دوشنبه, 30 بهمن 1396 ساعت 15:57

اطلاعات تکميلي

  • جهانگیری:

به دلیل بلوغ نظام، هیچ بحرانی به وجود نخواهد آمد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ایران در مصاحبه با روزنامه فایننشال تایمز با بیان اینکه «آیت الله خامنه ای (رهبر معظم انقلاب) آنچنان خوب عمل می کند که ما اکنون هیچ نگرانی نداریم»، گفت که در برهه های حساس، به خاطر «بلوغ» بالای درون نظام، هیچ بحرانی به وجود نخواهد آمد.

اسحاق جهانگیری در مصاحبه ای که روز دوشنبه 30 بهمن در تارنمای روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز منتشر شد، گفت: ما به طور قطع از اینکه مردم بخواهند مشکلات خود را در خیابان ها حل کنند، نگران شدیم. 
وی افزود: کسانی که شناخت دقیقی از جمهوری اسلامی دارند، می دانند که انعطاف آن در برابر مردم بالا است.
معاون اول رئیس جمهوری ایران اضافه کرد: بیش از 60 درصد از مردم ایران هنوز معتقدند که می توان خواسته های خود را از طریق اصلاحات دنبال کنند و به طور حتم به آنها دست خواهند یافت. 
فایننشال تایمز نوشت: اسحاق جهانگیری زمانی پل میان اصلاح طلبان و آیت الله خامنه ای (رهبر معظم انقلاب) بود. وی که دو برادر خود را در جنگ با عراق از دست داده است، گفته می شود از زمان انتخابات تاکنون با رهبر عالی دیدار نکرده است.
فایننشال تایمز به نقل از جهانگیری نوشت: «من روابط بسیار خوبی با رهبر معظم دارم ولی زمان انتخابات اندکی تندروی کردم. ان شاء الله به زودی با ایشان دیدار خواهم کرد.»
خبرنگار روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز در گزارش خود آورده است: اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ایران؛ خود یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران بود که در ماه مه (اردیبهشت) برگزار شد. همه او را در انتخابات ' صدای اصلاحات' می شناختند. جهانگیری در انتخابات شرکت کرد اما مدعی جدی نبود. حضور او در انتخابات یک مانور تاکتیکی بود برای هرچه قوی تر کردن موقعیت انتخاباتی ' حسن روحانی' رئیس جمهور میانه روی ایران. 
جهانگیری در انتخابات همچون نیروی نیابتی روحانی عمل کرد. در تمام جبهه بندی های انتخاباتی و مناظره های تلویزیونی، او بطور علنی از دولت روحانی دفاع می کرد. او چند روز قبل از برگزاری انتخابات، کناره گیری کرد. 
مبارزه جنجالی انتخاباتی جهانگیری، نقش عمده ای ایفا کرد تا او که در عمر چهار دهه ای جمهوری اسلامی از یاران وفادار و راسخ این نظام بوده است به عنوان کاندیدای انتخابات آینده ریاست جمهوری مطرح گردد و به عنوان یکی از مدافعان بلندمرتبه اصلاحات در کشور شناسانده شود. 
فایننشال تایمز سپس با اشاره به اعتراض ها و ناآرامی های دی ماه امسال نوشت: با توجه به این وضعیت جدید پیش آمده در کشور که مسئولان به گوش خود، صدای فریاد اعتراض مردم را شنیدند؛ معاون اول رئیس جمهوری می گوید که جمهوری اسلامی می تواند اصلاح شود و به حیات خود ادامه بدهد. 
این روزنامه انگلیسی می نویسد: البته از سال 2013 (1392) که روحانی روی کار آمده است؛ تا حدودی آزادی هایی در جامعه ایران ایجاد شده است. 
جهانگیری 61 ساله می گوید: وقتی مردم سعی می کنند مشکلاتشان را از طریق آمدن به خیابان ها حل کنند، ما هم قطعا نگران می شویم. 
اما او اضافه می کند: همه کسانی که درک درستی از جمهوری اسلامی دارند، می دانند که این جمهوری به خصوص با مردم، چقدر انعطاف دارد. 
این روزنامه انگلیسی ادامه داد: جهانگیری می گوید که اوضاع اقتصادی کشور آنقدر هم که مردم فکر می کنند، بد نیست. او می‌گوید که اینکه مردم فکر می‌کنند در کشور سختی معیشت زندگی و اقتصاد وجود دارد؛ بخشی از این ذهنیت، تبلیغات منفی است. 
جهانگیری می گوید: مخالفان دولت، فضایی را بوجود آورده اند تا در آن مردم را نسبت به اصلاحات بدبین کنند؛ در حالی که نمی دانند سوخت رسانی به این نارضایتی ها، می تواند به نظام آسیب برساند.
فایننشال تایمز ادامه داد: اصلاح طلبان معتقدند که تظاهرات در برخی از شهرهای ایران، در ابتدای امر کار تندروها بود اما خیلی سریع کار از دست تندروها هم خارج و اوضاع غیرقابل کنترل شد.
جهانگیری در این باره می گوید: در موضوعات اجتماعی، شما می توانید شروع کننده کاری باشید اما لزوما پایان دهنده آن کار نخواهید بود'. 
این روزنامه انگلیسی نوشت: جهانگیری بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1979 استاندار اصفهان شد و بین سالهای 1997 تا 2005 هم وزیر صنایع بود. 
فایننشال تایمز سپس به موضوع مبارزه با فساد در ایران پرداخت و نوشت: به رغم نبرد سخت انتخاباتی، روحانی و تیمش موفق شدند حمایت بالای رهبر عالی ایران را برای مبارزه با فساد گسترده در کشور بدست آورند. جهانگیری که مامور مدیریت امر مبارزه با فساد شد ؛ اظهار داشت که فساد در برخی دستگاهها ریشه دوانده است و باید حتما با آن برخورد کرد. 
جهانگیری در عین حال اشاره کرد: امکان دارد از ما خواسته شود تا زمانی که تحقیقات تکمیل نشده است، موضوع وجود فساد در این دستگاهها را اعلام نکنیم. 
روزنامه فایننشال تایمز می نویسد: طبق مقررات جدید، به دولت اجازه داده شده است که با فساد درون کشور به سختی مبارزه کند تا از این طریق، اقتصاد کشور شکوفا گردد. معاون اول رئیس جمهوری ایران می گوید: نکته ای که ما بر روی آن حساسیت داریم این است که بخش خصوصی باید بازیگر اصلی در حوزه اقتصادی باشد. 
جهانگیری اعلام می کند: واقعیت این است که حجم فساد در کشور بالاست. واقعیت بدتر این است که در گذشته نتوانستیم اقتصادمان را شکوفا و آن را شفاف سازی کنیم. 
این رسانه انگلیسی ادامه می دهد: اقتصاد ایران برای شکوفا شدن و قوت گرفتن، نیاز به سرمایه گذاری خارجی دارد. اما سرمایه گذاری خارجی هم به نوبه خود نیازمند آن است که اقتصاد کشور شفاف سازی شود. 
معاون اول رئیس جمهوری ایران می گوید:' هیچ کس مخالف جذب سرمایه گذاری خارجی نیست. جذب سرمایه گذاری خارجی، جزئی از سیاست های کلی دولت است که رهبر معظم آن را تائید کرده است'. 
منبع: ایرنا

خواندن 451 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395