دوشنبه, 30 بهمن 1396 ساعت 13:55

اطلاعات تکميلي

  • مجری توسعه بندرچابهار اعلام کرد:

نقش اپراتوری هندی‌ها در بندرچابهار

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

مجری طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار گفت: هندی‌ها در بندر شهید بهشتی چابهار تنها نقش اپراتوری دارند و قرار نیست مدیریت بندر به آنها واگذار شود.

امیرحسین اسماعیلی افزود: طبق توافقاتی که در سفر اخیر رئیس جمهوری به هند صورت گرفته، قرار شده است اپراتوری فاز یک طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار به هندی‌ها واگذار شود و این امر به منزله مدیریت بندر چابهار توسط هندی‌ها نیست.
وی خاطرنشان کرد: هند بندر شهید بهشتی را اجاره نکرده است و توافق صورت گرفته با آنها به منزله کنترل بندر نیست، آنها تنها سرمایه‌گذاری می‌کنند که در نهایت برای هر دو کشور قراردادی برد- برد خواهد بود.
وی با بیان این که قرار است تجهیزاتی نظیر جرثقیل‌های 65 تنی در قالب BOT (قرارداد بلند مدت است که بعد از اتمام مدت آن به ایران منتقل خواهد شد) را هند تأمین کند، افزود: هند خط اعتباری 150 میلیون دلاری برای توسعه این بخش از بندر باز می‌کند و همچنین قرارداد اپراتوری به ارزش 85 میلیون دلار برای تأمین تجهیزات با ایران دارد. 
مجری طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار اظهارداشت: در این نوع همکاری ایران اپراتوری این بندر را برای مدت قرارداد به هندی‌ها واگذار می‌کند و بعد از اتمام مدت این قرارداد زمین و تجهیزات بندر چابهار به طرف ایرانی منتقل می‌شود.
به گزارش، روابط عمومی سازمان بنادر و دریانوردی اسماعیلی تاکید کرد: چابهار چهارراه‌ کریدور شمال - جنوب بازرگانی جهان است، لذا باید به جذب سرمایه، تکمیل زیرساخت‌ها و در نهایت جذب بار در این منطقه بیش از پیش توجه شود.
به گفته وی، همکاری ایران و هند در بندر چابهار از مدت‌ها پیش مطرح شد و هند در تلاش است از بندرچابهار به‌ عنوان راهی برای دسترسی به بازارهای آسیای مرکزی همچنین افغانستان استفاده کند.
در فاز اول توسعه بندر چابهار ظرفیت این بندر اقیانوسی ایران از 2 به 8 میلیون تن افزایش یافت و فعال شدن بندرچابهار و تبدیل آن به قطب ترانزیتی یکی از اهداف مهم ایران در برنامه ششم توسعه است. 
منبع: ایرنا

خواندن 370 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395