چهارشنبه, 02 اسفند 1396 ساعت 09:07

اطلاعات تکميلي

  • بهشتی در نخستین همایش “ واکاوی فکری ، فرهنگی و تمدنی تاریخ دفاع در ایران” :

ایرانیان همواره برای صلح جنگیدند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: در ادبیات قدیم پارسی صُلح هم‌معنای لغت آشتی و به معنای مقابل حرب و جنگ آمده است، در دوران معاصر مفهوم صلح گسترش یافته و با تفکرهای شرق آسیایی و بعدها تفکرات مسیحی که صلح درونی را معرفی کرده‌اند آمیخته شده‌است در این مفهوم صلح شرایطی آرام، بی‌دغدغه و خالی از تشویش، کشمکش و ستیز است. صلح یک آرمان جهانی تلقی می‌شود. صلح یک مفهوم مطلق نیست و می‌تواند بسته به دیدگاه دینی و فرهنگی تعریف متفاوتی داشته باشد به همین ترتیب از جنبه‌های مختلفی می‌توان صلح را مطالعه کرد، از اینرو پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری همایشی با عنوان " واکاوی فکری، فرهنگی و تمدنی تاریخ دفاع در ایران" برگزار کرد که در این همایش سید محمد بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سعید بکتاش مدیر پایگاه پژوهشی دفاع مقدس پژوهشگاه و سردار بهمن کارگر، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سخنرانی کردند که در بخشی از آنرا در ذیل می خوانید :

سید محمد بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در ابتدا گفت : هنر ما اینست که بجنگیم تا صلح اتفاق بیفتد زیرا دفاع در واقع جنگیدن برای اتفاق افتادن صلح است و به همین دلیل مقدس است .

وی افزود : در سالهای نخست که پایگاه دفاع مقدس ایجاد شده بود این پرسش برای خیلی ها مطرح بود که میراث فرهنگی و دفاع مقدس چه ارتباطی با یکدیگر دارند ، اما اگر به معنا و مفهوم میراث فرهنگی توجه کنیم هیچ چیزی نیست که به آن ربط نداشته باشد .

بهشتی با بیان اینکه چیزی در ایران نیست که به میراث فرهنگی مرتبط نباشد تصریح کرد :زیرا که ایران دارای سابقه بسیار کهن و فرهنگی غنی است  و هیچ چیزی نیست که فارغ از این رگ و ریشه بتواند اتفاق بیفتد .

وی در ادامه با اشاره به  ویژگی ها و مختصات فرهنگ های مختلف گفت :یک کارهایی از فرهنگ هایی خوب بر می آید و کارهایی از برخی فرهنگ ها خوب بر نمی آید و علت این که فرهنگ ها با یکدیگر فرق دارند نیز در این است زیرا هر یک از فرهنگ ها عطر و بویی دارند مثلا فرهنگ چین ، هند ، اروپا و....با یکدیگر تفاوت هایی دارند و این تفاوتها  در نسبت با موضوعات و مضامین مختلف آشکار می شوند.

وی خاطر نشان ساخت کافی است ، هر موضوعی در فرهنگ های مختلف بگنجانید و ببینید که نتایج متفاوتی حاصل می شود .

بهشتی اظهار داشت :مقدس ترین امور نظیر حضرت مسیح زمانیکه در موطن خودش در این قلمرو ،خاورمیانه، شنیده ایم که می گوید  اگر سیلی به گوشت زدند اجازه بده آن طرف صورتت هم سیلی بزنند یعنی تا این اندازه مظهر صلح هستند .

وقتی این مسیحیت به اروپا می رود شمشیری به دست حضرت مسیح می دهند که جنگ های صلیبی راه بیفتد .

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری تأکید کرد : در بحث جنگ باید ببینیم چه نسبتی با فرهنگ ما پیدا می کند یعنی ببینیم چه چیزی از ما بر می آید و چه چیزی بر نمی آید درست مانند  زمینی که یک محصول در آن به حد اعلای خودش می رسد و محصولی دیگر زیاد مطلوب رشد نمی کند.

