دوشنبه, 30 بهمن 1396 ساعت 14:57

زنگ خطر ورشکستگی مراکز توانبخشی به صدا درآمد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: مراکز توانبخشی معلولان ذهنی و جسمی و نیز مراکز نگهداری سالمندان به دلیل پرداخت نشدن یارانه‌ها در وضعیت بحرانی هستند و در معرض ورشکستگی قرار دارند.

حسین نحوی نژاد افزود: بهزیستی سه ماه است که نتوانسته است یارانه این مراکز را پرداخت کند چرا که از سوی خزانه و سازمان برنامه و بودجه، اعتبارات به این سازمان تخصیص داده نشده است این در حالی است که اعتبارات موجود بهزیستی جوابگوی پرداخت یارانه‌ها به مراکز یاد شده نیست.
وی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه چرا اعتبارات تخصیص داده نشده است این گونه پاسخ داد: یا خزانه پول ندارد یا دولت می خواهد به تدریج این پول را پرداخت کند اما دیرکردها در پرداخت یارانه مراکز توانبخشی بهزیستی موجب شده است تا نتوانیم تعهدات خود را نسبت به مراکزمان انجام دهیم.
وی ادامه داد: هر ماه حدود 40 تا 80 میلیارد تومان یارانه به دو هزار مرکز بهزیستی پرداخت می شود ؛ 120 هزار فرد دارای معلولیت ،سالمندی یا بیماری مزمن روانی در این مراکز به صورت روزانه یا شبانه روزی ، نگهداری می شوند.
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور اظهار کرد: آخرین یارانه مراکز توانبخشی آبان ماه پرداخت شده است و دیرکرد پرداخت یارانه های این مراکز موجب کاهش کیفیت کار آنها می شود.
نحوی نژاد گفت: متاسفانه امسال نتوانستیم یارانه های مراکز را براساس نرخ تورم افزایش دهیم بنابراین این مراکز را نه تنها توسعه ندادیم که حتی در سطح نگهداشت نیز مشکل داریم.
وی افزود: 12 هزار بیمار روان مزمن در کشور وجود دارد که بیمارستان ها آنها را پذیرش نمی کنند و ما آنان را در مراکز شبانه روزی نگهداری می کنیم که این بیماران نیاز به کاردرمانی ، تغذیه ، پوشاک و سیستم های گرمایشی و سرمایشی دارند و مراکز نگهداری آنان ، ماهانه 550 هزار تومان یارانه دریافت می کنند که با این دیرکردها با مشکل مواجه اند.
وی اضافه کرد: پیگیری ها و مکاتبات لازم برای تخصیص اعتبارات جهت پرداخت یارانه ها به مراکز توانبخشی شده است و امید می رود که تا آخر سال جبران شود.
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: طبق قانون، بودجه های سازمان بهزیستی کشور و کمیته امداد باید صد در صد تخصیص داده شود اما همیشه پنج درصد آن زده می شود و با توجه به روند موجود ، پیش بینی می شود که امسال درصد بیشتری از اعتبارات داده نشود که باید برای آن ، تدبیری اندیشید.
نحوی نژاد افزود: مراکز توانبخشی و نگهداری خصوصی نسبت به مراکز خیریه و هیات امنایی با مشکلات بیشتری روبرو هستند چراکه مراکز خیریه و هیات امنایی مانند کهریزک می توانند بخشی از مشکلات خود را با جلب مشارکت های مردمی برطرف کنند.
به گفته وی، 60 درصد مراکز توانبخشی و نگهداری خصوصی و بقیه خیریه و هیات امنایی هستند. 
وی یادآور شد: قریب به اتفاق معلولین توان پرداخت شهریه مراکز توانبخشی و نگهداری را ندارند.
منبع: ایرنا

خواندن 410 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395