شنبه, 28 بهمن 1396 ساعت 12:01

اطلاعات تکميلي

  • رئیس هیئت مدیره انجمن همگن قطعه سازی کشور؛

نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل، گامی در جهت اشتغالزایی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مریم حسینی

عصراقتصاد: رئیس هیات مدیره انجمن همگن قطعه سازی کشور درباره طرح "نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل جاده‌ای، درون‌شهری" گفت: قرار است در اتاق بازرگانی و در انجمن و وزارتخانه، کمیته‌ای برای پیگیری این طرح ایجاد کنیم و برای به نتیجه رسیدن آن تمام  تلاشمان را بکار خواهیم بست.

طرح نوسازی حمل و نقل کامیون‌ها موضوعی است که به تازگی از سوی دولتی‌ها مطرح و برای اجرای آن تصمیماتی اتخاذ شده است؛ روز یکشنبه ۲۲ بهمن ماه نیز در همایش "طرح‌های نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل جاده‌ای، درون‌شهری" از طرحی برای از رده خارج کردن خودروهای فرسوده سنگین رونمایی شد. بر اساس این طرح که سال آینده کلید خواهد خورد قرار است در مدت سه سال 202 هزار و 500 دستگاه خودرو فرسوده سنگین، اسقاط شوند و هر دو کامیون کهنه با یک کامیون نو جایگزین خواهد شد؛ طرحی که برای اجرای آن هفت میلیارد دلار منابع مالی برآورد شده است.

خبر این تصمیم جدید دولت در هفته گذشته بازتاب‌هایی را به دنبال داشت؛ برخی کارشناسان اجرای این طرح را شکست خورده می‌دانند و معتقد هستند که این طرح نیز مانند طرح‌های قبلی در اسقاط خودورهای فرسوده، با شکست رو به رو شود اما برخی دیگر اجرای آن را مثبت ارزیابی کرده و معتقد هستند که   باعث توسعه صنعت قطعه سازی و همچنین ایجاد اشتغالزایی خواهد شد. «داوود کشاورزیان»، رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای نیز در گفتگو با یکی از خبرگزاری‌ها نسبت به تحقق این طرح ابراز امیدواری و اعلام کرده با توجه به اینکه بر خلاف طرح‌های قبلی، شخص اول اجرایی کشور در این طرح به آن ورود کرده این نوید را به ما می‌دهد که با سرعت بیشتری ناوگان جاده نوسازی شود.

در مورد این طرح و  اینکه مجری آن کدام سازمان خواهد بود و تولیدکنندگان و خودروسازان چقدر آمادگی و ظرفیت برای تولید ناوگان جدید را خواهند داشت سوالاتی است که «محمدرضا نجفی منش»، فعال صنعت قطعه سازی در گفتگو با خبرنگار عصراقتصاد به ان پاسخ داده است.

* سه ایده مهم و درست دولت در هفته‌های گذشته

محمدرضا نجفی منش، فعال صنعت قطعه سازی در این باره گفت: رئیس جمهور محترم طی هفته گذشته به سه برنامه اصلی و مهم یعنی نوسازی ناوگان حمل و نقل، بحث اشتغال و بازآفرینی بافت فرسوده شهری اشاره کرد؛برای اجرای این سه برنامه که بسیار هم اساسی هستند ما نیز باید تمام تلاشمان را به کار ببندیم.

وی ادامه داد: محلی که برای اینکار در نظر گرفته اند از محل صرفه جویی میزان گازوئیل است؛ در حالی که یک خودرو فرسوده هر صد کیلومتر 60 تا 70 لیتر گازوئیل مصرف می‌کند اما خودروی نو هر 25 کیلومتر این میزان سوخت را مصرف می کند که رقم خیلی زیادی است زیرا خودروهای تجاری بر خلاف سواری پیمایش و مصرف بسیار زیادی دارند بنابراین کل نوسازی ناوگان حمل و نقل از محل صرفه جویی در مصرف سوخت تامین خواهد شد.