بهشتی  تصریح کرد :هنر ما در طول تاریخ این بوده که برای صلح بجنگیم و این هنر بزرگی است .یعنی به محض اینکه صلح ایجاد شد دیگر نمی جنگیم در حالی که هنر یک جاهایی این است که برای سلطه جنگ می کنند و تا زمانیکه سلطه نیافته اند همچنان می جنگند .

وی در ادامه با طرح این پرسش که معنی صلح در  فرهنگ های مختلف چیست ؟گفت :در فرهنگ ما ایرانی ها صلح یعنی هر چیز سر جای خودش باشدالبته در همه فرهنگ ها صلح به همین معنی است ولی اینکه سر جای خود صلح کجاست پرسش است .

وی افزود: کوه البرز را ما نگفته ایم اینجا باشد جای خودش اینجاست اما زمانی می خواهیم پل  و جاده ای  بسازیم می گوییم اینجا باشد .

به گفته بهشتی ، در فرهنگ های غرب عدل یعنی هر چیز سر جای خودش باشد آنطور که ما می گوییم اما در فرهنگ ما عدل یعنی هر چیزی در جای خودش از آن جهتی که در جای خودش است.

وی افزود :هر زمان چیزی ازجای خودش خارج شود بحران ایجاد میشود و  آن وقت است که می رویم می جنگیم تا دوباره سر جای خودش قرار بگیرد .

بهشتی تصریح کرد : هنر ما این است که بجنگیم برای اینکه صلح اتفاق بیفتد و اسم این دفاع است زیرا  دفاع در واقع جنگیدن برای اتفاق افتادن  صلح است   به همین دلیل  مقدس می شود .

وی خاطر نشان ساخت نه تنها دفاع ما ، بلکه هر دفاعی اگر حقیقت داشته باشد مقدس است.

بهشتی با اشاره به این نکته که در طول تاریخ همواره با این دیدگاه جنگیده ایم گفت : در جنگ چالدران بر اساس معیارهای غرب و به لحاظ نظامی ما شکست خورده ایم اما از عجایب روزگار این است که اگر به چهل ستون اصفهان نگاه کنید می بینید نقاشی  از جنگ چالدران آنجا وجود دارد چطور می شود که ما شکست خورده ایم و شکست خودمان را نقاشی کرده ایم ،این نشان می دهد که ما احساس نمی کردیم که شکست خورده ایم زیرا که در دفاع کردن شکست نخورده ایم  و همچنان انسان باقی مانده بودیم و اهل جوانمردی بودیم و همچنان شجاعت داشتیم و به نسبت به سرزمین خودمان احساس مسئولیت می کردیم و شکست نخوردیم .

وی با بیان اینکه شکست آن زمانی است که بترسیم و  شجاعت نداشته باشیم  تصریح کرد :با این معیارها  در جنگ چالدران ما پیروز این صحنه بوده ایم .

وی در بخش دیگری از سخنانش افزود :
جنگ های ایران و روس را ننگ می شماریم اما در زمان خودش این طور نبوده و گواه  این مدعا تابلوی نبرد گنجه است که در موزه ملی ایران نگهداری می شود و نشان میدهد که ما خود را دراین جنگ نیز پیروز می دانسته ایم زیرا از  معیارهای اعتقادی و انسانی عدول نکرده ایم.

وی گفت :اینکه از این معیارها عدول کنیم حتی اگر پیروز نظامی شویم احساس پیروزی نداریم زیرا که می خواهیم از این جنگ متعالی تر بیرون آییم و با ذلت و خواری یک حیوان پیروز ییرون نیاییم و احساس شکست داشته باشیم هنر ما این بوده است .

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری  گفت : در هشت سال دفاع مقدس نیز  همواره این هنر را ابراز داشته ایم چه در عملیاتی که به لحاظ نظامی در آنها پیروز شده ایم یا نشده ایم.

وی تأکید کرد : در تمامی عملیات ها پیروز بودیم زیرا که مسئولانه و صادقانه از روی صدق و صفا  دفاع کردیم و از معیارهایمان عدول نکرده ایم ، و این از آن جهت مهم بشمار می رود  که مسبوق به سابقه است و متناسب و مأخوذ از فرهنگ ایرانی است پس دفاع مقدس هم رگ و ریشه ای دارد و رگ و ریشه آن را می توان تا اعماق تاریخ دنبال کرد .

