شنبه, 28 بهمن 1396 ساعت 13:53

یارانه نقدی هر ایرانی به چقدر رسید؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هر ایرانی از ابتدای اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها تاکنون سه میلیون و 822 هزار تومان یارانه نقدی دریافت کرده است.
در حالی که طبق قانون پیش‌بینی می‌شد یارانه‌های نقدی عمری 60 ماهه در اقتصاد ایران داشته باشند اما بهمن 96 هشتاد و چهارمین ماهی بود که یارانه‌های نقدی به حساب سرپرستاران خانوار واریز شد. آن گونه که روند اتخاذ تصمیمات در مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد، پرداخت یارانه با همین کیفیت در سال آینده نیز تداوم خواهد داشت.

در دوره‌های گوناگون دولت، مجلس، کارشناسان و ... انتقاداتی را نسبت به شیوه پرداخت یارانه طرح کرده اند اما هنوز تصمیمی قاطع در این خصوص گرفته نشده است.

دولت در قالب یارانه بودجه امسال خواستار کاهش بیش از سی میلیون نفری یارانه بگیران شده بود اما با این حال مجلس شورای اسلامی چنین پیشنهادی را نپذیرفت و همین امر زمینه را برای تداوم روند نادرست پرداخت یارانه ها فراهم کرد.

 در شرایط کنونی بیش از 75 میلیون یارانه بگیر در فهرست کسانی که هر ماه 45 هزار و 500 تومان از دولت دریافت می‌کنند، وجود دارد. به این ترتیب با احتساب پرداخت سه میلیون و 822 هزار تومان یارانه به هر فرد، رقم کلی یارانه پرداختی از 286 هزار و  665 میلیارد تومان فراتر رفته است که رقمی بسیار قابل توجه را تشکیل می دهد.

 برخی منتقدان دولت هنوز در حالی بر طبل حمایت از پرداخت یارانه نقدی می‌گوبند که اشتباه بودن سنگ بنای اول در پرداخت یارانه برای بسیاری آشکار شده است.

 برنامه ریزی به صورتی بود که قانون هدفمندی یارانه ها را به قانونی برای پرداخت یارانه نقدی و نه اصلاحات ساختاری در اقتصاد ایران تقلیل داد. از سوی دیگر با جهش قیمت ارز بار دیگر یارانه ای پنهان در اقتصاد ایران شکل گرفت و نتیجه آن بود که در کنار یارانه نقدی، یارانه غیرنقدی نیز پرداخت می‌شود.

 بسیاری خروج از شیوه کنونی پرداخت یارانه را برای اقتصاد ایران بسیار دشوار می‌دانند. حتی رئیس جمهور که در قالب لایحه بودجه با تغییراتی در گروه هدف دریافت کنندگان یارانه موافقت کرده بود، عوارض اجتماعی ناشی از قطع یارانه را مقدم بر عوارض سیاسی آن می دانست و همین امر حساسیت تصمیم گیری در این زمینه را بیش از پیش آشکار می‌کند. 

خواندن 281 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395