* اتاق بازرگانی، مجری طرح نوسازی حمل و نقل کامیون‌ها

فعال صنعت قطعه سازی در پاسخ به این سوال که چه سازمان یا ارگانی مجری این طرح خواهند بود بیان داشت: برای اجرایی شدن این طرح، ما به این نتیجه رسیدیم که در اتاق بازرگانی و در انجمن و وزارتخانه کمیته ای برای پیگیری اینکار درست کنیم و برای به نتیجه رسیدن آن تمام  تلاشمان را بکار ببندیم.

نجفی منش افزود: نباید همیشه انتظار داشته باشیم که دولت پیشقدم بشود ما هم به عنوان بخش خصوصی و فعالان اقتصادی می توانیم در اجرای این مهم نقش داشته باشیم و کمک کنیم چرا که  اصل این سه ایده بسیار درست است.

وی به جلسه اخیر رئیس جمهور با استانداران اشاره کرد و اظهار داشت: در این جلسه، ایشان هم بر همکاری اتاق‌های بازرگانی برای تحقق این طرح تاکید داشتند. اما با توجه به اینکه اجرای این برنامه تازه مطرح شده است؛ ما باید جلسه بگذاریم و با پیگیری‌های درست کمک کنیم تاانشاا... به نتیجه برسیم.

* خودروهای سنگین فرسوده، بیشترین عامل آلودگی هوا

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی در ادامه عنوان کرد: بازهم تاکید میکنم که این ایده بسیار درستی هست زیرا اگر 70 درصد آلودگی مربوط به خودرو و 30 درصد به متعلق به سایرموارد  باشد از این 70 درصد تنها سه درصد ش مربوط به خودروهای سواری است و 67 درصد بقیه مربوط به خودروهای تجاری و کامیون‌ها به خصوص از نوع فرسوده اش است. بنابراین در راستای اجرایی شدن این طرح، کامیون‌های فرسوده باید اسقاط شده و به جای ان کامیون نو تحویل بدهند که این هم مراحل خودش را داشته و اعلام خواهد شد.

* اجرای این طرح، اشتغال به همراه خواهد داشت

نجفی منش در پاسخ به اینکه آیا خودروسازان و قطعه سازان ظرفیت و آمادگی این حجم تولید جدید را خواهند داشت گفت: با توجه به اینکه برای اجرای این طرح سه سال زمان - در سال اول حدود 50 هزار دستگاه، در سال دوم حدود 60 تا 70 دستگاه و در سال سوم حدود 90 هزار دستگاه - در نظر گرفته شده است حتما آن ظرفیتهای خالی و استفاده نشده این بخشها به حرکت خواهد افتاد.

وی در ادامه توضیح داد: در حال حاضر ما در بخش خودروهای سنگین ظرفیت زیادی برای تولیدکننده ها ایجاد کردیم اما هیچ وقت از آن استفاده نکردیم لذا من تصور می کنیم با دیدن چنین ظرفیت کاری تمام ظرفیتها در بخشهای مختلف به حرکت می افتد که ایجاد اشتغال و کار یکی از نتایج مثبت آن خواهد بود.

دولت بخشی از هزینه کامیونهای جدید را متقبل می‌شود

گفتنی است در راستای اجرای طرح"نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل جاده‌ای، درون‌شهری"، صاحبان خودروهای سنگین فرسوده از تسهیلات ارزان قیمت برای نوسازی خودروهای خود بهره‌مند می‌شوند و این تسهیلات تا سقف ۳۰ درصد بهای خودرو با اقساط 2.5 تا 6 میلیون تومان خواهد بود. همچنین در طرح جدید، دولت بخشی از قیمت کامیون را متقبل می‌شود که به طور کلی قیمت کامیون نو برای خریدار کاهش می‌یابد.

در همین حال به گفته معاون اقتصادی رئیس جمهوری اجرای این طرح باعث فعالیت صنایع خودروسازی شده و اشتغال ۳۰ هزار نفر در بخش‌های مرتبط با صنعت اشتغال را به دنبال خواهد داشت.

خواندن 255 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395