وی اظهار داشت : اگر اینگونه باشد نسبت به اتفاق هایی که قرار است در آینده روی دهد  اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنیم زیرا که این سرزمین سرزمینی بلا خیز است و در این صورت نسبت به اتفاق های بعدی  با آگاهی و در روشنایی می توانیم ببینیم و اقدام کنیم .

بهشتی تصریح کرد :توجیه این که چرا در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به موضوع دفاع مقدس می پردازیم به این دلیل است که فکر می کنیم که دفاع از مظاهر بسیار بسیار مهم فرهنگی ما است و فرهنگ ما  تمام قد در دفاع آشکار می شود و خود را نشان می دهد .

وی با بیان اینکه فرهنگ یک امر فرارو پوشیده ای است به ابیاتی از سعدی اشاره کرد و افزود :

نه صورتیست مزخرف عبادت سعدی

 چنانکه بر در گرمابه می‌کند نقاش

 که برقعیست مرصع به لعل و مروارید

 فرو گذاشته بر روی شاهد جماش

 در اینجا شاهد جماش ، آن زیبا روی گریز پا همان فرهنگ است که یک جاهایی خودش را آشکار می کند و در بزنگاه های تاریخی از پس پرده بیرون می آِید که یکی از این بزنگاه های تاریخی زمانی است که نا گزیر به دفاع می شویم و آن وقت تمام قد باید ظاهر شویم تا این دفاع بتواند محقق شود.

هر ایرانی برای حفظ هویت اش به فرهنگ دفاعی آراسته است

سعید بکتاش مدیر پایگاه پژوهشی دفاع مقدس پژوهشگاه ، نیز در این مراسم گفت:  فرهنگ دفاعی چیزی فراتر از فرهنگ دفاع مقدس، فرهنگ و تفکر بسیج و فرهنگ نیروهای مسلح است زیرا که فرهنگ دفاعی وجه و شأنی از فرهنگ و رفتار اجتماعی و اندیشه ای است که هر ایرانی برای حفظ هویت خود آراسته به آن است .

وی گفت : با توجه به مشخص نبودن حد و مرز ایران در دوره های مختلف تاریخی این سوال پیش می آید که چرا هیچ گاه به نام ایران به عنوان یکی سرزمین ذره ای خلل وارد نشده است ، به نظر می رسد ایران نه یک مرز جغرافیایی، (مثلا چیزی چون مرز کنونی )که مرزی ذهنی و بالتبع فرهنگی است.

وی افزود : دفاع تاریخی ایرانیان بیش از آنکه دفاع از زمین  باشد دفاع از فرهنگ بوده است حتی آنجا که ایرانیان در میدان نبرد شکست خورده اند از این رو می توان گفت که اگر چه  مرزهای ایران از بین رفتهاما به مرور زمان این فرهنگ ایرانی بوده که مهاجم را جذب و بدل به مدافع سر سخت خود کرده است .

بکتاش با بیان اینکه در طول تاریخ ایستادگی و دفاع جانانه ایرانیان مهاجمان را ناچار به برقراری صلح کرده است اظهار داشت: دفاع نه امری سیاسی که امری انسانی و فرهنگی است و با عوض شدن نظام ها تغییر نیافته و نخواهد یافت و این پیام بزرگ دفاع مقدس نیز هست .

رییس همایش با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه "دفاع جزئی از هویت یک ملت است "تصریح کرد : زمانیکه صحبت از دفاع می کنیم باید به مفهومی فراتر از حوزه های شناخته شده آن هم نگاه کنیم یعنی دفاع فقط دفاع نظامی و فیزیکی نیست بلکه دفاع می تواند ابعاد و عرصه های مختلف داشته باشد به همین جهت وقتی در مورد فرهنگ دفاعی صحبت می کنیم نگاه ما به ابعاد و عرصه های مختلف آن است .

بکتاش در ادامه اظهار داشت : انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی است پس وقتی می گوییم انقلاب اسلامی انقلاب فرهنگی است و ماهیت فرهنگی دارد یعنی مبنای قدرت در نظام فرهنگ است از این رو  وقتی انقلابی مبتنی بر فرهنگ شکل پیدا می کند وجه تمایز آن با انقلاب های دیگر نیز در نگرش فرهنگی نمود می یابد .

