یکشنبه, 29 بهمن 1396 ساعت 08:42

اطلاعات تکميلي

  • با شفافیت و مستند سازی بازارهای مالی ؛

کمیـن گاه های مجهول الهویه ها را کور کنید

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 عصراقتصاد:روز گذشتهولی الله سیفرییس کل بانک مرکزی در همایش در بانک ملت با اشاره به مسائل اخیر بازار ارز به دو نکته قابل اعتنا اشاره کرده اند .

نکته اول اشاره به نقش آفرینان مجهول الهویه در بازار ارز است که به نظر می‌رسد متهم ردیف اول بحران بازار ارز تلقی شده است که به فرض پذیرش چنین عنوانی در یک بخش مهم از اقتصاد کشور در تمام دنیا از شفافیت و مستند سازی فوق العاده‌ای برخوردار است، نشان می دهد که مشکل اصلی مجهول الهویه‌ها نیستند ، بلکه مبادلاتی است که میدان را برای مجهول الهویه‌ها آب و جارو می کند .

همانطور که در چهارشنبه گذشته و شنبه در مطالب مربوط به تیترهای اول روزنامه نوشتیم اولا بازار آزاد ارز وسکه با ابعاد بسیار بزرگ ، غیر مستند وغیر شفاف و به قول رییس کل بانک مرکزی زیرزمینی است و ثانیا عوامل قدرتمند مالی داخلی وخارجی در کمین بهره برداری از هر فرصتی برای جنگ اقتصادی علیه ایران اسلامی هستند ، طبیعا با آدرس ونام ونشان دارایی‌های  خود را به مخاطره نخواهند انداخت. اما نکته مهم اینجاست که نمی توان پذیرفت سرسلسله جنبانان اغتشاشات ارزی برای ستاد اقتصادی دولت مجهول الهویه باشند، اما متاسفانه این رویه مسئولان که برسر افت زدایی از معیشت مردم هم ملاحظات و رو در وایستی‌های ناصواب را برای کتمان هویت‌ها، هویت سوداگران ومعاندین معاش مردم به کار می بندند جای تاسف دارد. نکته دوم گله مندی رییس کل بانک مرکزی از کسانی است که برخورد نیروی انتظامی با ارز فروشان را امنیتی کردن فضای بازار تلقی می کنند .

همانگونه که دیروز هم نوشتیم این اقدام بانک مرکزی ونیروی انتظامی در چارچوب رویه‌های متداول دنیا به خصوص کشورهای سرمایه داری قابل قبول است. گر چه به دلیل عدم شفافیت ومستند سازی معاملات آزاد سکه و ارز برای انبوه شدن متخلفین فرصت سازی شده است و به ناچار برخوردهایی که می توانست در تعداد محدود و به طور روز مره صورت گیرد ، ناچارا به صورت پر حجم وضربتی در روز چهارشنبه صورت گرفته است که اگر دولت و بانک مرکزی علاوه بر شفافیت و مستند سازی حد و مرزی برای نوسانات ارز و نوع دخالت درسطوح مختلف قائل می شد، طبیعتا حجم برخوردها به یک باره دراین سطح جلوه نمی کرد که ظاهرا ادعای سیاست ارزی شناور مدیریت شده باید چنین برنامه ریزی وخط کشی‌هایی را به همراه می داشت وامید است با این تجربه پرهزینه حداقل برای آینده چنین ضابطه گذاری‌ها ،شفافیت ومستندسازی صورت گیرد .

بنابراین آنچه که این روزها در کنترل ارز صورت می گیرد را نمی توان "امنیتی کردن بازار ارز " تلقی کرد، اما همانگونه که گفتیم در شرایطی که رهبر معظم انقلاب دشمنان را در تدارک جنگ اقتصادی می داند بانک مرکزی باید با اصلاح علمی فعالیت های خود کمین گاه های "مجهول الهویه‌ها  " را کور کند  وشرایط را به گونه ای رقم نزند که این مجهول الهویه‌ها "معلوم الحال "بتوانند ا ز آن بهره برداری کنند.

 

خواندن 325 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395