴۵ کیلومتر طول دارد و برای انتقال گاز ایران به اروپا از مسیر ترکیه در حال احداث است.

خواندن 616 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395