بکتاش با بیان اینکه فرهنگ دفاعی یکی از زیر ساخت های فرهنگی ملی ما است  تصریح کرد: فرهنگ دفاعی استحکام بخش ساخت قدرت درونی نظام است چرا که منبع اصلی قدرت در انقلاب ما فرهنگ است و فرهنگ دفاعی می تواند در عرصه های مختلف تعریف شود .

او تأکید کرد: زمانیکه صحبت از فرهنگ دفاعی می کنیم به چیز ی فراتر از فرهنگ دفاع مقدس ، فرهنگ و تفکر بسیج و فرهنگ نیروهای مسلح فکر می کنیم زیرا که فرهنگ دفاعی وجه و شأنی از فرهنگ و رفتار اجتماعی و اندیشه ای است که هر ایرانی برای حفظ هویت خود آراسته به آن است .

مدیر پایگاه پژوهشی دفاع مقدس  پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، اظهار داشت :فرهنگ دفاعی یعنی فرهنگ دفاع از همه ارز ش ها و خوبی ها بمنظور برقراری صلح پایدار و این همان چیزی است که هر ملتی در طول تاریخ توانسته به واسطه آن خودش را ماندگار کند و بقای خودش را در مقابل حوادث ، رقابت ها و تهدیدات حفظ کند و نشان دهد که از فرهنگ دفاعی مناسبی برخوردار بوده و توانسته با سطحی از فرهنگ دفاعی از موجودیت و هویت خودش صیانت کند.

وی با بیان اینکه فرهنگ دفاعی یعنی حس تعلق ملی و افتخار به آنچه داریم  گفت :فرهنگ دفاعی موتور محرک توسعه و ساخت قدرت درونی نظام است لذا وقتی می خواهیم فرهنگ دفاعی را تعریف کنیم باید یک فهم وسیع تری از دفاع را که در لایه های مختلف فکری و فرهنگی جامعه جریان دارد و ضامن هویت و پایداری ما در طول تاریخ بوده است در نظر داشته باشیم .

به گفته بکتاش ، در فرهنگ دفاعی ، دفاع از هر حیث معتبر است و باید برای حفظ این اعتبار اقدامات پژوهشی اساسی و بنیادین انجام شود چرا که دفاع در برابر نظام سلطه و جنگ افروزان برای حفظ اندیشه ها باورها و مرز و بوم اعتقادی و سرزمینی یک سرزمین نیازمند اقدامات مختلف اقتصادی سیاسی فرهنگی احتماعی و راهبردی است که مورد هدف اصلی این همایش قرار دارد .

وی تصریح کرد :همواره دفاع ملت ها از سرزمینشان الهام بخش هنرمندان آن سرزمین بوده است .

وی گفت : این همایش با نگاهی موجز به هنر الهام گرفته از دفاع تاریخی ایرانیان یادآوری می کند که دفاع مقدس هم سرچشمه برترین نمونه های فرهنگی –هنری است و اگر بخواهیم صحنه های به یاد ماندنی جنگ و دفاع مقدس برای تمام نسل ها و عصرها ماندگار بماند باید آن رشادت ها و جانبازی های را با اعتماد به هنرمندانمان و بدور از کلیشه ها و با قضاوتی درست در قالب های مختلف هنری در آوریم .

بکتاش در پایان تصریح کرد که نسل های بعد باید بدانند که برای حفظ این سرزمین چه عزیزانی جان و مال خویش را در طبق اخلاص نهاده اند .

در دفاع مقدس امتیازی به متجاوزان ندادیم

همچنین سردار بهمن کارگر، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، با اشاره به اینکه در دفاع مقدس بر خلاف جنگ های 200 سال گذشته نه خاک ایران را از دست دادیم و نه امتیازی به متجاوزان دادیم بلکه ضمن حفظ تمامیت ارضی به دنیا ثابت کردیم که عراق اشغالگر بوده است ، گفت :هر زمان که از دفاع مقدس صحبت می‌کنیم باید از انقلاب اسلامی هم یاد کنیم.

وی با اشاره به این نکته که امام خمینی (ره) نخستین کسی بود که جنگ تحمیلی عراق علیه ایران را دفاع مقدس نامید افزود :اشاعه روحیه اسلامی و انقلابی سبب تغییر نام جنگ به دفاع مقدس شد در این جنگ مدیران، فرماندهان و رزمندگان از روحیه انقلابی و اسلامی تبعیت کردند از این رو نمی‌توانیم زمانی که از دفاع مقدس صحبت کنیم، انقلاب اسلامی را نادیده بگیریم.

وی با بیان اینکه پس از اینکه دفاع مقدس به پایان رسید در دانشکده‌های دافوس (دوره عالی فرماندهی و ستاد) در تاکتیک‌های نظامی تجدید نظر شد تصریح کرد : نباید به دفاع مقدس فقط از دریچه نظامی‌گری نگاه کنیم زیرا که این یک خطای بزرگ است.

کارگر اظهار داشت : دفاع مقدس اکنون محدود به کشور و رزمندگان ایران نمی‌شود و در جنگ ایران و عراق شاهد آن بودیم که 36 دولت از رژیم بعث عراق و تنها چند ملت نظیر برادران افغانستانی از ایران حمایت کردند .

وی با اشاره به اینکه دفاع مقدس ما همچنان استمرار دارد و شکل جدیدی از آن را در سوریه و عراق شاهد هستیم تصریح کرد : عده‌ای این دروغ بزرگ را گفتند که ایران به این کشورها نیرو فرستاده است اما حقیقت ندارد چرا که کار ما واقعا مستشاری بود و این ملت عراق و سوریه بودند که پیروز شدند.

سردار کارگر خاطر نشان کرد که این اتفاق به زودی در یمن نیز خواهد افتاد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به جنگ های گذشته ایران اشاره کرد و افزود : در200 سال گذشته  هر گاه ایران با کشوری وارد جنگ می شد بخشی از خاک خودش را از دست می‌داد یا امتیازهایی را به طرف مقابل واگذار می‌کرد که نمونه آن معاهده گلستان و ترکمانچای است .

کارگر  تصریح کرد : در دفاع مقدس دیگر  چنین چیزی اتفاق نیفتاد و توانستیم ضمن حفظ تمامیت ارضی به دنیا ثابت کنیم که عراق اشغالگر بوده است و تمامی کسانی که عراق را برای حمله به ما تحریک کردند در برابر عظمت جمهوری اسلامی ایران سر تعظیم فرود آوردند.

  رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گفت  : دفاع مقدس را باید یک موضوع ملی ببینیم و نباید آن را تک بعدی مورد بررسی قرار بدهیم، چرا که همه اقشار مردم در آن سهیم بودند و نقش داشتند.

وی با بیان اینکه  داعش را پیش از آنکه به مرزهای ما برسد زمین گیر کردیم، این پیروزی‌ها را  ثمره دفاع مقدس دانست و گفت : از همین رو مباحث مرتبط با دفاع مقدس و دفاعی ما قابل مذاکره نیست و مسئله هسته‌ای و موشک‌ها بهانه است.

سردار کارگر گفت : ما توانسته‌ ایم در ابعاد مختلف علمی، فرهنگی، نظامی خودکفا باشیم و دشمن خواهان چنین چیزی نیست و می‌خواهد که کشوری وابسته باشیم.

وی افزود : معتقدم جوانان امروز بهتر از جوانان آن دوره هستند؛ چرا که جوانان امروزی با استعداد و با سواد‌ند و باید به آنها افتخار کنیم.

وی اظهار داشت : سال گذشته بیش از 6 میلیون نفردر قالب کاروان راهیان نور  از 7 استان کشور بازدید کرده اند که بیش از ۷۰ درصد آنها در سنین ۱۵ تا ۳۰ سال بودند که نه انقلاب را دیده اند و نه جنگ را  ولی بسیار علاقمند هستند بنابراین باید از فرصت‌های پیش رو استفاده کنیم.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در بخش پایانی سخنانش به دست اندرکاران همایش پیشنهاد داد  : دفاع مقدس را از همه ابعاد مورد بررسی قرار دهند و تنها به مسائل نظامی اکتفا نکنند و  از همه متخصصان در این همایش استفاده شود، چراکه حرف‌های نگفته بسیار است و متخصصان همه حوزه‌ها باید وارد میدان شوند و موضوع دفاع مقدس را بررسی کنند.

 

 

خواندن 459 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395